Cykl spotkań "Poznaj świat fotografii z Galerią Luksfera" po raz drugi

Warszawska Galeria Luksfera zaprasza na drugą edycję cyklu spotkań fotograficznych "Poznaj świat fotografii z Galerią Luksfera". Uczestnicy warsztatów będą mieli wyjątkową okazję zdobyć wiedzę od jednych z najlepszych polskich fotografików: Izabeli Jaroszewskiej, Basi Sokołowskiej, Jerzego Łapińskiego, Tomka Sikory, Mariana Schmidta, Wojciecha Prażmowskiego i Wojtka Wieteski.

HARMONOGRAM SPOTKAŃ
- prowadzenie Izabela Jaroszewska.
Zajęcia będą dotyczyły nie tylko sposobu komponowania zdjęcia, ale również problemu treści w fotografii. Autorka wskaże różnice między sytuacjami fotograficznymi dynamicznymi i statycznymi, opowie o roli głębi ostrości oraz o fotografii jako subiektywnym widzeniu obiektywnej rzeczywistości i wieloobrazowej wypowiedzi autorskiej.]
Izabela Jaroszewska - Jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, TV i Teatralnej w Łodzi, Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Obecnie jest wykładowcą i dyrektorem w Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Jaroszewska jest członkiem Rady Artystycznej Domu Fotografii w Warszawie oraz komisji recenzującej portfolia fotograficzne na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Plovdiv w Bułgarii. Pisze cykliczne artykuły i felietony dla czasopisma Pozytyw, Kwartalnik Fotografia, Foto oraz od niedawna również dla fotopolis.pl.

Strona internetowa Izabeli Jaroszewskiej: www.jaroszewska.eaf.com.pl
- prowadzenie Wojciech Prażmowski.
Zajęcia mają na celu przybliżenie uczestnikom możliwości samodzielnego kreowania obrazu fotograficznego - wypowiedzi autorskiej - z rzeczywistości wykreowanej na potrzeby fotografii i świadomie zinterpretowanej za pomocą środków fotograficznych, czyli jak sfotografować to, co widzimy w wyobraźni.]
fot. fot. Wojciech Prażmowski, Wigilia z Aniołem, 2005

Wojciech Prażmowski - urodził się w 1949 roku. Fotografią zajmuje się od roku 1968. Ukończył Szkołę Fotografii Twórczej w Brnie. Jest twórcą tzw. foto-obiektów.Na koncie ma uczestnictwo w blisko 250 wystawach fotograficznych w kraju i za granicą, między innymi: Fotofest, "Album rodzinny z Polski", Houston 1992, Europe, Europe - 100 years of Avantgarde in Central and Eastern Europe, Bonn 1994, 1st Ars Baltica Triennal /Schleswig - Holsten, Berlin, Dresden, Helsinki, Tallinn, Odense, Warsaw, Poznań, Paris/, 1996-1998 oraz w projektach m.in.:L'Ange Brisé, Wojciech Prażmowski, Mission Photographique Transmanche, CRP Douchy/France, 1994 Vigovisions, Vigo, Spain, 1996,1998 Photosynkyria, Saloniki 2002.
Od roku 1977 jest członkiem Związku Polski Artystów Fotografików. Obecnie prowadzi zajęcia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, Telewizyjnej i Filmowej w Łodzi, Warszawskiej Szkole Fotografii oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Prace Wojciecha Prażmowskiego znajdują się w zbiorach: Muzeum Sztuki w Łodzi, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz w MOMA (Museum of Modern Art) w Nowym Jorku.
- prowadzenie Basia Sokołowska.
W czasie spotkania uczestnicy zapoznają się z metodami tworzenia autorskiego cyklu zdjęć. Basia Sokołowska przedstawi wszystkie etapy realizacji, od pierwszego impulsu, sposobu opracowywania pomysłu, dobrania odpowiedniej techniki fotograficznej i stylu dla uzyskania zamierzonego efektu.]
Basia Sokołowska - Absolwentka University of Sydney, członkini Związku Polskich Artystów Fotografików. Wystawia i publikuje swoje prace w Europie i Australii. Prowadzi pracownię autorską na Wyższym Studium Fotografii ZPAF w Warszawie. Współpracuje z internetowymi magazynami Fototapeta i Obieg, a także z pismami fotograficznymi w Wielkiej Brytanii i Holandii.
Fotografie Basi Sokołowskiej znajdują się w kolekcji Bibliotheque Nationale w Paryżu, Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, a także w wielu kolekcjach prywatnych w Europie i Australii.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej artystki: www.sokolowska.com
- prowadzenie Tomek Sikora.
Zajęcia odpowiedzą na pytania: Czym jest fotografia reklamowa? Jaką rolę odgrywa w niej człowiek i jak najlepiej wykorzystać go do zamierzonego celu. Tomek Sikora opowie również o tym, jak wygląda praca fotografa w przy produkcji materiału reklamowego.]
Tomek Sikora - urodził się w 1948 roku w Warszawie. Fotografuje od 16. roku życia. Jest jednym z najwybitniejszych polskich fotografów. Pracuje dla czołowych agencji reklamowych Australii, USA, Nowej Zelandii, Belgii oraz Polski. Swoje prace zaprezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych.W 2001 roku - wraz z Andrzejem Świetlikiem - stworzył Galerię Bezdomną, promującą w wielu krajach fotografię niezależną i amatorską. W 2004 roku Sikora rozpoczął współpracę z Galerią Sztuk Pięknych vV. Poza tym, Tomek Sikora jest autorem 26 niezależnych wydawnictw fotograficznych oraz ponad 50 wystaw indywidualnych na całym świecie.

Zapraszamy na stronę Tomka Sikory
- prowadzenie Wojtek Wieteska.
Omówienie nurtu fotograficznego zwanego "Street Photography" na przykładach twórczości wybranych fotografików takich: Garry Winogrand, Robert Frank, Lee Friedlander, Philip Lorca di Corcia oraz doświadczeń i twórczości samego Wieteski.]
fot. Wojtek Wieteska, N.Y.C. #02

Wojtek Wieteska - Fotograf, studia - wydział operatorski i realizacji tv: PWSFTviT w Łodzi, historia sztuki: Uniwersytet Warszawski, historia sztuki: Paryż-Sorbona. Liczne podróże zaowocowały cyklami: "36 x Paryż", "Rzeczywistość", "Far West", "Tokyo", "N.Y.C. #02", "Dolina Katmandu", "Polska 1986-2004: Znaki Szczególne".
Fotografie Wojtka Wieteski były publikowane na łamach m.in.: Gazety Wyborczej i Magazynu Gazety,Magazynu Rzeczpospolitej, Pozytywu, VIVA!,Twojego Stylu, Elle, Glamour, Cosmopolitan, Marie Claire, Voyage, Fototapety, Shots, Miedzy Nami, Przekroju, OKO.

Więcej zdjęć i informacji o artyście można znaleźć na stronie internetowej www.wojtekwieteska.com.pl
- prowadzenie Marian Schmidt.
Uczestnicy dowiedzą się jak pracować z modelem czy grupą modeli. Poznają sposoby uzyskiwania zamierzonego efektu, wywoływania pożądanych emocji. Będą mieli zobaczyć jakie szczegóły techniczne zdjęcia czy ujęcia kadru wpływają na wydobycie ekspresji w portrecie.]
Marian Schmidt - Urodzony w 1945 roku w Żyrardowie. Dzieciństwo spędził w Wenezueli. Po maturze wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie uzyskał doktorat z matematyki. Nie kontynuował jednak kariery naukowej, zainteresował się fotografią i filmem. W 1975 roku powrócił do Polski. Pracował jako asystent reżysera przy filmach fabularnych w zespole Kadr (m.in. "Śmierć prezydenta" Jerzego Kawalerowicza). Od 1978 do 1980 roku pracował dla nowojorskiej agencji fotograficznej "Black Star" jako fotograf przemysłowy w rejonie Zatoki Perskiej. W 1980 roku osiedlił się w Paryżu gdzie prestiżowa agencja fotograficzna "Rapho" zaproponowała mu współpracę. Obecnie mieszka na stałe w Polsce, gdzie jest wykładowcą i dyrektorem Warszawskiej Szkoły Fotografii. Uczył także do 2004 roku w łódzkiej Szkole Filmowej, gdzie w roku 2002 uzyskał tytuł doktora habilitowanego w dyscyplinie fotografia artystyczna.
- prowadzenie Jerzy Łapiński.
Autor przedstawi podstawowe pojęcia pracy w ciemni. Zajmie się doborem odpowiednich odczynników chemicznych w zależności od używanych negatywów i papierów fotograficznych. Opowie o procesie powiększania i obróbki archiwalnej, wpływie tonowania na trwałość odbitek.]
Jerzy Łapiński - Urodził się w 1954 roku w Warszawie. Ukończył Instytut Poligrafii Politechniki Warszawskiej. Od 1979 jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 1979 do 1982 roku uczył fotografii na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prowadził wykłady z fotografii w Łódzkiej Szkole Filmowej i na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego fotografie znajdują się w licznych zbiorach i kolekcjach prywatnych w Polsce i na świecie. Specjalizuje się w fotografii czarno-białej.

Strona internetowa Jerzego Łapińskiego
- prowadzenie Katarzyna Żebrowska, Magdalena Przeździak-Betlej.
Na zajęciach słuchacze dowiedzą się jak wybrać i ułożyć zdjęcia, aby stworzyć fotograficzne portfolio. Poznają sposób edycji fotografii do wystawy oraz dowiedzą się jak poprawnie opisać i oprawić odbitkę, aby mogła zostać przeznaczona do sprzedaży.]
Katarzyna Żebrowska, Magdalena Przeździak-Betlej - Właścicielki warszawskiej Galerii Luksfera. Fotografią zajmują się od siedmiu lat. Kuratorki wystaw prezentowanych w galerii.


DODATKOWE INFORMACJE

W trakcie trwania kursu uczestnikom zapewnione będą cztery dwugodzinne konsultacje odbywające się w weekendy, na których będą mieli możliwość zaprezentowania swoich fotografii i spotkać się indywidualnie z jednym z prowadzących.

Zajęcia odbywać się będą dwa razy w tygodniu we wtorki i czwartki od godz. 18.30 do 21.30. w Galerii Luksfera mieszczącej się przy ulicy Ząbkowskiej 27/31 w Warszawie.

Termin kursu: 25 września - 23 października 2007.
Zgłoszenia na kurs przyjmowane są do 5 września 2007.

Koszt kursu wynosi: 600 zł.

Uwaga - Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia na kurs przyjmowane są do 15 marca 2007.

Zapisy i dodatkowe informacje można uzyskać od mailem: p.kilman@luksfera.pl lub pod numerem telefonu 0-692-306-300.


Istnieje możliwość kontynuacji i rozszerzenia poszczególnych zagadnień kursu w postaci warsztatów weekendowych prowadzonych przez tych samych wykładowców. Więcej informacji na stronie galerii.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
“Prace artystów takich jak on są bardzo potrzebne”. Poznaliśmy zwycięzcę Sony World Photography Awards 2019
17 Kwi 2019
Podczas dzisiejszej gali finałowej konkursu SWPA 2018 poznaliśmy laureatów sekcji profesjonalnej oraz zwycięzcę tytułu Fotografa Roku. Tym razem otrzymał go włoski fotoreporter Federico Borella. Zobaczcie nagrodzone prace.
3
Szymon Brodziak uznany najlepszym twórcą fotografii czarno-białej na świecie w konkursie One Eyeland
17 Kwi 2019
Fotograf z Polski zdobył główna nagrodę w konkursie fotografii czarno-białej, organizowanym przez platformę One Eyeland, zrzeszającą zawodowych fotografów z całego świata.
1
Fotograficzne Nagrody Pulitzera 2019
17 Kwi 2019
Za nami kolejne rozdanie Nagród Pulitzera. W kategoriach Feature Photography i Breaking News Photography to prestiżowe wyróżnienie otrzymali Lorenzo Tugnoli z The Washington Post oraz redakcja Reuters.
1
„Bez taryfy ulgowej” - o pracy ze średnim formatem w fotografii podróżniczej rozmawiamy z Jackiem Boneckim
13 Kwi 2019
Jak postrzega zmiany w branży z perspektywy 50-latka? Dlaczego do pracy w terenie zabiera średni format i czemu mimo to fotografuje w JPEG-ach? O aparatach, sztuce patrzenia i radzeniu sobie z ograniczeniami, w dniu jego 50. urodzin rozmawiamy z Jackiem Boneckim.
3