Cykl spotkań "Poznaj świat fotografii z Galerią Luksfera" po raz drugi

0
Marta Sinior
25 Lipiec 2007
Artykuł na: 9-16 minut
Warszawska Galeria Luksfera zaprasza na drugą edycję cyklu spotkań fotograficznych "Poznaj świat fotografii z Galerią Luksfera". Uczestnicy warsztatów będą mieli wyjątkową okazję zdobyć wiedzę od jednych z najlepszych polskich fotografików: Izabeli Jaroszewskiej, Basi Sokołowskiej, Jerzego Łapińskiego, Tomka Sikory, Mariana Schmidta, Wojciecha Prażmowskiego i Wojtka Wieteski.

HARMONOGRAM SPOTKAŃ
- prowadzenie Izabela Jaroszewska.
Zajęcia będą dotyczyły nie tylko sposobu komponowania zdjęcia, ale również problemu treści w fotografii. Autorka wskaże różnice między sytuacjami fotograficznymi dynamicznymi i statycznymi, opowie o roli głębi ostrości oraz o fotografii jako subiektywnym widzeniu obiektywnej rzeczywistości i wieloobrazowej wypowiedzi autorskiej.]
Izabela Jaroszewska - Jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, TV i Teatralnej w Łodzi, Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Obecnie jest wykładowcą i dyrektorem w Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Jaroszewska jest członkiem Rady Artystycznej Domu Fotografii w Warszawie oraz komisji recenzującej portfolia fotograficzne na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Plovdiv w Bułgarii. Pisze cykliczne artykuły i felietony dla czasopisma Pozytyw, Kwartalnik Fotografia, Foto oraz od niedawna również dla fotopolis.pl.

Strona internetowa Izabeli Jaroszewskiej: www.jaroszewska.eaf.com.pl
- prowadzenie Wojciech Prażmowski.
Zajęcia mają na celu przybliżenie uczestnikom możliwości samodzielnego kreowania obrazu fotograficznego - wypowiedzi autorskiej - z rzeczywistości wykreowanej na potrzeby fotografii i świadomie zinterpretowanej za pomocą środków fotograficznych, czyli jak sfotografować to, co widzimy w wyobraźni.]
fot. fot. Wojciech Prażmowski, Wigilia z Aniołem, 2005

Wojciech Prażmowski - urodził się w 1949 roku. Fotografią zajmuje się od roku 1968. Ukończył Szkołę Fotografii Twórczej w Brnie. Jest twórcą tzw. foto-obiektów.Na koncie ma uczestnictwo w blisko 250 wystawach fotograficznych w kraju i za granicą, między innymi: Fotofest, "Album rodzinny z Polski", Houston 1992, Europe, Europe - 100 years of Avantgarde in Central and Eastern Europe, Bonn 1994, 1st Ars Baltica Triennal /Schleswig - Holsten, Berlin, Dresden, Helsinki, Tallinn, Odense, Warsaw, Poznań, Paris/, 1996-1998 oraz w projektach m.in.:L'Ange Brisé, Wojciech Prażmowski, Mission Photographique Transmanche, CRP Douchy/France, 1994 Vigovisions, Vigo, Spain, 1996,1998 Photosynkyria, Saloniki 2002.
Od roku 1977 jest członkiem Związku Polski Artystów Fotografików. Obecnie prowadzi zajęcia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, Telewizyjnej i Filmowej w Łodzi, Warszawskiej Szkole Fotografii oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Prace Wojciecha Prażmowskiego znajdują się w zbiorach: Muzeum Sztuki w Łodzi, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz w MOMA (Museum of Modern Art) w Nowym Jorku.
- prowadzenie Basia Sokołowska.
W czasie spotkania uczestnicy zapoznają się z metodami tworzenia autorskiego cyklu zdjęć. Basia Sokołowska przedstawi wszystkie etapy realizacji, od pierwszego impulsu, sposobu opracowywania pomysłu, dobrania odpowiedniej techniki fotograficznej i stylu dla uzyskania zamierzonego efektu.]
Basia Sokołowska - Absolwentka University of Sydney, członkini Związku Polskich Artystów Fotografików. Wystawia i publikuje swoje prace w Europie i Australii. Prowadzi pracownię autorską na Wyższym Studium Fotografii ZPAF w Warszawie. Współpracuje z internetowymi magazynami Fototapeta i Obieg, a także z pismami fotograficznymi w Wielkiej Brytanii i Holandii.
Fotografie Basi Sokołowskiej znajdują się w kolekcji Bibliotheque Nationale w Paryżu, Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, a także w wielu kolekcjach prywatnych w Europie i Australii.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej artystki: www.sokolowska.com
- prowadzenie Tomek Sikora.
Zajęcia odpowiedzą na pytania: Czym jest fotografia reklamowa? Jaką rolę odgrywa w niej człowiek i jak najlepiej wykorzystać go do zamierzonego celu. Tomek Sikora opowie również o tym, jak wygląda praca fotografa w przy produkcji materiału reklamowego.]
Tomek Sikora - urodził się w 1948 roku w Warszawie. Fotografuje od 16. roku życia. Jest jednym z najwybitniejszych polskich fotografów. Pracuje dla czołowych agencji reklamowych Australii, USA, Nowej Zelandii, Belgii oraz Polski. Swoje prace zaprezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych.W 2001 roku - wraz z Andrzejem Świetlikiem - stworzył Galerię Bezdomną, promującą w wielu krajach fotografię niezależną i amatorską. W 2004 roku Sikora rozpoczął współpracę z Galerią Sztuk Pięknych vV. Poza tym, Tomek Sikora jest autorem 26 niezależnych wydawnictw fotograficznych oraz ponad 50 wystaw indywidualnych na całym świecie.

Zapraszamy na stronę Tomka Sikory
- prowadzenie Wojtek Wieteska.
Omówienie nurtu fotograficznego zwanego "Street Photography" na przykładach twórczości wybranych fotografików takich: Garry Winogrand, Robert Frank, Lee Friedlander, Philip Lorca di Corcia oraz doświadczeń i twórczości samego Wieteski.]
fot. Wojtek Wieteska, N.Y.C. #02

Wojtek Wieteska - Fotograf, studia - wydział operatorski i realizacji tv: PWSFTviT w Łodzi, historia sztuki: Uniwersytet Warszawski, historia sztuki: Paryż-Sorbona. Liczne podróże zaowocowały cyklami: "36 x Paryż", "Rzeczywistość", "Far West", "Tokyo", "N.Y.C. #02", "Dolina Katmandu", "Polska 1986-2004: Znaki Szczególne".
Fotografie Wojtka Wieteski były publikowane na łamach m.in.: Gazety Wyborczej i Magazynu Gazety,Magazynu Rzeczpospolitej, Pozytywu, VIVA!,Twojego Stylu, Elle, Glamour, Cosmopolitan, Marie Claire, Voyage, Fototapety, Shots, Miedzy Nami, Przekroju, OKO.

Więcej zdjęć i informacji o artyście można znaleźć na stronie internetowej www.wojtekwieteska.com.pl
- prowadzenie Marian Schmidt.
Uczestnicy dowiedzą się jak pracować z modelem czy grupą modeli. Poznają sposoby uzyskiwania zamierzonego efektu, wywoływania pożądanych emocji. Będą mieli zobaczyć jakie szczegóły techniczne zdjęcia czy ujęcia kadru wpływają na wydobycie ekspresji w portrecie.]
Marian Schmidt - Urodzony w 1945 roku w Żyrardowie. Dzieciństwo spędził w Wenezueli. Po maturze wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie uzyskał doktorat z matematyki. Nie kontynuował jednak kariery naukowej, zainteresował się fotografią i filmem. W 1975 roku powrócił do Polski. Pracował jako asystent reżysera przy filmach fabularnych w zespole Kadr (m.in. "Śmierć prezydenta" Jerzego Kawalerowicza). Od 1978 do 1980 roku pracował dla nowojorskiej agencji fotograficznej "Black Star" jako fotograf przemysłowy w rejonie Zatoki Perskiej. W 1980 roku osiedlił się w Paryżu gdzie prestiżowa agencja fotograficzna "Rapho" zaproponowała mu współpracę. Obecnie mieszka na stałe w Polsce, gdzie jest wykładowcą i dyrektorem Warszawskiej Szkoły Fotografii. Uczył także do 2004 roku w łódzkiej Szkole Filmowej, gdzie w roku 2002 uzyskał tytuł doktora habilitowanego w dyscyplinie fotografia artystyczna.
- prowadzenie Jerzy Łapiński.
Autor przedstawi podstawowe pojęcia pracy w ciemni. Zajmie się doborem odpowiednich odczynników chemicznych w zależności od używanych negatywów i papierów fotograficznych. Opowie o procesie powiększania i obróbki archiwalnej, wpływie tonowania na trwałość odbitek.]
Jerzy Łapiński - Urodził się w 1954 roku w Warszawie. Ukończył Instytut Poligrafii Politechniki Warszawskiej. Od 1979 jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 1979 do 1982 roku uczył fotografii na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prowadził wykłady z fotografii w Łódzkiej Szkole Filmowej i na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego fotografie znajdują się w licznych zbiorach i kolekcjach prywatnych w Polsce i na świecie. Specjalizuje się w fotografii czarno-białej.

Strona internetowa Jerzego Łapińskiego
- prowadzenie Katarzyna Żebrowska, Magdalena Przeździak-Betlej.
Na zajęciach słuchacze dowiedzą się jak wybrać i ułożyć zdjęcia, aby stworzyć fotograficzne portfolio. Poznają sposób edycji fotografii do wystawy oraz dowiedzą się jak poprawnie opisać i oprawić odbitkę, aby mogła zostać przeznaczona do sprzedaży.]
Katarzyna Żebrowska, Magdalena Przeździak-Betlej - Właścicielki warszawskiej Galerii Luksfera. Fotografią zajmują się od siedmiu lat. Kuratorki wystaw prezentowanych w galerii.


DODATKOWE INFORMACJE

W trakcie trwania kursu uczestnikom zapewnione będą cztery dwugodzinne konsultacje odbywające się w weekendy, na których będą mieli możliwość zaprezentowania swoich fotografii i spotkać się indywidualnie z jednym z prowadzących.

Zajęcia odbywać się będą dwa razy w tygodniu we wtorki i czwartki od godz. 18.30 do 21.30. w Galerii Luksfera mieszczącej się przy ulicy Ząbkowskiej 27/31 w Warszawie.

Termin kursu: 25 września - 23 października 2007.
Zgłoszenia na kurs przyjmowane są do 5 września 2007.

Koszt kursu wynosi: 600 zł.

Uwaga - Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia na kurs przyjmowane są do 15 marca 2007.

Zapisy i dodatkowe informacje można uzyskać od mailem: p.kilman@luksfera.pl lub pod numerem telefonu 0-692-306-300.


Istnieje możliwość kontynuacji i rozszerzenia poszczególnych zagadnień kursu w postaci warsztatów weekendowych prowadzonych przez tych samych wykładowców. Więcej informacji na stronie galerii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Nie wiesz jaki film wybrać? Strona Filmtypes rozwieje twoje wątpliwości
Nie wiesz jaki film wybrać? Strona Filmtypes rozwieje twoje wątpliwości
Na początku przygody z fotografią analogową zorientowanie się w dostępnych materiałach i ich właściwościach może przysporzyć bólu głowy. Z pomocą przychodzi nowa...
61
0
Brak ci motywacji? Oto 29 porad od najbardziej wpływowych fotografów w branży
Brak ci motywacji? Oto 29 porad od najbardziej wpływowych fotografów w branży
Gdybyś miał najważniejszą radę odnośnie pracy fotografa, co by to było? Takie pytanie fotograf Taylor Jackson zadał jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych...
63
0
Wybierasz się na zasłużony urlop? Oto sprzętowe pomysły i praktyczne sztuczki, które warto rozważyć
Wybierasz się na zasłużony urlop? Oto sprzętowe pomysły i praktyczne sztuczki, które warto rozważyć
Letni sezon to czas podróży, odkrywania odległych miejsc i… fotografowania. Dlatego przygotowaliśmy kilka praktycznych porad oraz zestawienie przydatnych akcesoriów,...
3
0
Powiązane artykuły