Studia kuratorskie w Instytucie Historii Sztuki UJ

Autor: Marta Majewska

14 Sierpień 2006
Artykuł na: 4-5 minut
Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłosił nabór na podyplomowe studia kuratorskie w zakresie prezentacji sztuki współczesnej. Podczas dwóch semestrów studenci poznają bliżej zagadnienia krytyki artystycznej, metodologii badań sztuki współczesnej a także teoretyczne i praktyczne aspekty organizowania wystaw.

Pomysłodawcy studiów przygotowali program, wychodząc naprzeciw potrzebom rynku: "W ciągu ostatniej dekady doszło do znaczącej zmiany w pracy zawodowej historyka sztuki, zajmującego się sztuką współczesną. Obok tradycyjnej kariery naukowej lub muzealnej, powstała nowa profesja "kuratora", łącząca działalność o charakterze badawczym, z aktywnym uczestnictwem w życiu artystycznym." - podkreślają twórcy programu.

Podstawowym zadaniem kuratora jest organizowanie wystaw sztuki współczesnej, ale także inicjowanie towarzyszącego im programu badawczego oraz intensyfikowanie kontaktów artystycznych między różnymi środowiskami twórczymi, zajmującymi się odmiennymi dziedzinami twórczości (sztuki wizualne, film, muzyka, architektura, fotografia). W ten sposób współcześni kuratorzy powinni uzupełniać działanie tradycyjnych instytucji życia kulturalnego - muzeów i galerii, nadając im nową dynamikę.

Twórcy programu podkreślają: Powstał program studiów podyplomowych, który nie tylko przygotuje do wykonywania określonego zawodu, ale da studentom możliwość poznania różnorodnych metod komentowania sztuki współczesnej i pracy nad jej kształtowaniem. Chcielibyśmy, aby studia te były przede wszystkim nowością w dziedzinie refleksji nad sztuką współczesną i nowoczesnymi sposobami jej prezentowania.

Dwusemestrowe studia są otwarte dla magistrów wszystkich kierunków, którzy podczas rozmowy kwalifikacyjnej wykażą się znajomością zagadnień sztuki współczesnej i humanistyki. Dodatkowym wymaganiem jest znajomość języka angielskiego. W programie studiów znalazły się następujące zagadnienia:

  • teoretyczne[LST

;

praktyczne

  • praktyka organizacji wystaw
  • modele kuratorskie
  • funkcjonowanie instytucji kultury w Polsce i na świecie
  • praca nad indywidualnym projektem kuratorskim

]

Zajęcia rozpoczynają się w październiku 2006 roku i trwają do maja 2007, w trybie zaocznym (2 razy w miesiącu w sobotę i niedzielę). Wykłady, seminaria i konwersatoria (w sumie 270 godzin dydaktycznych) prowadzone będą w języku polskim i angielskim. Przez cały czas trwania studiów studenci będą przygotowywać we współpracy z doświadczonymi kuratorami pracę dyplomową - indywidualny projekt wystawy. Partnerami Uniwersytetu Jagiellońskiego będą w tym roku krakowski Bunkier Sztuki, Arsenał i Kronika oraz Muzeum Narodowe w Krakowie.

Dokumenty należy składać do 18 września 2006 roku w Instytucie Historii Sztuki UJ przy ulicy Grodzkiej 53 w Krakowie. Rozmowy przewidziano na 25 i 26 września. Opłata za studia wynosi 3600 zł i jest płatna w ratach semestralnych. Na studia przyjętych zostanie nie więcej niż 30 osób.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Studiów Kuratorskich IHS UJ.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak wybrać kabel HDMI, żeby nie mieć problemów na planie i uzyskać optymalną jakość? W tym poradniku przyglądamy się odpowiednim kablom do filmowania na przykładzie oferty marki...
17
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
16
Powiązane artykuły