Desa Unicum - aukcja fotografii dawnej i współczesnej

Desa Unicum zaprasza na aukcję fotografii dawnej i współczesnej. Pod młotek pójdą 263 zdjęcia, w tym 52 fotografie współczesne takich twórców jak Krzysztof Gierałtowski, Wojtek Wieteska, Jacek Poremba, Zygmunt Rytka, Chris Niedenthal czy duet Zorka Project. Pozostałe prace to archiwalne zdjęcia ukazujące dawną Warszawę. Aukcja odbędzie się 9 lutego. W siedzibie Desy Unicum trwa właśnie wystawa przedaukcyjna.
Rośnie zainteresowanie fotografią jako obiektem kolekcjonerskim. Na razie objawia się co prawda głównie nieco zwiększonym ruchem na rynku ze strony dilerów, ale zawsze to coś i miejmy nadzieję, że na odpowiedź kupujących nie będziemy musieli długo czekać. Dotychczas regularnie raz do roku aukcje fotografii organizowały domy aukcyjne Rempex i Polswiss Art. Pojawia się coraz więcej komercyjnych galerii. Desa Unicum zorganizowała już kameralną aukcję zdjęć - na licytacji, która odbyła się we wrześniu zeszłego roku można było kupić prace Tomka Sikory, Wojtka Wieteski, Jacka Poremby, Tomka Niewiadomskiego i Davida Michaela Kennedy'ego. Najwyraźniej wyniki były na tyle obiecujące, że postanowiono wejść w fotografię z większym zaangażowaniem. Możemy jedynie przyklasnąć i trzymać kciuki za powodzenie przedsięwzięcia, a zestaw reprezentowanych twórców zapowiada co najmniej ciekawy wieczór.


Do 9 lutego w domu aukcyjnym Desy Unicum można oglądać wystawę przedaukcyjną, którą polecamy nie tylko osobom planującym wziąć czynny udział w licytacji. Wszystkie zdjęcia można też obejrzeć na stronie organizatorów.

Desa Unicum
ul. Marszałkowska 34/50
Warszawa
poniedziałek - piątek: 11.00 - 19.00
sobota: 11.00 - 16.00

Poniżej informacja prasowa organizatorów.

Aukcja Fotografii dawnej i współczesnej

DESA Unicum organizuje pierwszą w swojej historii aukcję fotografii. Wśród wystawionych na licytację odbitek znajdzie się około 50 prac współczesnych artystów, a wśród nich fotografie Zygmunta Rytki, Tomasza Tomaszewskiego, Tomka Sikory, Andrzeja Świetlika, Krzysztofa Gierałtowskiego oraz ponad 200 fotografii dawnych - w tym zbiorze szczególne miejsce zajmą archiwalne zdjęcia Warszawy. Od 21 stycznia trwa wystawa przedaukcyjna. Aukcja fotografii odbędzie się 9 lutego 2006 r. w domu aukcyjnym DESY Unicum, przy ul. Marszałkowskiej 34-50 w Warszawie. Początek licytacji godz. 19.00.

Lutowa aukcja fotografii DESY Unicum została podzielona na dwie części - dawną i współczesną. W dziale współczesnym prace zostały dobrane w wyniku zaproszenia do udziału najciekawszych polskich artystów-fotografików. Na licytację swoje prace wystawili: Zygmunt Rytka, Tadeusz Rolke, Krzysztof Wojciechowski, Krzysztof Gierałtowski, Tomasz Tomaszewski, Edward Hartwig, Tomek Sikora, Andrzej Świetlik, Paweł Żak, Chris Niedenthal, Tomek Niewiadomski, Ryszard Horowitz, David Michael Kennedy, Jacek Poremba, Wojtek Wieteska, Artur Wesołowski, Irek Kielczyk i Zorka Project.

Należy zauważyć, że współczesna fotografia artystyczna ma się coraz lepiej i znajduje coraz szerszy krąg odbiorców. Jest to fotografia poszukująca, estetyzująca, dokumentująca i dekoracyjna - świadoma tego, że rynek fotografii na zachodzie Europy i w USA jest bardzo prężny i dowartościowany. W Polsce jest on na etapie tworzenia, dzięki czemu ceny odbitek fotografii artystycznej są ciągle bardzo konkurencyjne w porównaniu do rynków zachodnich. Ceny wywoławcze wystawionych na aukcję w DESIE Unicum fotografii sięgają od 2 000 zł do 12 000 zł.

"Po raz pierwszy DESA Unicum zainteresowała się współczesną fotografią artystyczną w czerwcu 2005 r., kiedy to na aukcji dzieł sztuki wystawione zostały na licytację 2 fotografie Davida Michaela Kennedy'ego. Następnie we wrześniu 2005 roku zorganizowaliśmy specjalną wystawę pod tytułem "Antyki i współczesna fotografia", prezentującą prace wybitnych polskich fotografików, a wśród nich Tomka Sikory, Tomka Niewiadomskiego, Wojtka Wieteski, Jacka Poremby oraz wspomnianego już Amerykanina - Michaela Davida Kennedy'ego. Zainteresowanie, jakie wzbudziły te przedsięwzięcia, skłoniło nas do dalszego zaangażowania się w prezentowanie fotografii artystycznej, co z kolei zaowocowało pomysłem na aukcję fotografii" - wyjaśnia Juliusz Windorbski, prezes DESY Unicum.

Obok fotografii współczesnej na lutowej aukcji zaprezentowany zostanie zbiór zdjęć dokumentujących historię Warszawy z I połowy XX w. Stanowi go jedna kolekcja rodzinna, na którą składają się m.in. archiwa Stefana Rassalskiego, malarza, grafika, fotografa, jednego z najciekawszych dokumentalistów Warszawy z czasów zakończenia II wojny światowej. Ten absolutnie unikatowy, muzealny zbiór pokazuje jak "umierała" i odradzała się stolica. "Każdy Warszawiak, nieważne z którego pokolenia, powinien mieć przynajmniej jedną taką fotografię w domu, aby pamiętać o tych dniach, kiedy nie wszyscy byli pewni, czy stolicę da się odbudować. Jesteśmy przekonani, że aukcja i towarzysząca jej wystawa przyciągnie nie tylko kolekcjonerów sztuki, ale również osoby, które zapragną mieć w swoich domach "kawałek" historii stolicy. Fotografia dawna z pewnością zainteresuje również muzea, które ze względu na niewysokie fundusze mogą uzupełniać swoje zbiory o ciekawe fotografie archiwalne, dopóki ich ceny są jeszcze bardzo atrakcyjne" - mówi Adam Chełstowski, dyrektor Galerii Marszałkowska DESY Unicum.

Aukcje DESY Unicum to każdorazowo okazja do wylicytowania zarówno dzieł sztuki, traktowanych w kategoriach dobrej lokaty, np. obrazu znanego malarza, jak i przedmiotów stanowiących atrakcyjne uzupełnienie wnętrza domu lub biura, czy też oryginalny prezent dla bliskiej osoby lub klienta. W obu tych kategoriach mieści się fotografia, której rynek choć jeszcze młody, znajduje stopniowo coraz liczniejszą rzeszę miłośników.
 
Komentarze
Polecane artykuły
Ilya Shtutsa: „Dobra fotografia jest darem“
5 Lis 2018
O swoich początkach, darze jakim jest fotografia czy wpływie prac Arnolda Mindella opowiada nam Ilya Shtutsa - rosyjski entuzjasta street’a, który opisuje fotografię jako grę o nieprzewidywalnym wyniku.
1
Najnowsza sesja Vanity Fair należała do Polaków
2 Lis 2018
Suspiria, włoski horror z lat siedemdziesiątych, doczekał się odświeżenia i właśnie wchodzi na ekrany polskich kin. W obsadzie znalazły się takie gwiazdy jak Tilda Swinton i Dakota Johnson, ale zagrała w nim również Polka - Małgosia Bela. Postprodukcję obszernej sesji obsady filmu dla włoskiego Vanity Fair wykonało studio House OF Retouching.
0
Oded Wagenstein: „Nie możesz po prostu pojawić się u kogoś w drzwiach i poprosić o zdjęcie”
1 Lis 2018
W syberyjskiej wiosce Yar-Sale mieszka grupa starszych kobiet. Większość dni spędzają w odosobnieniu, odizolowane od świata, który kochały. Podczas gdy mężczyźni zwykle zachęcani są do pozostania w migrującej społeczności i utrzymania ról społecznych, kobiety muszą same radzić sobie ze starością. Fotograf Oded Wagenstein przybliża ich historię w projekcie “Forgotten Like Last Year’s Snow”.
0
Siena International Photo Awards 2018 to piękno świata pod różną postacią
30 Paź 2018
Za nami już czwarta edycja prestiżowego konkursu Siena International Photo Awards. W tym roku zwycięzcą został K M Asad - freelancer współpracujący między innymi z Getty Images. Jednak wśród laureatów nie zabrakło też Polaków. III miejsce w kategorii „The beauty of the nature“ zajął Mariusz Potocki, a Bartłomiej Jurecki otrzymał wyróżnienie w sekcji „Journeys & Adventures“.
0