Oto 11 wskazówek, dzięki którym eksploracja opuszczonych miejsc będzie nie tylko przyjemna, ale i bezpieczna

Oto 11 wskazówek, dzięki którym eksploracja opuszczonych miejsc będzie nie tylko przyjemna, ale i bezpieczna

Masz w sobie żyłkę odkrywcy, który z aparatem chce zgłębiać piękno i tajemnice opuszczonych miejsc? Jeśli tak, to najnowszy film przygotowany przez kanał COOPH jest dla Ciebie. Z tego wideoporadnika nie tylko dowiesz się jak robić to bezpiecznie, lecz także, co powinieneś uwzględnić, by wrócić z takiej wyprawy z dobrymi zdjęciami.

Eksploracja miejsc opuszczonych dopiero od niedawna staje się popularna w Polsce pośród entuzjastów fotografii. Sceptykom może wydawać się, że nie ma nic ciekawego zwiedzaniu pustostanów. Niemniej jednak to, co przyciąga coraz więcej ludzi do zwiedzania takich miejsc to z pewnością: przygoda, emocje, adrenalina oraz możliwość wykonania niecodziennych fotografii.

Musimy przy tym pamiętać, że ta nietypowa pasja, to nie tylko czysta przyjemność, lecz także realne niebezpieczeństwo, które należy mieć na uwadze wchodząc do opuszczonego budynku. Jest to pierwsza z jedenastu wskazówek przygotowanych przez brytyjskiego fotografa Jamesa Kerwina. Wspólnie z kanałem COOPH przygotował poradnik, który uświadomi Cię, w jaki sposób możesz bezpiecznie dokumentować dawno zapomniane budynki.

- Udaj się w podróż i podążaj śladami Jamesa po miastach Włochy, gdzie używa swojej kamery do dokumentowania dawno opuszczonych miejsc Mediolanu, Bolonii, Florencji i Genui. Bądź bezpieczny, zacznij odkrywać i udostępniać swoje zdjęcia - czytamy w opisie filmu.

11 kroków do skutecznej eksploracji miejsc opuszczonych

 • Bądź zawsze przygotowany. Weź ze sobą najpotrzebniejszy sprzęt i nigdy nie wybieraj się sam
 • Staraj się uchwycić upływ czasu. Pokaż na zdjęciach, co natura i czas mogą zrobić budynkiem, gdy wyprowadzą się z niego ludzie
 • Szukaj naturalnego światła. Przebijające się promienie słońca lub miękkie i rozproszone światło może idealnie doświetlić i nadać wyjątkowego klimatu
 • Odnajduj symetrię i wzory. Taka kompozycja może zaciekawić widza
 • Poszukuj kontrastów. Zarośnięte lokacje są dobrą okazją do zestawienia natury ze strukturami stworzonymi przez człowieka
 • Nie bój się cieni. Dzięki nim stworzysz mocny kontrast z efektem tajemniczości
 • Nie zapomnij o schodach. Jest to sam w sobie ciekawy moty, który pomoże w uzyskaniu odrobiny symetrii
 • Zwracaj uwagę na szczegóły. Kształty i wzory mogą zdziałać cuda
 • Nie unikaj monochromu. Fotografowanie w czarni i bieli pozwoli usunąć kolorystyczne motywy, które mogą rozproszyć uwagę
 • Poszukuj mocno kolorystycznych elementów. W opuszczonych budowlach wciąż mogą znajdować się sale, które wręcz „kipią żywymi barwami“
 • Obiektyw tilt-shift to ciekawy pomysł. Dzięki niemu możesz zmienić perspektywę i pokazać dane miejsce w „nowym świetle“

Z pewnością większość wymienionych w tym filmie wskazówek jest dobrze znana zapalonym miejskim odkrywcom. Niemniej jednak przed początkującymi fotografami mogą one odkryć ciekawe sposoby na zapadające w pamięć zdjęcia. 

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej podobnych treści, jak również wiele inspirujących materiałów lub praktycznych poradników, to zachęcamy odwiedzić kanał COOPH na Youtube. Oczywiście publikowane tam filmy są w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów powinien być zrozumiały dla wszystkich.

zdjęcie główne: fot. James Kerwin www.jameskerwin.uk

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Inspiracja na dziś: Drew Doggett - „In the Realm of Legends"
19 Paź 2018
Mimo, że otaczają je laguny lodowcowe i nieziemskie kolory, te zwierzęta zdają się nie zwracać uwagi na przytłaczające je piękno. Są nieodrębną częścią rozległego islandzkiego krajobrazu, dla przyjezdnych kojarząc się raczej z surrealnymi wytworami ich wyobraźni. Drew Doggett, amerykański fotograf i filmowiec, uchwycił te piękne konie w serii “In the Realm of Legends”.
0
Adrian Wykrota: “Przykro mi, że już nie umiemy rozmawiać, a Polska to przecież taki fajny kraj”
18 Paź 2018
“Doszliśmy do wniosku, że w tych dynamicznych i ważnych czasach musimy opublikować dokumentalne wypowiedzi fotografów o Polsce i nadać im bezkompromisową, fizyczną formę książek” - piszą autorzy serii wydawniczej o Polsce, dobrani przez fundację PIX.HOUSE. Z Adrianem Wykrotą, autorem jednej z publikowanych już książek rozmawiamy o powstawaniu serii i dalszych planach.
0
Taylor Wessing Photographic Portrait Prize 2018 - zobacz piękno współczesnego portretu
18 Paź 2018
Alice Mann została laureatką tegorocznej prestiżowej nagrody Taylor Wessing Photographic Portrait Prize. Po raz pierwszy w historii konkursu jurorzy nagrodzili nie pojedynczy portret, a serię czterech zdjęć przedstawiających młode mażoretki z Południowej Afryki.
0
Piękna i zagrożona - natura na zdjęciach zwycięzców Wildlife Photographer of the Year 2018
17 Paź 2018
Organizowany od pół wieku przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie konkurs Wildlife Photographer of the Year, co roku oferuje nam unikalne spojrzenie na piękno i problemy dzikiego życia na naszej planecie. Fotografie nagrodzone w 54. edycji to nie tylko piękne kadry, ale i trudne tematy.
0