Oto 11 wskazówek, dzięki którym eksploracja opuszczonych miejsc będzie nie tylko przyjemna, ale i bezpieczna

Oto 11 wskazówek, dzięki którym eksploracja opuszczonych miejsc będzie nie tylko przyjemna, ale i bezpieczna

Masz w sobie żyłkę odkrywcy, który z aparatem chce zgłębiać piękno i tajemnice opuszczonych miejsc? Jeśli tak, to najnowszy film przygotowany przez kanał COOPH jest dla Ciebie. Z tego wideoporadnika nie tylko dowiesz się jak robić to bezpiecznie, lecz także, co powinieneś uwzględnić, by wrócić z takiej wyprawy z dobrymi zdjęciami.

Eksploracja miejsc opuszczonych dopiero od niedawna staje się popularna w Polsce pośród entuzjastów fotografii. Sceptykom może wydawać się, że nie ma nic ciekawego zwiedzaniu pustostanów. Niemniej jednak to, co przyciąga coraz więcej ludzi do zwiedzania takich miejsc to z pewnością: przygoda, emocje, adrenalina oraz możliwość wykonania niecodziennych fotografii.

Musimy przy tym pamiętać, że ta nietypowa pasja, to nie tylko czysta przyjemność, lecz także realne niebezpieczeństwo, które należy mieć na uwadze wchodząc do opuszczonego budynku. Jest to pierwsza z jedenastu wskazówek przygotowanych przez brytyjskiego fotografa Jamesa Kerwina. Wspólnie z kanałem COOPH przygotował poradnik, który uświadomi Cię, w jaki sposób możesz bezpiecznie dokumentować dawno zapomniane budynki.

- Udaj się w podróż i podążaj śladami Jamesa po miastach Włochy, gdzie używa swojej kamery do dokumentowania dawno opuszczonych miejsc Mediolanu, Bolonii, Florencji i Genui. Bądź bezpieczny, zacznij odkrywać i udostępniać swoje zdjęcia - czytamy w opisie filmu.

11 kroków do skutecznej eksploracji miejsc opuszczonych

 • Bądź zawsze przygotowany. Weź ze sobą najpotrzebniejszy sprzęt i nigdy nie wybieraj się sam
 • Staraj się uchwycić upływ czasu. Pokaż na zdjęciach, co natura i czas mogą zrobić budynkiem, gdy wyprowadzą się z niego ludzie
 • Szukaj naturalnego światła. Przebijające się promienie słońca lub miękkie i rozproszone światło może idealnie doświetlić i nadać wyjątkowego klimatu
 • Odnajduj symetrię i wzory. Taka kompozycja może zaciekawić widza
 • Poszukuj kontrastów. Zarośnięte lokacje są dobrą okazją do zestawienia natury ze strukturami stworzonymi przez człowieka
 • Nie bój się cieni. Dzięki nim stworzysz mocny kontrast z efektem tajemniczości
 • Nie zapomnij o schodach. Jest to sam w sobie ciekawy moty, który pomoże w uzyskaniu odrobiny symetrii
 • Zwracaj uwagę na szczegóły. Kształty i wzory mogą zdziałać cuda
 • Nie unikaj monochromu. Fotografowanie w czarni i bieli pozwoli usunąć kolorystyczne motywy, które mogą rozproszyć uwagę
 • Poszukuj mocno kolorystycznych elementów. W opuszczonych budowlach wciąż mogą znajdować się sale, które wręcz „kipią żywymi barwami“
 • Obiektyw tilt-shift to ciekawy pomysł. Dzięki niemu możesz zmienić perspektywę i pokazać dane miejsce w „nowym świetle“

Z pewnością większość wymienionych w tym filmie wskazówek jest dobrze znana zapalonym miejskim odkrywcom. Niemniej jednak przed początkującymi fotografami mogą one odkryć ciekawe sposoby na zapadające w pamięć zdjęcia. 

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej podobnych treści, jak również wiele inspirujących materiałów lub praktycznych poradników, to zachęcamy odwiedzić kanał COOPH na Youtube. Oczywiście publikowane tam filmy są w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów powinien być zrozumiały dla wszystkich.

zdjęcie główne: fot. James Kerwin www.jameskerwin.uk

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

 
Komentarze
Polecane artykuły
George Eastman Museum udostępnia serię filmów poświęconych największym przełomom w fotografii. Pozycja obowiązkowa!
14 Sie 2018
Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się jak długą drogę fotografia przeszła od czasów camery obscury aż do dzisiaj, zobaczcie dokumentalną serię stworzoną przez Goerge Eastman Museum. To fantastyczna podróż przez najważniejsze techniki i odkrycia, które zrewolucjonizowały to medium.
0
Tadeusz Rolke: „Sztuka nie polega na pokazywaniu piękna”
13 Sie 2018
Od czwartku, w warszawskiej galerii Le Guern można oglądać najnowszy projekt Tadeusza Rolke, jednego z mistrzów polskiej fotografii. W dniu wernisażu rozmawialiśmy z autorem o powstawaniu najnowszej serii.
0
Karen Miranda Rivadeneira odtwarza swoje dzieciństwo. "Pomysł ten zrodził się z rozmyślań o pamięci i jej niedoskonałości”
7 Sie 2018
“Uświadomiłam sobie, że brakuje mi wiedzy o mnie samej. Rozmyślając o pamięci i jej wadliwości, postanowiłam odkopać osobiste mity i rodzinne historie” - opowiada nam o swoim projekcie amerykańska fotograf.
0
Marcin Walko jako jedyny Polak dokumentował upamiętnienie ofiar masakry w Srebrenicy. Zobaczcie zdjęcia z projektu “Parcela M11”
3 Sie 2018
W lipcu 1995 roku serbskie oddziały paramilitarne w okolicach Srebrenicy wymordowały kilka tysięcy Muzułmanów. Co roku drogą, którą wówczas próbowały ratować się ofiary odbywa się symboliczna pielgrzymka. W tym roku, jako jedyny Polak miał okazję dokumentować ją Marcin Walko.
1