Oto 11 wskazówek, dzięki którym eksploracja opuszczonych miejsc będzie nie tylko przyjemna, ale i bezpieczna

Oto 11 wskazówek, dzięki którym eksploracja opuszczonych miejsc będzie nie tylko przyjemna, ale i bezpieczna

Masz w sobie żyłkę odkrywcy, który z aparatem chce zgłębiać piękno i tajemnice opuszczonych miejsc? Jeśli tak, to najnowszy film przygotowany przez kanał COOPH jest dla Ciebie. Z tego wideoporadnika nie tylko dowiesz się jak robić to bezpiecznie, lecz także, co powinieneś uwzględnić, by wrócić z takiej wyprawy z dobrymi zdjęciami.

Eksploracja miejsc opuszczonych dopiero od niedawna staje się popularna w Polsce pośród entuzjastów fotografii. Sceptykom może wydawać się, że nie ma nic ciekawego zwiedzaniu pustostanów. Niemniej jednak to, co przyciąga coraz więcej ludzi do zwiedzania takich miejsc to z pewnością: przygoda, emocje, adrenalina oraz możliwość wykonania niecodziennych fotografii.

Musimy przy tym pamiętać, że ta nietypowa pasja, to nie tylko czysta przyjemność, lecz także realne niebezpieczeństwo, które należy mieć na uwadze wchodząc do opuszczonego budynku. Jest to pierwsza z jedenastu wskazówek przygotowanych przez brytyjskiego fotografa Jamesa Kerwina. Wspólnie z kanałem COOPH przygotował poradnik, który uświadomi Cię, w jaki sposób możesz bezpiecznie dokumentować dawno zapomniane budynki.

- Udaj się w podróż i podążaj śladami Jamesa po miastach Włochy, gdzie używa swojej kamery do dokumentowania dawno opuszczonych miejsc Mediolanu, Bolonii, Florencji i Genui. Bądź bezpieczny, zacznij odkrywać i udostępniać swoje zdjęcia - czytamy w opisie filmu.

11 kroków do skutecznej eksploracji miejsc opuszczonych

 • Bądź zawsze przygotowany. Weź ze sobą najpotrzebniejszy sprzęt i nigdy nie wybieraj się sam
 • Staraj się uchwycić upływ czasu. Pokaż na zdjęciach, co natura i czas mogą zrobić budynkiem, gdy wyprowadzą się z niego ludzie
 • Szukaj naturalnego światła. Przebijające się promienie słońca lub miękkie i rozproszone światło może idealnie doświetlić i nadać wyjątkowego klimatu
 • Odnajduj symetrię i wzory. Taka kompozycja może zaciekawić widza
 • Poszukuj kontrastów. Zarośnięte lokacje są dobrą okazją do zestawienia natury ze strukturami stworzonymi przez człowieka
 • Nie bój się cieni. Dzięki nim stworzysz mocny kontrast z efektem tajemniczości
 • Nie zapomnij o schodach. Jest to sam w sobie ciekawy moty, który pomoże w uzyskaniu odrobiny symetrii
 • Zwracaj uwagę na szczegóły. Kształty i wzory mogą zdziałać cuda
 • Nie unikaj monochromu. Fotografowanie w czarni i bieli pozwoli usunąć kolorystyczne motywy, które mogą rozproszyć uwagę
 • Poszukuj mocno kolorystycznych elementów. W opuszczonych budowlach wciąż mogą znajdować się sale, które wręcz „kipią żywymi barwami“
 • Obiektyw tilt-shift to ciekawy pomysł. Dzięki niemu możesz zmienić perspektywę i pokazać dane miejsce w „nowym świetle“

Z pewnością większość wymienionych w tym filmie wskazówek jest dobrze znana zapalonym miejskim odkrywcom. Niemniej jednak przed początkującymi fotografami mogą one odkryć ciekawe sposoby na zapadające w pamięć zdjęcia. 

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej podobnych treści, jak również wiele inspirujących materiałów lub praktycznych poradników, to zachęcamy odwiedzić kanał COOPH na Youtube. Oczywiście publikowane tam filmy są w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów powinien być zrozumiały dla wszystkich.

zdjęcie główne: fot. James Kerwin www.jameskerwin.uk

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
“Prace artystów takich jak on są bardzo potrzebne”. Poznaliśmy zwycięzcę Sony World Photography Awards 2019
17 Kwi 2019
Podczas dzisiejszej gali finałowej konkursu SWPA 2018 poznaliśmy laureatów sekcji profesjonalnej oraz zwycięzcę tytułu Fotografa Roku. Tym razem otrzymał go włoski fotoreporter Federico Borella. Zobaczcie nagrodzone prace.
3
Szymon Brodziak uznany najlepszym twórcą fotografii czarno-białej na świecie w konkursie One Eyeland
17 Kwi 2019
Fotograf z Polski zdobył główna nagrodę w konkursie fotografii czarno-białej, organizowanym przez platformę One Eyeland, zrzeszającą zawodowych fotografów z całego świata.
1
Fotograficzne Nagrody Pulitzera 2019
17 Kwi 2019
Za nami kolejne rozdanie Nagród Pulitzera. W kategoriach Feature Photography i Breaking News Photography to prestiżowe wyróżnienie otrzymali Lorenzo Tugnoli z The Washington Post oraz redakcja Reuters.
1
„Bez taryfy ulgowej” - o pracy ze średnim formatem w fotografii podróżniczej rozmawiamy z Jackiem Boneckim
13 Kwi 2019
Jak postrzega zmiany w branży z perspektywy 50-latka? Dlaczego do pracy w terenie zabiera średni format i czemu mimo to fotografuje w JPEG-ach? O aparatach, sztuce patrzenia i radzeniu sobie z ograniczeniami, w dniu jego 50. urodzin rozmawiamy z Jackiem Boneckim.
4