Oto 11 wskazówek, dzięki którym eksploracja opuszczonych miejsc będzie nie tylko przyjemna, ale i bezpieczna

Oto 11 wskazówek, dzięki którym eksploracja opuszczonych miejsc będzie nie tylko przyjemna, ale i bezpieczna

Masz w sobie żyłkę odkrywcy, który z aparatem chce zgłębiać piękno i tajemnice opuszczonych miejsc? Jeśli tak, to najnowszy film przygotowany przez kanał COOPH jest dla Ciebie. Z tego wideoporadnika nie tylko dowiesz się jak robić to bezpiecznie, lecz także, co powinieneś uwzględnić, by wrócić z takiej wyprawy z dobrymi zdjęciami.

Eksploracja miejsc opuszczonych dopiero od niedawna staje się popularna w Polsce pośród entuzjastów fotografii. Sceptykom może wydawać się, że nie ma nic ciekawego zwiedzaniu pustostanów. Niemniej jednak to, co przyciąga coraz więcej ludzi do zwiedzania takich miejsc to z pewnością: przygoda, emocje, adrenalina oraz możliwość wykonania niecodziennych fotografii.

Musimy przy tym pamiętać, że ta nietypowa pasja, to nie tylko czysta przyjemność, lecz także realne niebezpieczeństwo, które należy mieć na uwadze wchodząc do opuszczonego budynku. Jest to pierwsza z jedenastu wskazówek przygotowanych przez brytyjskiego fotografa Jamesa Kerwina. Wspólnie z kanałem COOPH przygotował poradnik, który uświadomi Cię, w jaki sposób możesz bezpiecznie dokumentować dawno zapomniane budynki.

- Udaj się w podróż i podążaj śladami Jamesa po miastach Włochy, gdzie używa swojej kamery do dokumentowania dawno opuszczonych miejsc Mediolanu, Bolonii, Florencji i Genui. Bądź bezpieczny, zacznij odkrywać i udostępniać swoje zdjęcia - czytamy w opisie filmu.

11 kroków do skutecznej eksploracji miejsc opuszczonych

 • Bądź zawsze przygotowany. Weź ze sobą najpotrzebniejszy sprzęt i nigdy nie wybieraj się sam
 • Staraj się uchwycić upływ czasu. Pokaż na zdjęciach, co natura i czas mogą zrobić budynkiem, gdy wyprowadzą się z niego ludzie
 • Szukaj naturalnego światła. Przebijające się promienie słońca lub miękkie i rozproszone światło może idealnie doświetlić i nadać wyjątkowego klimatu
 • Odnajduj symetrię i wzory. Taka kompozycja może zaciekawić widza
 • Poszukuj kontrastów. Zarośnięte lokacje są dobrą okazją do zestawienia natury ze strukturami stworzonymi przez człowieka
 • Nie bój się cieni. Dzięki nim stworzysz mocny kontrast z efektem tajemniczości
 • Nie zapomnij o schodach. Jest to sam w sobie ciekawy moty, który pomoże w uzyskaniu odrobiny symetrii
 • Zwracaj uwagę na szczegóły. Kształty i wzory mogą zdziałać cuda
 • Nie unikaj monochromu. Fotografowanie w czarni i bieli pozwoli usunąć kolorystyczne motywy, które mogą rozproszyć uwagę
 • Poszukuj mocno kolorystycznych elementów. W opuszczonych budowlach wciąż mogą znajdować się sale, które wręcz „kipią żywymi barwami“
 • Obiektyw tilt-shift to ciekawy pomysł. Dzięki niemu możesz zmienić perspektywę i pokazać dane miejsce w „nowym świetle“

Z pewnością większość wymienionych w tym filmie wskazówek jest dobrze znana zapalonym miejskim odkrywcom. Niemniej jednak przed początkującymi fotografami mogą one odkryć ciekawe sposoby na zapadające w pamięć zdjęcia. 

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej podobnych treści, jak również wiele inspirujących materiałów lub praktycznych poradników, to zachęcamy odwiedzić kanał COOPH na Youtube. Oczywiście publikowane tam filmy są w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów powinien być zrozumiały dla wszystkich.

zdjęcie główne: fot. James Kerwin www.jameskerwin.uk

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Konsumpcja, jako narzędzie kontroli społecznej na zdjęciach Clemensa Aschera
17 Sty 2019
"Modernist Lunchbreak” jest realizacją mojego większego pragnienia stworzenia równoległego świata. Podobnego do naszego, ale bardziej stylizowanego; świata, w którym uwypuklam pewne zjawiska - mówi nam o swoim projekcie austriacki fotograf.
0
Zobacz 25 zdjęć, które walczą o Nagrodę Publiczności konkursu Wildlife Photographer of the Year 2018
16 Sty 2019
Miłośnicy fotografii przyrodniczej z całego świata mogą już oddawać głosy na swoją ulubioną fotografię konkursu Wildlife Photographer of the Year 2018.
2
Oto dlaczego warto zaufać zawodowcom. Wyniki The Best Wedding Photos Of 2018: Fearless Awards
14 Sty 2019
Poznaliśmy wyniki The Best Wedding Photos Of 2018: Fearless Awards. Wyselekcjonowana galeria 50 zdjęć prezentuje to, co najlepsze w fotografii ślubnej: uchwycone emocje i wyczucie momentu. „Twoje zdjęcia powinny być równie nieustraszone jak Twoja miłość“ - zaznaczają organizatorzy Fearless Awards.
0
Opowiedzieć muzykę zdjęciami - rozmowa z Witkiem Orskim
9 Sty 2019
Dzięki technologicznemu partnerstwu BMW i Canon, powstały niezwykłe wizualizacje, ściśle współgrające z muzyką symfoniczną i prezentowane w najlepszych przestrzeniach koncertowych w Polsce. O genezę tego mariażu pytamy ich autora, Witka Orskiego.
0
zamknij X
Plebiscyt 2018
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2018
Głosuj!