Chcesz robić ostre i nieporuszone zdjęcia? Oto 6 zasad, do których musisz się stosować

0
Michał Chrzanowski
17 Lipiec 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Czy kiedykolwiek przydarzyło Ci się wykonać poruszone zdjęcie idealnie zaplanowanej kompozycji krajobrazu? Jeśli tak, to poradnik dla początkujących fotografów, przygotowany przez Serge Ramelliego, okaże się dla Ciebie pomocny.

Nie ma chyba bardziej irytującej rzeczy dla fotografa, jak nieostre zdjęcia. Poruszonych kadrów, choćby tych ukazujących najcudowniejsze uroki naszej planety, nie da się odratować. Oczywiście poprzez umiejętne operowanie narzędziami Photoshopa możemy zwiększyć ich ogólną wyrazistość, ale to wszystko. Nie jesteśmy w stanie usunąć podstawowych błędów powstałych w trakcie wykonywania fotografii.

Dlatego też Serge Ramelli, francuski fotograf, pedagog i youtuber, chce pomóc wszystkim początkującym użytkownikom tworzyć ostrzejsze zdjęcia. W swoim niespełna 4-minutowym poradniku, wypunktowuje 6 kluczowych zasad, których powinieneś się trzymać podczas fotografowania krajobrazów i pejzaży.

Oto 6 kroków do ostrych zdjęć

  • korzystaj ze statywu
  • fotografuj z 2-sekundowym wyzwalaczem migawki
  • masz obiektyw lub aparat ze stabilizacją - wyłącz ją jeśli fotografujesz ze statywem
  • domykaj przysłonę - da Ci to większą głębię ostrości
  • nie bój się używać autofokusa
  • sprawdzaj ostrość po wykonaniu zdjecia

Proponowane przez Ramelliego porady zapewne nie są niczym odkrywczym dla nawet nieco bardziej zaawansowanych fotografów. Jednak dla początkujących mogą okazać się bardzo pomocne podczas pierwszej wyprawy na fotograficzny plener. Więcej ciekawych wideoporadników znajdziecie na kanale Serge Ramelli Photography. Oczywiście filmy są w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów powinien być zrozumiały dla wszystkich.

zdjęcie główne: pexels.com

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Skaner płaski, bębnowy, a może lustrzanka? Zobacz, jak najlepiej skanować negatywy
Skaner płaski, bębnowy, a może lustrzanka? Zobacz, jak najlepiej skanować negatywy
Dziś niemal każdy fan fotografii analogowej staje przed dylematem skanowania. Czy budżetowe rozwiązania mogą konkurować z tymi profesjonalnymi? A może lepiej postawić...
20
1
100 pomysłów na zdjęcia w 12 minut
100 pomysłów na zdjęcia w 12 minut
W nowym roku brakuje ci inspiracji? Oto solidna porcja pomysłów na najbliższych kilka miesięcy.
70
0
Co zrobić, gdy ktoś bezprawnie wykorzysta twoje zdjęcia? Porady prawnika
Co zrobić, gdy ktoś bezprawnie wykorzysta twoje zdjęcia? Porady prawnika
W razie naruszenia praw autorskich fotografa, przysługuje mu szereg uprawnień, które mają na celu pomóc w przywróceniu stanu zgodnego z prawem. O tym, z jakich...
85
2