Poznaj mistrza w Trafficu - wrzesień 2005

Warszawska Szkoła Fotografii i księgarnia Traffic zapraszają na pierwszą edycję spotkań z wykładowcami uczelni. Inauguracja cyklu odbędzie się 23 września o godzinie 18.00.
Przez cały zeszły rok akademicki co miesiąc foto-amatorzy spotykali się z wykładowcami Warszawskiej Szkoły Fotografii w kawiarnio-księgarni "czuły barbarzyńca". Organizatorzy obiecywali wznowienie cyklu po wakacjach i dotrzymali słowa. Zmieniła się tylko lokalizacja.


Wykłady i ocena prac przybyłych będą się odbywały w sali klubowej warszawskiego Traffic Club (Bracka 25). Inauguracja cyklu już w ten piątek (23 września). Zaczynamy od mocnego uderzenia, czyli od spotkania z założycielem WSF Marianem Schmidtem i Wojciechem Prażmowskim. Polecamy!

Więcej szczegółów w zamieszczonej poniżej informacji prasowej organizatorów.

Nowy cykl spotkań z mistrzami fotografii

23 września b.r. o godzinie 18.00, w sali klubowej "Traffic Club" (3 piętro) przy ulicy Brackiej 25, odbędzie się inauguracja kolejnego cyklu spotkań dla pasjonatów fotografii, organizowanego przez Warszawską Szkołę Fotografii. Spotkanie będzie miało charakter wykładu otwartego połączonego z prezentacją multimedialną, który poprowadzą Marian Schmidt i Wojciech Prażmowski.

Już od roku wykładowcy Warszawskiej Szkoły Fotografii starają się jak najczęściej organizować warsztaty dla utalentowanej młodzieży, podczas których dzielą się swoim spojrzeniem na sztukę fotografowania. W nadchodzącym roku akademickim spotkania będą odbywać się raz w miesiącu w sali klubowej "Traffic Club". Poprowadzą je mistrzowie fotografii: Marian Schmidt, Wojciech Prażmowski, Stanisław Woś, Małgorzata Mikołajczyk, Carl Lorne Liesenfeld, Tadeusz Rolke, Maciej Skawiński, Michał Jeliński oraz pozostali wykładowcy z Warszawskiej Szkoły Fotografii. Każde spotkanie będzie rozpoczynać się 15-20 minutowym wykładem, wspartym o prezentacje multimedialne. Druga część spotkania będzie miała charakter warsztatu praktycznego - sala wykładowa zostanie podzielona na sektory, w których każdy z wykładowców będzie recenzował prace młodych artystów, udzielając im jednocześnie wskazówek, które mogą mieć wpływ na jego przyszły warsztat.

Marian Schmidt urodził się w Żyrardowie w 1945 roku. Dzieciństwo spędził w Wenezueli. Po maturze wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie uzyskał doktorat z matematyki. Nie kontynuował jednak kariery naukowej, zainteresował się fotografią i filmem. W 1975 roku wrócił do Polski. Pracował jako asystent reżysera przy filmach fabularnych. Podróżował także po kraju, fotografując życie codzienne oraz ważne wydarzenia społeczno-polityczne. Od 1978 do 1980 roku pracował dla nowojorskiej agencji fotograficznej "Black Star" jako fotograf przemysłowy w rejonie Zatoki Perskiej. W 1980 roku osiedlił się w Paryżu. Kilkanaście lat później powrócił na stałe do Polski razem z rodziną. Marian Schmidt jest autorem albumu "Hommes de science" wydanego w 1990 roku przez wydawnictwo Hermann w Paryżu. W 1994 roku ukazał się album fotograficzny "Marian Schmidt" wydany w Paryżu przez wydawnictwo "Cercle d'art". Jest także autorem albumu "Niecodzienne rozmowy z ks. Janem Twardowskim" wydanego w Warszawie przez Prószyński i S-ka w 2000 roku. Ma na swoim koncie ponad czterdzieści prestiżowych wystaw fotograficznych m. in. w Nowym Jorku, Paryżu, Londynie, Tokio, Zurychu, Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, a także w rodzinnym Żyrardowie.

Wojciech Prażmowski urodził się w 1949 roku. Reprezentuje nurt fotografii kreacyjnej, którą zajmuje się od roku 1968. Ukończył Szkołę Fotografii Twórczej w Brnie w roku 1975. Do chwili obecnej uczestniczył w blisko 250 wystawach fotograficznych w kraju i za granicą, między innymi: Fotofest, "Album rodzinny z Polski" (Houston 1992), Europe, Europe - 100 years of Avantgarde in Central and Eastern Europe (Bonn 1994), 1st Ars Baltica Triennal (1996-1998 Schleswig - Holsten, Berlin, Dresden, Helsinki, Tallinn, Odense, Warsaw, Poznań, Paris). Od 1977 roku jest członkiem Związku Polski Artystów Fotografików.

"Traffic Club" to aktualnie największa księgarnia i salon muzyczny w Warszawie, który cechuje przyjazna atmosfera, komfort i tradycja przedwojennego salonu kulturalnego. Jest to miejsce, które niewątpliwie przyciąga entuzjastów kultury - w tym pasjonatów fotografii. Wykład inauguracyjny w sali klubowej "Traffic Club" poprowadzą Marian Schmidt (założyciel, dyrektor i wykładowca Warszawskiej Szkoły Fotografii) oraz Wojciech Prażmowski (wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, Telewizyjnej i Filmowej w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawskiej Szkole Fotografii). 23 września b.r., o godzinie 18.00 rozpocznie się prezentacja dr. Prażmowskiego, który przybliży słuchaczom zagadnienia z zakresu fotografii kreacyjnej. Natomiast o godzinie 19.30 dr Marian Schmidt wprowadzi zainteresowanych gości w problematykę fotografii ekspresyjnej - na bazie prezentacji własnej twórczości i osiągnięć artystycznych.

Warszawska Szkoła Fotografii, założona w listopadzie 2000 roku przez dr hab. Mariana Schmidta, jest niepubliczną placówką oświatową kształcącą w zakresie teorii i praktyki fotografii. Szkoła wychowuje nowe pokolenie artystów fotografików, jak również reporterów, dokumentalistów, fotografów mody i fotografów reklamowych. Nauka w Warszawskiej Szkole Fotografii przebiega w trybie weekendowym. Zajęcia prowadzone są przez ponad dwudziestu, współpracujących na stałe ze szkołą, wybitnych polskich artystów fotografików, mających jednocześnie reputację najlepszych wykładowców Łódzkiej Szkoły Filmowej i Poznańskiej ASP oraz przez fotografików zawodowych z branży mody, reklamy i fotoreportażu. Na program nauki składają się: pracownie autorskie (aktualnie istnieje pięć pracowni artystycznych i cztery zawodowe), zajęcia praktyczno-techniczne (zagadnienia związane z technikami fotograficznymi, laboratoria, studio, warsztaty, plenery etc.) oraz szereg przedmiotów o charakterze teoretycznym, rozwijających kulturę wizualną uczniów. Obecnie Szkoła prowadzi dwuletnie studium przeznaczone dla osób chcących ugruntować swoją przygodę z fotografią i uczynić ją stałym elementem swojego życia, oraz intensywne praktyczno-teoretyczne czteromiesięczne kursy dla amatorów, pragnących rozwijać swoje umiejętności fotograficzne. Więcej informacji o szkole odnaleźć można na stronie
www.wsfoto.art.pl
Komentarze
Polecane artykuły
Oto najlepsze zdjęcia nocnego nieba. Poznaliśmy finalistów konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2019
18 Cze 2019
Insight Investment Astronomy Photographer of the Year już po raz jedenasty przyznaje nagrody za najlepsze zdjęcia nocnego nieba. Zobaczcie prace tegorocznych finalistów.
0
Nieznane światy na zdjęciach laureatów National Geographic Travel Photographer of the Year 2019
17 Cze 2019
Zobacz uroki najdalszych zakątków naszej planety na zdjęciach laureatów tegorocznego National Geographic Travel Photographer of the Year.
0
Ponad 20 tys. historycznych zdjęć Bliskiego Wschodu dostępnych do pobrania za darmo
4 Cze 2019
Dziś Bliski Wschód przede wszystkim kojarzy się z wojną. Zobaczcie, jak wyglądał w czasach swojej świetności. Arab Image Foundation udostępnia kilkadziesiąt tysięcy archiwalnych zdjęć z krajów arabskich, obejmujących okres od połowy XIX wieku, aż po czasy współczesne.
1
“Wszystko, co odbywa się na zewnątrz okrętu jest niebezpieczne”. O fotografowaniu Marynarki Wojennej rozmawiamy z Mikołajem Nowackim
3 Cze 2019
O nagrodzonym w tegorocznym konkursie Grand Press Photo projekcie „Gry wojenne: Bałtyk” rozmawiamy z jego autorem Mikołajem Nowackim, fotografem National Geographic i ambasadorem Panasonic Lumix .
3