Ten film pokaże Ci, jak szybko i efektywnie poprawić kolorystykę w Photoshopie

Ten film pokaże Ci, jak szybko i efektywnie poprawić kolorystykę w Photoshopie

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się zrobić zdjęcie, na którym barwy nie były właściwie odwzorowane?Jeśli tak to najnowszy wideoporadnik przygotowany przez PiXimperfect jest właśnie dla Ciebie. Dowiesz się z niego, jak w kilka chwil optymalnie wyrównać kolorystykę.

Co zrobić jeśli zarejestrowane przez aparat kolory mocno odbiegają od tych, które widzieliśmy w rzeczywistości? Czy jest jakaś szansa, by szybko uratować zdjęcia - bez potrzeby poświęcania długich chwil na żmudnej edycji w programach graficznych? Jest pewna technika, która może Ci się spodobać. W niespełna 10 minutowym filmie Unmesh Dinda podpowiada, jak szybko i efektywnie wyrównać tonację oraz sprawić, by fotografia była jak najbliższa ideałowi.

Pokazuje on dosyć prostą technikę - użycia pipety i zaznaczenia obszaru, który powinie być szary (50% szarości). Po kliknięciu w taki fragment, Photoshop automatycznie dostosuje zdjęcie i wyrówna jego kolorystykę. Warto także pamiętać, by wielkość pipety (próbkowanej części kadru) nie była zbyt duża - najlepiej 3x3. Ale to nie wszystko.

Natychmiastowa korekta kolorystyki w Photoshopie

 

Jednak nie wszystkie wykonane fotografie mają wyraźnie zaakcentowany obszar szarości. Co wtedy? Jak odpowiednio ustawić barwę fotografii. W takim przypadku zastosowanie pipety będzie bezowocne. Na szczęście Dinda pokazuje kolejny sposób. Tym razem skorzystać będziemy musieli z warstw - a dokładniej odmiennych trybów mieszania. W ten sposób algorytmy Photoshopa zaznaczą nam, który z kolorów znajdujących się na zdjęciu jest najbliższy 50% szarości (dany fragment zostanie zaznaczony na czarno). Następnie trzeba ponownie użyć pipety klikając w zaznaczoną część kadru, a program automatycznie wyrówna tonację. Jeżeli efekt będzie niewystarczający, to zawsze możemy sami zmienić kolorystykę za pomocą krzywych.

Unmesh Dinda zaprezentował wyjątkowo szybką i efektywną technikę poprawy ogólnej kolorystyki. Jeśli chcecie zobaczyć więcej ciekawych poradników i nieco lepiej poznać Photoshopa, to odsyłamy na youtubowy kanał PiXimperfect. Znajdziecie tam mnóstwo wideoporadników, w których omawiane są różne techniki.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Jacek Deneka Fotografem Roku konkursu Drone Awards 2019
12 Lip 2019
Jacek Deneka został laureatem Drone Awards 2019. Jednak ta edycja konkursu okazała się wyjątkowo udana dla Polaków. W kategorii „Nature“ zwyciężył Jeremiasz Gądek, a zdjęcia Bartka Wierzbickiego, Grzegorza Tatara i Marcina Giby znalazły się w finałowej galerii.
1
Czy zdjęcia mogą coś zmienić? Te przyczyniły się do zakończenia pracy dzieci w USA
1 Lip 2019
Na początku XX wieku National Child Labour Comittee zatrudniło fotografa w celu udokumentowania wykorzystywania nieletnich do pracy na terenie Stanów Zjednoczonych. Był nim Lewis Hine, a zdjęcia, które wykonał, po raz pierwszy uświadomiły problem opinii publicznej.
0
Alexis Goodwin: „Może powstać niezwykły uliczny kadr, gdy zostanie potraktowany jak kampania reklamowa“
28 Cze 2019
Co się dzieje gdy profesjonalny retuszer i ilustrator sięga po fotografię jako środek wyrazu? Seria Alexisa Goodwina pod tytułem „Shanghai Dreams“ proponuje nam surrealistyczną wizję Szanghaju. Goodwin lawiruje między fantazją a rzeczywistością, uwypuklając codzienne czynności Szanghajczyków, które kształtują kulturę i atmosferę miasta.
2
e-oko.pl - sklep fotograficzny na „najwyższym poziomie”
24 Cze 2019
O marzeniu, które przerodziło się w rzeczywistość, potrzebie ciągłego doskonalenia, zmieniającym się rynku fotograficznym i o tym dlaczego warto skupić się na człowieku, a nie samych liczbach - rozmawialiśmy z Cezarym Janickim, współwłaścicielem e-oko.pl.
1