Nigdy więcej nieostrych kadrów. Dzięki tej tablicy zapanujesz nad czasem naświetlania

Autor: Michał Chrzanowski

20 Marzec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Czy kiedykolwiek chciałeś zatrzymać w kadrze ruch, jednak w efekcie otrzymałeś poruszone i nieostre zdjęcie? A może Twoim celem było plastyczne rozmycie płynącej wody, ale nic z tego nie wyszło? Jeśli tak, to tablica czasów naświetlania przygotowana przez PhotoTraces może pomóc Ci stać się lepszym fotografem.

Gdy słyszymy o czasie naświetlania od razu na myśl nasuwa się trójkąt ekspozycji, którego to jest jego częścią - wraz z przysłoną i czułością matrycy. To właśnie odpowiednie balansowanie pomiędzy tymi trzema wartościami zapewnia odpowiednie wyeksponowane i naświetlone zdjęcia.

- Jestem przekonany, że zrozumienie i opanowanie czasu jako części składowej perfekcyjnie naświetlonych obrazów jest najłatwiejszą częścią całego równania - mówi Victor Elizarov, fotograf, podróżnik i autor PhotoTraces.com, który opracował tablicę czasów naświetlania. - Bardziej ekscytującym, ale jednocześnie większym wyzwaniem, jest nauczenie się w jaki sposób korzystać z czasu otwarcia migawki, jako narzędzia artystycznego w fotografii. Stosując różne ustawienia czasu naświetlania możemy osiągnąć niesamowite efekty - dodaje.

tablica czasów naświetlania

Tak więc głównym celem Elizarova było opracowanie ilustracyjnej ściągawki dla osób dopiero co rozpoczynających swoją przygodę z fotografią. Powyższa tablica w prosty sposób podsumowuje i pokazuje zależności pomiędzy czasem otwarcia migawki, a rodzajem zdjęcia jakie możemy wykonać. - Chciałem pomóc fotografom w zrozumieniu i opanowaniu migawki. Tak aby mogli uzyskać dobrą ekspozycję i wykorzystać czas jako artystyczne narzędzie - podsumowuje Victor Elizarov.

Więcej ciekawych treści w tym poradników i tutoriali znajdziecie na stronie www.phototraces.com.

zdjęcie główne: www.pexels.com

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak wybrać kabel HDMI, żeby nie mieć problemów na planie i uzyskać optymalną jakość? W tym poradniku przyglądamy się odpowiednim kablom do filmowania na przykładzie oferty marki...
17
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
16