Fujifilm X20 - opinia Wojciecha Prokopczuka

Autor: Michal Grzegorczyk

27 Maj 2013
Artykuł na: 6-9 minut
Zapraszamy do lektury pierwszej opinii na temat aparatu Fujifilm X20. Jej autorem jest Wojciech Prokopczuk.

7 dni z X20

W porównaniu z przerośniętymi kompaktami udającymi lustrzanki X20 to wzór elegancji. To nie jest pierwsze wrażenie, to fakt - mam w rękach prawdziwy aparat fotograficzny. Oldskulowe okienko wizjera nad monitorem wielu uzna za rozwiązanie równie zbędne, jak wizjer w mieszkaniu z videodomofonem. Zapewniam jednak, że celownik da się lubić.

454545/100000000 s, f/4.5, ISO 800

Na początek sprawdzian na małym boisku. Nie spodziewałem się tak błyskawicznie reagującej migawki i autofokusa. Z mojej strony przydałaby się lepsza znajomość instrukcji. Gwizdek sędziego kończy moje rozpaczliwe wysiłki, a chwilę później kończy się bateria.

Teraz mogę się lepiej przyjrzeć aparatowi, a jest na co popatrzeć. X20 definiuje na nowo urządzenie do fotografowania (i filmowania) opierając się na starych i czytelnych zasadach.

Po pierwsze wzornictwo. Jest wysmakowane i może się podobać. Korpus nie imituje metalu tylko jest z niego wykonany. Solidnie osadzony obiektyw ma szeroki, analogowy pierścień, aby nie zmieniać ogniskowej przyciskami tylko kadrować i fotografować jednocześnie. A soczewki są z prawdziwego szkła. I pomyśleć, że te cudowne rozwiązania znane są od dawna. Obsługa oburącz jest konieczna, ale daje pełną kontrolę i lepszą stabilność.

1/100 s, f/9.0, ISO 400

Na ekotargu sympatyczne panie częstują pysznym sokiem z jabłek i pietruszki. Kilka zbliżeń na limonki i zawartość miksera. X20 jest w pewnym sensie aparatem niezauważalnym zwłaszcza dla wyznawców nowych technologii. Dyskretne wzornictwo plasuje go w lidze urządzeń dla znawców. Zarówno profesjonalistów jak i doświadczonych fotoamatorów. Spodoba się też hipsterom.

Obok ekotargu przy ulicy jest kałuża. Przechodnie mają różne sposoby na jej pokonanie. Udaje mi się zarejestrować kilka prób.

1/1000 s, f/2.8, ISO 200

Ale mam tylko jedną baterię. A raczej miałem. Właśnie się wyczerpała.

Prawdziwe retro kryje się w środku. Koncern znany z produkcji legendarnych materiałów światłoczułych sięga do skarbca, czyli własnych laboratoriów ku radości tych, którzy mieli okazję fotografować na negatywach i slajdach FUJI. W menu aparatu możemy wybierać między efektami legendarnych diapozytywów: Velvii, Astii i Provii oraz negawtywów NPH i NPS i czarnobiałych o zmiennym kontraście. Uczta dla miłośników tradycyjnej fotografii. W dodatku tonalność tych "cyfrowych klisz" można zmieniać z poziomu aparatu. W tej karcie menu są same smakowite kąski.

909090/100000000 s, f/2.8, ISO 800
25/3000 s, f/2.5, ISO 500

Dzień 3 i 3 urodziny Magdy. Dochodzę do pewnej wprawy. Wiem już, że akumulator wyczerpie się szybko i gwałtownie. Jubilatka ma egzystencjalny nastrój zwłaszcza gdy śpiewamy Sto lat! W świetle zastanym X20 radzi sobie świetnie ze słabą ekspozycją. Sprawdza się tryb manualny i automatyczny balans bieli. Akumulator gaśnie niemal równo ze świeczkami na torcie.

X20 nie jest cyborgiem, który wszystko zrobi sam, a efekt powali na kolana. Nie czyta w myślach, raczej zmusza do myślenia. I nie próbuje być naj- we wszystkich konkurencjach. Mały rozmiar matrycy i wbudowany obiektyw o zmiennej, ale raczej skromnej ogniskowej to z jednej strony poważne ograniczenia dla fotografującego, a z drugiej uczciwe postawienie sprawy. Bariery wymuszają kreatywność, zmuszają do maksymalnego wykorzystania tego co mamy. Poza tym wbudowany obiektyw ma jeszcze jedną zaletę. Gwarantuje uwolnienie się od "systemu" wymiennych szkieł. I jest naprawdę jasny. Można skupić się na tym co istotne.

3125/1000000 s, f/2.8, ISO 320

Fontanny wieczorom to idealne miejsce do obserwacji emocji jakie wywołuje tryskająca woda.

Wracając do wizjera. Polecam go wszystkim początkującym. Ma genialną, a niedostrzeganą właściwość - pozwala uchwycić to co istotne (światła, cienie, plany) Obraz jest dość surowy, daje za to poczucie kontroli. Dla porównania, miły dla oka widok w celowniku lustrzanki czy świecący na monitorze lub w hybrydowym wizjerze "upiększa" rzeczywistość.

4/1000 s, f/5.0, ISO 100
5/1000 s, f/3.6, ISO 100

Wieczorem próba w studiu. Wyzwalanie lamp odbywa się bez problemów. Ola demonstruje umiejętności baletowe, a X20 błyskawiczną reakcję migawki i dokładność autofokusa. X20 nie jest aparatem do wszystkiego, ale poradzi sobie dobrze lub bardzo dobrze z większością zadań jakie mu wyznaczymy. W niektórych konkurencjach jak portret czy fotografia uliczna może dać satysfakcję i profesjonalny efekt. Chętnie zabrałbym go na wakacje. Jako zgrabne narzędzie do fotografii studyjnej też zrobi swoje. Odrobina pomysłowości fotografa, a i przy zdjęciach produktowych nie będzie blamażu.

Zdjęcia przedłużają się, ale tym razem to ja padam pierwszy niż akumulator.

Podsumowanie

X20 przeniósł mnie do czasów kiedy fotografowanie nie było bułką z masłem. Wymagała zaangażowania, wyzwań, eksperymentów. X20 jako technologia nie odbiega od tego co proponuje konkurencja, ale jest w nim coś czego nie znalazłem w bardziej zaawansowanych urządzeniach. To subtelna właściwość materiałów światłoczułych przeniesiona do świata aparatów cyfrowych.

Co mnie oczarowało:

- szybkość migawki i autofokusa

- relacja jakości do jasności i ogniskowej obiektywu

- automatyczny i precyzyjny pomiar ekspozycji we wszystkich wariantach

- umieszczenie na korpusie dźwigni trybów autofokus i przycisku zmiany czułości

- zastosowanie tradycyjnego celownika

- wysoka jakość materiałów i wykonania

Co mnie "nie oczarowało":

- Pojemość akumulatora. Właściwie akumulatorka. Kiedy na ekranie pojawia się czerwony symbol baterii zapomnij o "kilku ostatnich" zdjęciach.

- Parę niezbyt intuicyjnych pomysłów w menu, a może po prostu zabrakło czasu, abym je rozgryzł.

Jest też miejsce na silniejsze uczucia - pokochałem X20 za symulację materiałów światłoczułych. Doskonale oddaje specyfikę negatywów NPH i NPS. Efekty mogą być na tyle dobre, że można zapomnieć o postprodukcji. Z efektem slajdów też jest dobrze pod warunkiem, że potrafimy zrozumieć, że samo ustawienie w menu aparatu symbolu V nie jest jedynym czynnikiem decydującym o nasyconych kolorystycznie, kontrastowych zdjęciach.

Nieodzowne akcesoria - dodatkowy akumulatory. Najlepiej dwa.

Tekst i zdjęcia: Wojciech Prokopczuk

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Świeże pomysły na zdjęcia wiosny - poradnik pełen inspiracji
Świeże pomysły na zdjęcia wiosny - poradnik pełen inspiracji
Od fotografii krajobrazu i makro, po portret czy martwą naturę - gdy świat przyrody budzi się do życia, przychodzi czas na nowe fotografie, pełne światła i koloru...  
13
Zanim kupisz pierwsze tele, czyli wszystko co musisz wiedzieć o długich ogniskowych!
Zanim kupisz pierwsze tele, czyli wszystko co musisz wiedzieć o długich ogniskowych!
Poznaj specyfikę pracy z teleobiektywem, by lepiej wykorzystać możliwości posiadanej optyki i przenieść swoją fotografię na wyższy poziom.
6
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak wybrać kabel HDMI, żeby nie mieć problemów na planie i uzyskać optymalną jakość? W tym poradniku przyglądamy się odpowiednim kablom do filmowania na przykładzie oferty marki...
18
Powiązane artykuły