7 sposobów na skuteczną edycję oczu w Photoshopie

0
Michał Chrzanowski
22 Listopad 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy, które powinny skupiać naszą uwagę w portrecie. Jednak jak tego dokonać? Kanał Photoshop Training Channel podzielił się siedmioma technikami, które można zastosować podczas edycji w Photoshopie.

Profesjonalne techniki retuszu portretu to jeden z chętniej zgłębianych tematów przez fotografów i główny punkt programu niejednych kosztownych warsztatów. To także jeden z powodów, dla których każdy fotograf - oprócz znajomości Lightrooma - powinien umieć sprawnie poruszać się w środowisku oferowanym przez aplikację Photoshop.

Dzięki Photoshop Training Channel możemy dziś zgłębić tajniki edycji oczu, czyli jednej z ważniejszych aspektów retuszu portretu. Jesús Ramirez w najnowszym wideotutorialu zaprezentował aż 7 różnych sposobów, które pomogą nam osiągnąć zamierzony efekt.

  • (01:19) edycja gałek ocznych
  • (05:00) skuteczne zaznaczenie oka
  • (08:15) wyostrzanie oczu
  • (11:30) zastosowanie techniki Dodge and Burn
  • (14:55) rozświetlenie oczu
  • (18:51) dodawanie kontrastu
  • (21:00) zmiana kolorystyki oczu
  • (23:21) usuwanie aberracji chromatycznej

Liczy się naturalność

Jak w wielu dziedzinach fotografii, tak i w tym przypadku „mniej znaczy więcej“ - o czym przypomina Ramirez. W edycji oczu - jak zresztą i samego portretu - nie wolno się zagalopować. Wszystko powinno wyglądać naturalnie, a wprowadzone zmiany powinny być subtelne. Ale także powinny być na tyle istotne, by wznieść edytowaną fotografię na jeszcze wyższy poziom.

Poza tym to, co czyni ten poradnik szczególnie ciekawym, to fakt, że oprócz zwykłego oglądania procesu postprodukcji zdjęcia, otrzymujemy także wiele porad odnośnie stosowania prezentowanych technik.

Film jest w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów powinien być zrozumiały dla wszystkich. Więcej przydatnych materiałów na temat retuszu zdjęć i nie tylko znajdziecie na kanale Photoshop Training Channel.

zdjęcie główne: pexels.com

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Tutoriale
Zostań certyfikowanym specjalistą od postprodukcji w DaVinci Resolve. Blackmagic udostępnia darmowy program szkoleniowy
Zostań certyfikowanym specjalistą od postprodukcji w DaVinci Resolve. Blackmagic udostępnia...
DaVinci Resolve to fantastyczna, a co najważniejsze darmowa alternatywa dla filmowych aplikacji z pakietu Adobe. Producent robi kolejny krok, by wyprzedzić swojego...
67
0
Zobacz, jak dodać skórze złoty blask w Adobe Photoshop
Zobacz, jak dodać skórze złoty blask w Adobe Photoshop
Wygląd skóry na zdjęciach to obsesja niejednego fotografa i retuszera. Zobacz, jak uzyskać efekt wykorzystywany w postprodukcji sesji beauty.
33
2
Zła kompozycja to nie problem. Z pomocą przyjdzie Photoshop, a dokładniej narzędzie Content-Aware Fill [WIDEO]
Zła kompozycja to nie problem. Z pomocą przyjdzie Photoshop, a dokładniej narzędzie Content-Aware...
Zobacz w jaki sposób po fakcie poprawić kompozycję zdjęcia za pomocą narzędzia Content-Aware Fill dostępnego w Photoshopie.
10
1