Canon EF 85mm f/1.8 USM - test

Canon EF 85mm f/1.8 USM to bardzo ciekawa propozycja zarówno dla użytkowników pełnych klatek jak i lustrzanek APS-C. Stosunkowo nieduży, lekki obiektyw świetnie sprawdzi się w portrecie. Pytanie tylko jak konstrukcja zaprezentowana w 1992 roku będzie współpracowała z cyfrową matrycą.
Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00

9. Aberracja chromatyczna

Testowany obiektyw trzeba pochwalić za niski poziom aberracji chromatycznej. W całym zakresie przysłon wada jest na minimalnym poziomie i nie będzie przeszkadzać fotografującemu. Będzie ona zauważalna tylko w brzegach kadru i tylko przy oglądaniu 1:1. W przypadku odbitki w formacie 20x30 cm aberracja nie będzie wpływać w znaczący sposób na jakość zdjęć. Wraz z przymykaniem przysłony aberracja staje się wyraźniejsza ale nadal nie ingeruje specjalnie w obraz.

Podłużna aberracja chromatyczna

Praktycznie każdy jasny obiektyw boryka się z podłużną aberracją chromatyczną. Wpływa ona na obszary przed punktem ostrości oraz za punktem ostrości, dając im kolorową obwódkę zieloną lub magentową. Nie inaczej jest w przypadku obiektywu Canon EF 85mm f/1.8 USM. Najwyraźniej tę wadę optyczną zaobserwujemy oczywiście na maksymalnym otworze względnym przysłony, czyli f/1,8. Wraz z przymykaniem przysłony wada coraz mniej wpływa na jakość zdjęć, a przy f/4 jest już prawie niewidoczna. Poniżej prezentujemy wycinki z plików RAW ilustrujące zachowanie obiektywu.

f/1,8
f/2
f/2,2
f/2,5
f/2,8
f/4

Test został podzielony na następujące części:

1. Wstęp

2. Specyfikacja

3. Konstrukcja

4. Ustawianie ostrości

5. Stabilizacja

6. Rozdzielczość RAW

7. Rozdzielczość JPEG

8. Rozmycie

9. Aberracja chromatyczna

10. Dystorsja

11. Winietowanie

12. Odblaski

13. Podsumowanie

14. Zdjęcia do pobrania

Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: Canon
logo logo
Magazyny
Zamów