Canon EF 40mm f/2.8 STM - test

W zeszłym roku Canon po raz pierwszy w swojej historii zaprezentował obiektyw typu "naleśnik". Canon EF 40mm f/2.8 STM, bo o nim mowa, to bardzo ciekawa propozycja zarówno dla aparatów pełnoklatkowych jak i tych z mniejszą matrycą. Producent proponuje go w bardzo korzystnej cenie, otwartym pozostaje pytanie jak z jego jakością optyczną. Zapraszamy do lektury naszego testu.

Autor: Patryk Wiśniewski

25 Lipiec 2013
Artykuł na: 17-22 minuty

3. Konstrukcja

Jak na propozycję wycenioną na około 800 złotych Canon EF 40mm f/2.8 STM sprawia bardzo dobre pierwsze wrażenie. Tworzywo sztuczne, z którego został wykonany obiektyw jest dobrej klasy i nie możemy mu zarzucić braku solidności. Na pewno robi lepsze pierwsze wrażenie niż to znane z pierwszych wersji Canonów 24 mm, 28 mm f/2.8, czy 35 mm f/2.

Metalowy bagnet został wyraźnie oznaczony czerwoną kropką. Przełącznik AF/MF działa z wyraźnym, wyczuwalnym skokiem. Z przodu obiektywu znajduje się niewielki pierścień ostrości, który działa tylko w trybie MF, a nie stale jak ma to miejsce w przypadku obiektywów wyposażonych w silnik USM.

Konstrukcja optyczna obiektywu składa się z 6 elementów ustawionych w 4 grupy. Obiektyw waży zaledwie 130 gramów, ma średnicę 68 mm i długość 27 mm. Średnica mocowania filtra wynosi 52 mm.

Nowością na tle innych stałek Canona jest wyposażenie 40-stki w silnik STM. Tak producent oznaczył silnik krokowy. Dzięki, temu rozwiązaniu praca autofokusa jest szybka i cicha, także w przypadku ostrzenia w trybie Live View. Canon zdecydował się na takie rozwiązanie, aby usprawnić filmowanie przy pomocy lustrzanki cyfrowej. Dodatkowo, w obu obiektywach przysłona jest sterowana elektronicznie, co umożliwia jej płynną zmianę w trakcie kręcenia filmu.

Test został podzielony na następujące części:

1. Wstęp

2. Specyfikacja

3. Konstrukcja

4. Ustawianie ostrości

5. Stabilizacja

6. Rozdzielczość RAW

7. Rozdzielczość JPEG

8. Rozmycie

9. Aberracja chromatyczna

10. Dystorsja

11. Winietowanie

12. Odblaski

13. Podsumowanie

14. Zdjęcia do pobrania

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
To dziś najlżejszy i najbardziej poręczny teleobiektyw w swojej klasie. Oto, jak ta wyjątkowa konstrukcja dla fotografów sportu i dzikiej przyrody sprawdza się w praktyce.
22
Sigma 50 mm f/1.2 DG DN ART - test obiektywu
Sigma 50 mm f/1.2 DG DN ART - test obiektywu
Najjaśniejszy obiektyw standardowy w ofercie producenta pretenduje do miana najdoskonalszej konstrukcji tego typu na rynku. Sprawdzamy czy będąc o połowę tańszym jest w stanie...
29
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G to najnowszy szerokokątny zoom z oferty Sony E, który łączy kompaktowe wymiary z przystępną ceną. Nowy obiektyw zabraliśmy na spacer po ulicach Londynu. Zobaczcie...
22
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)