Samsung NV3 - test

Po pierwszym kontakcie z serią NV Samsunga nie mogliśmy doczekać się egzemplarzy seryjnych, aby można było przeprowadzić ich pełny test. Do redakcji Fotopolis.pl trafił model o najniższym numerze NV3. Czy spełnił nasze oczekiwania? Oto test pierwszego z Samsungów z serii NV.

Autor: Paweł Ryczkowski

31 Sierpień 2006
Artykuł na: 29-37 minut

5. Właściwości fotograficzne

Pomimo multimedialności testowanej "trójki" jej głównym zadaniem jest wykonywanie zdjęć. Zatem najistotniejsze w naszej ocenie będą parametry związane z fotografowaniem.

Ekspozycja

Do naświetlenia zdjęcia można skorzystać z dwóch pomiarów światła: matrycowego (multi) lub punktowego. Czasy naświetlania w trybie automatycznym mieszczą się w zakresie 2s - 1/2000s. Wystarczy to w codziennym fotografowaniu, jednak tryb Fajerwerki wydłuża czas naświetlania do 4s, a tryb Noc nawet do 15s. Dodatkowo w trybie Noc mamy namiastkę trybu manualnego. Można samemu ustawić czas naświetlania i przysłonę lub skorzystać z automatyki aparatu. W sytuacjach, w których ważna jest precyzja naświetlenia pomocny będzie bracketing działający w funkcji korekcji ekspozycji.

Pomiar ostrości

Autofokus jest dość szybki, jednak spore zastrzeżenia budzi precyzja działania. W czasie testu system AF często gubił się w wydawałoby się prostych sytuacjach i ustawianie ostrości należało zacząć od nowa. Na szczęście w dobrych warunkach oświetleniowych nie było problemów. Do wyboru są dwie metody ustawiania ostrości: centralny autofokus i multi autofokus.

Czas potrzebny na zmianę ogniskowej od najszerszego kąta do pozycji tele wynosi około 1,5 sekundy. Szkoda tylko, że zmiana ogniskowej o najmniejszą wartość nie jest zbyt precyzyjna. Wprawdzie przycisk zmiany ogniskowej działa bez zarzutu, jednak ciężko jest wykorzystać minimalny skok zooma.

Balans bieli, tryby kolorów i korekta obrazu

zdjęcia nocne oddają dobrze charakter nocnego oświetlenia

W NV3, jak przystało na Samsunga, można ustawiać balans bieli w dość szerokim zakresie:

  • Auto
  • Słońce
  • Chmury
  • Jarzeniowe 1, 2
  • Żarowe
  • pomiar ręczny wg wzorca

Jednak w większości sytuacji wystarczy tryb Auto, który dobrze dobiera kolory. Jeśli dodatkowo skorzysta się ze zmian barw RGB, można trafić idealnie w temperaturę barwową źródła światła. Wymaga to jednak pewnej wprawy.

Typowo dla Samsunga rozwiązane są efekty kolorystyczne. Do wyboru są ustawienia:

  • normalne
  • czarno-białe
  • sepia
  • czerwony filtr
  • zielony filtr
  • niebieski filtr
  • negatyw

Tak prezentują się zmiany kolorystyki na tablicy Gretaga:

zdjęcie wykonane w trybie koloru normalny
zdjęcie wykonane w trybie koloru czarno-biały
zdjęcie wykonane w trybie koloru sepia
zdjęcie wykonane w trybie koloru filtr czerwony
zdjęcie wykonane w trybie koloru filtr zielony
zdjęcie wykonane w trybie koloru filtr niebieski
zdjęcie wykonane w trybie koloru negatyw

Aparat nie ma możliwości regulacji nasycenia barw ani kontrastu. Do dyspozycji jest jedynie możliwość ustawienia wyostrzenia w jednym z trzech stopni: miękkim, normalnym i żywym.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)