Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Samsung NV3 - test

Po pierwszym kontakcie z serią NV Samsunga nie mogliśmy doczekać się egzemplarzy seryjnych, aby można było przeprowadzić ich pełny test. Do redakcji Fotopolis.pl trafił model o najniższym numerze NV3. Czy spełnił nasze oczekiwania? Oto test pierwszego z Samsungów z serii NV.
0

Autor: Paweł Ryczkowski

31 Sierpień 2006
Artykuł na: 29-37 minut

3. Budowa i właściwości fizyczne.

NV3 jest wykonany z metalu, który pokryto bardzo efektowną grafitową warstwą. Matowa powierzchnia sprawia, że nawet spoconymi rękami trzyma się aparat pewnie. Choć obudowa jest gładka, bez żadnych wypustek ułatwiających trzymanie, nie odczuwa się tego, gdyż testowany kompakt świetnie leży w dłoni i umożliwia wykonywanie zdjęć jedna ręką. Bardzo elegancka górna ścianka obudowy, z dwoma kółkami przypominającymi pokrętła aparatów z lat pięćdziesiątych, a będącymi przykrywkami głośników, oraz kółkiem wyboru trybu pracy aparatu robi świetne wrażenie. Zresztą jak cały aparat.

Tak prezentuje się NV3 na zdjęciach:

Samsung NV3
Samsung NV3
Samsung NV3
Samsung NV3
Samsung NV3
NV3 w stacji dokującej
Samsung NV3
zestaw dodatkowego wyposażenia, jaki znajdziemy w pudełku po kupnie aparatu
praktyczne etui z opaską do mocowania na pasku spodni umożliwiające wyprowadzenie słuchawek

Matryca

Użyta w "trójce" matryca typu CCD ma rozmiar 1/2,5 cala. Jest to bardzo typowe rozwiązanie dla aparatów z grupy kompaktów kieszonkowych. Duża liczba pikseli (7,4 Mp, w tym 7,2 Mp efektywnych) przy tak niewielkich rozmiarach matrycy powoduje bardzo gęste upakowanie elementów światłoczułych na sensorze. Niestety nie wpływa to dobrze na jakość zdjęć - przynajmniej teoretycznie. W dalszej części testu przekonamy się jak to wygląda w praktyce.

Monitor

Tylna ścianka jest raczej typowa dla Samsunga. Logicznie i ergonomicznie rozmieszczone przyciski są na pewno mocną stroną tego aparatu. Jest ich niewiele, więc nie trzeba długo się uczyć, do czego służą. Jednak najważniejszym znajdującym się tu elementem jest monitor. 2,5-calowy wyświetlacz o 230 tysiącach punktów cechuje świetny kontrast i bardzo dobre oddanie kolorów. Jest to szczególnie ważne, kiedy NV3 służy jako odtwarzacz filmów. Jednak w urządzeniu multimedialnym trochę może dziwić wielkość monitora. Obecnie standardem w kompaktach kieszonkowych stają się monitory o przekątnej 3 cale, więc dlaczego tylko 2,5 cala w Samsungu? Na szczęście jakość monitora rekompensuje "straty" spowodowane jego wielkością.

świetny monitor i przejrzyście umieszczone przyciski na tylnej ściance NV3

Optyka

Testowany aparat wyposażono w obiektyw Samsunga o ogniskowej 6,3 - 18,9 mm (38 - 114 mm w przeliczeniu dla małego obrazka) z trzykrotnym zoomem optycznym i przysłoną F 3.5 - F 3.7 w zależności od ustawionej ogniskowej. Zastrzeżenia może budzić jedynie umieszczenie go w prawym górnym rogu aparatu. Nie ma to znaczenia, gdy fotografujemy jedną ręką, jednak trzymając aparat obiema rękami można przypadkowo zasłonić obiektyw palcem i nie zauważyć tego nawet na monitorze. Oczywiście wszystkie aparaty tego typu mają obiektyw w tym właśnie miejscu, jednak rozwiązanie to nie jest najlepsze.

Obiektyw może pracować w trybie normalnym, ma wtedy zakres od 80 cm do nieskończoności, w trybie makro, zakres od 5 do 80 cm dla szerokiego kąta i od 40 do 80cm dla ustawienia tele, w trybie Auto Makro - 5 cm do nieskończoności dla szerokiego kąta i 40 cm do nieskończoności dla tele oraz w trybie super makro, w którym zoom blokowany jest w skrajnym położeniu szerokiego kąta (możemy korzystać jedynie z zooma cyfrowego), a zakres odległości mieści między 1 a 5 cm.

zdjęcie wykonane w trybie super makro

Optyka wyposażona jest też w dobrze działający układ stabilizacji obrazu ASR (Advanced Shake Reduction).

Lampa błyskowa

Lampa błyskowa wbudowana w obiektyw jest umieszczona tak, że praktycznie nie jest możliwe jej przypadkowe zasłonięcie palcem w czasie pracy. Nie ma dużej mocy, co nikogo nie powinno dziwić w przypadku aparatów kieszonkowych, a jej zakres pracy to 0,2 - 2,4 metra dla szerokiego kąta i 0,3 - 1,9 metra dla tele. Mały zasięg rekompensuje bogate oprogramowanie kontrolujące błysk. Do dyspozycji są:

  • Auto
  • Auto z redukcją czerwonych oczu
  • wymuszony błysk dopełniający
  • synchronizacja z długim czasem
  • wyłączenie lampy

Jak widać - jest z czego wybierać.

Pamięć i zasilanie

Gniazdo kart pamięci dostosowane jest do kart typu SD/MMC. Samsung gwarantuje prawidłowe działanie aparatu z kartami o pojemności do 1 GB. Biorąc pod uwagę, że jest to urządzenie multimedialne, dobrze wyposażyć się w karty o największej gwarantowanej pojemności, co zapewni miejsce na muzykę, filmy i zdjęcia. Wbudowana pamięć nie jest imponująca, wynosi około 15 MB, więc nie ma co na nią liczyć gdy zapełnimy kartę. Zmieści się w niej około pięciu zdjęć o najlepszych parametrach.

gniazda kart pamięci i baterii umieszczone pod wspólną klapką

Za zasilanie odpowiedzialny jest akumulator litowo-jonowy SBL-0837 o pojemności 860 mAh. Jedno naładowanie wystarczy na zrobienie około 200 zdjęć. Jeśli będziemy korzystać z odtwarzacza MP3 lub MPEG4 ilość możliwych do wykonania zdjęć zmniejszy się. Zasilacz dołączony do zestawu pozwala na wykonywanie zdjęć aparatem podczas ładowania akumulatorów, gdyż odbywa się ono w aparacie. Dla osób wykorzystujących NV3 jako odtwarzacz multimedialny przyda się na pewno stacja dokująca, przy pomocy której można również ładować baterię.

Łącza

W gnieździe umieszczonym na dolnej ściance aparatu zainstalowano wszystkie łącza:

  • USB 2.0
  • wyjście A/V (NTSC/PAL) stereofoniczne dla plików video i MP3
  • wejście zasilacza sieciowego i stacji dokującej

Na szczęście do dyspozycji są osobne kable do wszystkich typów połączeń.

Ponieważ testowany aparat jest jednocześnie odtwarzaczem MP3 wyposażano go w gniazdo słuchawek zakrywane gumową zaślepką. Mieści się ono na bocznej ściance, dzięki czemu możliwe jest wypuszczenie kabla słuchawek na zewnątrz etui.

gniazdo słuchawek...
...i wpięte do niego słuchawki
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q2 Monochrom - pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe [RAW]
Leica Q2 Monochrom - pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe [RAW]
Jak fotografuje się pełnoklatkowym kompaktem z czarno-białą matrycą 46 Mp? W nasze ręce trafił jeden z pierwszych egzemplarzy nowe Leiki Q2 Monochrome!
34
0
Fujifilm X-S10 - pierwsze wrażenia i wnioski
Fujifilm X-S10 - pierwsze wrażenia i wnioski
Pod względem możliwości to prawie X-T4. Pod względem ergonomii – wygodniejsze X-T30. Czy najnowszy X-S10 to najlepszy amatorski aparat APS-C na rynku? Na papierze...
15
5
Fujifilm X-S10 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-S10 - zdjęcia przykładowe
Najnowszy Fujifilm X-S10 ma oferować wszystko co najlepsze, ale w bardziej kompaktowym i przede wszystkim tańszym body. Zobaczcie jak prezentują się zdjęcia z tej...
11
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)