Test lustrzanki Nikon D80 - część 1

Jako jedni z pierwszych na świecie mamy przyjemność opublikować test najnowszej lustrzanki cyfrowej Nikon D80. Jest to w prostej linii następca cieszącego się niezwykłym powodzeniem modelu D70/D70s. Już na pierwszy rzut oka widać, że konstruktorzy wsłuchali się w prośby klientów i wprowadzili kilka oczekiwanych zmian. Czy to uczyni z D80 idealną lustrzankę klasy średniej? Postaramy się sprawdzić to w pierwszej części naszego testu.
Dzięki uprzejmości firmy Nikon Polska otrzymaliśmy do testów pierwszy egzemplarz D80 jaki trafił do naszego kraju. Niestety nie jest to jeszcze egzemplarz sprzedażowy, więc nie możemy jeszcze pokazać zdjęć. Dlatego też w tej części artykułu przedstawimy tylko test właściwości fizycznych nowej lustrzanki. Na ocenę możliwości fotograficznych musimy poczekać do otrzymania finalnego egzemplarza D80.

Nikon D80

Zarówno nazewnictwo, jak i zestaw funkcji pozycjonują Nikona D80 jako następcę modelu D70 i jego młodszej odmiany D70s. Jeżeli chodzi o konkurencję, to bezpośrednim konkurentem D80 wydaje się EOS 30D - choćby ze względu na rozdzielczość. Jednak porównanie z produktami Canona zawsze powoduje mały kłopot. Lustrzanki Nikona pod względem ceny i możliwości plasują się gdzieś pomiędzy aparatami Canona. Na przykład Nikon D200 mimo zbliżonej ceny do 30D uznawany jest za bardziej profesjonalny aparat (uszczelnienia, szybkość pracy), oferuje również większą rozdzielczość. Z drugiej strony D200 jest jednak tańszy od EOS-a 5D, który z kolei oferuje pełnoklatkową matrycę. No i w końcu EOS 30D jest bardziej szybkostrzelny niż D80. Uznajmy po prostu, że oba koncerny podążają własnymi drogami i wszelkie klasyfikacje są czysto umowne.

Nie znamy jeszcze ceny D80, ale można uznać, że możliwościami D80 odpowiada modelowi 30D Canona - jest więc zaawansowaną lustrzanką cyfrową średniej klasy. W tej samej klasie próbuje sobie znaleźć miejsce również najnowszy produkt firmy Sony lustrzanka A100, podobnie jak D80 wyposażona w 10-megową matrycę. To właśnie do tych dwóch produktów konkurencji będziemy się odnosić w naszym teście.

Zacznijmy jednak obowiązkowym porównaniem z poprzednikiem, modelem Nikon D70s. Pierwsza wersja tego aparatu została pokazana aż ponad 2,5 roku temu, a odświeżony model "s" nieco ponad rok temu. To całkiem sporo czasu i po krótkiej analizie specyfikacji okazuje się, że D80 to już zupełnie inna konstrukcja, której bliżej raczej do D200 niż do swojego poprzednika. Najbardziej oczywistymi zmianami są: zwiększenie rozdzielczości matrycy z 6,1 Mp do 10,2 Mp oraz ekran LCD o przekątnej 2,5 cala i rozdzielczości 230 tys. punktów. Dosyć zaskakującą zmianą jest zastosowanie standardu kart SD jako nośnika pamięci w miejsce CompactFlash. D80 jest również wyraźnie mniejszy i lżejszy, o czym piszemy w trzeciej części naszego testu. Ważną dla wielu nowością będzie możliwość wyświetlania menu D80 w języku polskim. To pierwsza lustrzanka Nikona i drugi aparat tej klasy na rynku oferujący polskie menu. Więcej różnic w poniższej tabelce:

;D70s;CCD;10,2 Mp;6,1 Mp;min. czułość ISO;ISO 100;ISO 200;max. czułość ISO;ISO 3200 (H-1);ISO 1600;standard karty pamięci;SD;CF;pomiar światła;3D Color Matrix Metering II;Matrix Color 3D Metering;pomiar ostrości;11 pól AF (Multi-CAM 1000);5 pól AF (Multi-CAM 900);tryby pracy AF;
 • AF-A
 • AF-S
 • AF-C
;
 • AF-S
 • AF-C
;tryby kolorystyczne zdjęcia;
 • Normal
 • Softer
 • Vivid
 • More vivid
 • Portrait
 • Custom
 • Black-and-white
;
 • Ia
 • II
 • IIIa
;ekran LCD;2,5 cala 230 tys. punktów;2,0 cala 130 tys. punktów;czasy otwarcia migawki;30 - 1/4000 s;30 - 1/8000 s;synchronizacja z lampą;1/200 s;1/500 s;zdjęcia seryjne;
 • 3 kl./s do 100 zdjęć JPEG (FINE M)
 • 3 kl./s do 6 zdjęć RAW (NEF)
;
 • 3 kl./s do 12 zdjęć w serii JPEG (FINE L)
 • 3 kl./s do 4 zdjęć RAW (NEF)
;interfejs;USB 2.0 High Speed;USB 1.1;edycja wykonanych zdjęć;tak;nie;język polski w menu;tak;nie;zasilanie;akumulator EN-EL3e (1500 mAh);akumulator EN-EL3a;wymiary;132 x 103 x 77 mm;140 x 111 x 78 mm;waga;585 g;575 g]

Nikon D80 jest w pełni zgodny z Nikon Total Imaging System, co oznacza pełną współpracę z cyfrowymi obiektywami DX oraz z pozostałymi szkłami Nikkor (z pewnymi ograniczeniami - patrz tabela specyfikacji) oraz z lampami pracującymi w systemie i-TTL i starszymi. W tym wypadku podobnie jak w D70s, wbudowana lampa ma możliwość sterowania bezprzewodowo lampami zgodnymi z systemem i-TTL. Natomiast system pomiaru światła został odziedziczony po modelach Nikona z wyższej półki.

Tak więc w rok po premierze D70s na rynek trafia jego następca. Na pewno Nikonowi nie wystarczy powtórzenie sukcesu D70 i D70s. "Kto stoi w miejscu ten się cofa", dlatego też można być pewnym, że konstruktorzy Nikona przygotowali nowy produkt niezwykle starannie. Czy uniknęli wpadek i czy D80 będzie w stanie zabrać klientów konkurencji? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w naszym teście, który podzieliliśmy na następujące części:
 1. Wstęp
 2. Specyfikacje
 3. Ergonomia i funkcje przycisków
 4. Budowa i obsługa
 5. Menu i tryby odtwarzania
 6. Aparat D80 do testu dostarczył Nikon Polska, natomiast modele do porównań sklep Pstryk.pl (D70s i 30D) oraz Sony Polska (A100). Wszystkim firmom serdecznie dziękujemy.

 
 
Komentarze
Polecane artykuły
Czy filmy małoobrazkowe sprawdzą się we współczesnej fotografii krajobrazu?
18 Wrz 2018
Aparaty analogowe dają możliwość niedrogiego rozpoczęcia przygody z bardziej świadomym fotografowaniem. Czy jednak w obecnych czasach film nadal może konkurować z cyfrą pod względem jakości obrazu?
1
Panasonic GH5, GH5S i G9 - mistrzowskie trio
28 Sie 2018
Linia topowych korpusów Panasonic to dziś propozycja zarówno dla wymagających filmowców jak i profesjonalnych fotografów. Przyglądamy się bliżej flagowym modelom.
0
“Każde spotkanie z nimi jest wspaniałym przeżyciem”. O fotografowaniu niedźwiedzi opowiada Marcin Dobas
10 Sie 2018
Fotografia dzikich zwierząt to nie sport dla wybranych. Zapierające dech w piersiach ujęcia natury są w zasięgu większości z nas. Trzeba tylko dobrze się przygotować, planować i wiedzieć gdzie szukać interesujących nas osobników. O tym, jak fotografować dzikie niedźwiedzie opowiada fotograf i podróżnik, Marcin Dobas.
0
Notebook z górnej półki czy budżetowy monitor graficzny? O to, co lepiej sprawdzi się w edycji zdjęć zapytaliśmy eksperta
31 Lip 2018
Czy dobry notebook jest wystarczający do zawodowej pracy fotograficznej? Jak wypada w zestawieniu z najtańszymi na rynku monitorami graficznymi?  Na co zwracać uwagę przy wyborze monitora? Zapytaliśmy o to eksperta, Radka Witana ze sklepu Wzorniki.eu.
0