AF-S VR Zoom-Nikkor 70-300 mm f/4.5-5.6G IF-ED - nowa generacja stabilizacji

0
Tomasz Gutkowski
9 Sierpień 2006
Artykuł na: 6-9 minut
Drugi z nowych obiektywów Nikona zaprezentowany w dniu dzisiejszym to AF-S VR Zoom-Nikkor 70-300 mm f/4.5-5.6G IF-ED, tele zoom wyposażony w udoskonalony system stabilizacji obrazu VRII. Produkt ten w ciekawy sposób łączy cechy sprzętu amatorskiego i profesjonalnego.
AF-S VR Zoom-Nikkor 70-300 mm f/4.5-5.6G IF-ED

Nowość Nikona znajdzie zapewne nabywców zarówno po stronie ambitnych fotoamatorów, jak i profesjonalistów. Ci pierwsi otrzymają do ręki zaawansowaną konstrukcję typu tele, która poza dużymi osiągami optycznymi ma wspomaganie w postaci systemu redukcji drgań. Ci drudzy być może nie uznają tej konstrukcji za doskonałą ze względu na umiarkowanie dobrą jasność (otwór maksymalny przysłony), ale oznaczenie VR może ten fakt zrekompensować.

Informacja prasowa wspomina o nowym systemie stabilizacji obrazu oznaczonym symbolem VRII. Nie dowiadujemy się co prawda na czym polega udoskonalenie II-giej generacji systemu VR, ale podobno jest on na tyle skuteczny, że kompensuje do 4 skoków ekspozycji (czasy 16-krotnie dłuższe niż te, których użylibyśmy bezpiecznie bez stabilizacji). Brzmi fantastycznie. Dodajmy, że VRII ma dwa tryby pracy: pierwszy do fotografowania "stabilnego" (kompensuje drgania we wszystkich kierunkach), a drugi do fotografowania poruszających się obiektów (kompensuje drgania góra-dół).

AF-S VR Zoom-Nikkor 70-300 mm f/4.5-5.6G IF-ED - na żółto soczewki ED, na różowo system VRII

Obiektyw wyposażony jest w cichy napęd Silent Wave Motor. System wewnętrznego ogniskowania sprawia, że długość całej konstrukcji nie zmienia się podczas pracy, a frontowa grupa soczewek pozostaje nieruchoma, dzięki czemu możliwe jest stosowanie, np. kołowych filtrów polaryzacyjnych. Swoją drogą zwracają uwagę kompaktowe rozmiary tego szkła. AF-S VR Zoom-Nikkor 70-300 mm f/4.5-5.6G IF-ED może być używany zarówno z lustrzankami analogowymi, jak też z lustrzankami cyfrowymi Nikona. W tym drugim wypadku ekwiwalent ogniskowej wyniesie aż 105 - 450 mm! Stabilizator obrazu na pewno się przyda.

NazwaAF-S VR Zoom-Nikkor 70-300 mm f/4,5-5,6G IF-ED
Typzoom tele
Konstrukcja17 elementów w 12 grupach (2 elementy ze szkła ED)
Stabilizacja obrazutak, VR II
Autofokustak, z opcją korekty manualnej
Ogniskowa70 - 300 mm
Otwór maksymalnyF4.5 - F5.6
Dystans min.1,5 m (w całym zakresie)
Kąt34°20' - 8°10' (22°50'-5°20' w lustrzankach serii DX firmy Nikon)
Przesłona9 listków, do F32 - F40
MocowanieNikon F
Powiększenie1,6x
Filtr67 mm
OsłonaHB-36
Obudowab.d.
Wymiary80 x 143,5 mm
Waga745 g
AkcesoriaDekielek przedni do obiektywu o średnicy 67 mm (LC-67), tylna pokrywka obiektywu (LF-1), bagnetowa osłona przeciwsłoneczna (HB-36), miękki futerał na obiektyw (CL-1022)
Artykuł na FotopolisAF-S VR Zoom-Nikkor 70-300 mm f/4.5-5.6G IF-ED - nowa generacja stabilizacji

Obiektyw AF-S VR Zoom-Nikkor 70-300 mm f/4,5-5,6G IF-ED

Zaawansowany teleobiektyw, który łączy w sobie doskonałe parametry i najbardziej zaawansowane funkcje opracowane przez firmę Nikon, przy znakomitym stosunku możliwości do ceny.

Warszawa, 9 sierpnia 2006 - Firma Nikon Corporation z przyjemnością ogłasza wprowadzenie na rynek obiektywu AF-S VR Zoom-Nikkor 70-300 mm f/4,5-5,6G IF-ED, wysokiej klasy teleobiektywu udostępniającego zaawansowane funkcje opracowane prze firmę Nikon, takie jak szkło ED (o ultraniskiej dyspersji), silnik Silent Wave Motor (SWM) oraz udoskonalony system redukcji wibracji (VRII). Parametry optyczne obiektywu zostały dostosowane zarówno do wymagań cyfrowych (seria DX) jak i analogowych lustrzanek firmy Nikon.

Obiektyw Zoom-Nikkor zapewnia zakres ogniskowych od 70 do 300 mm (4,3-krotny zoom), co sprawia, że idealnie nadaje się do fotografowania na przykład sportu, przyrody i dzikich zwierząt. W przypadku zastosowania w cyfrowej lustrzance DX firmy Nikon kąt widzenia odpowiada zakresowi ogniskowej 105-450 mm w formacie 35 mm. Połączenie doskonałego projektu oraz zaawansowanych technologii firmy Nikon umożliwiło powstanie lekkiego, kompaktowego obiektywu, który cechuje się wyjątkowymi parametrami optycznymi i możliwościami obsługi.

Nowy system redukcji drgań opracowany przez firmę Nikon (VRII) pozwala użytkownikom uzyskać znacznie bardziej ostre zdjęcia podczas fotografowania bez statywu przy dłuższych czasach otwarcia migawki. Dzięki nowemu systemowi VRII użytkownicy mogą robić ostre zdjęcia przy czasach otwarcia migawki o 4 stopnie dłuższych - w porównaniu z konwencjonalnymi obiektywami. Podczas fotografowania z wykorzystaniem systemu redukcji drgań użytkownicy mogą wybrać jeden z dwóch trybów, aby dostosować ustawienia do danych warunków zdjęciowych. W trybie normalnym system ten redukuje efekt drgań podczas fotografowania z ręki i automatycznie wykrywa prowadzenie aparatu za obiektem (panoramowanie). W trybie aktywnym kompensowane są wibracje powstałe na przykład podczas fotografowania z poruszającego się pojazdu.

Obiektyw AF-S VR Zoom-Nikkor 70-300 mm f/4,5-5,6G IF-ED udostępnia sprawdzone w praktyce funkcje oraz technologie opracowane przez firmę Nikon, takie jak silnik SWM, który zapewnia szybkie, precyzyjne i niezwykle ciche automatyczne ustawianie ostrości, a dwa elementy ze szkła ED gwarantują wysoką rozdzielczość oraz doskonały kontrast zdjęć.

W połączeniu z obiektywem AF-S DX 18-70 mm f/3,5-4,5G IF-ED ten najnowszy produkt firmy Nikon pozwala użytkownikom cyfrowych lustrzanek firmy korzystać z zakresu ogniskowych od szerokiego kąta ogniskowej 18 mm po superteleobiektyw 300 mm (kąt widzenia odpowiada w formacie 35 mm obiektywom o ogniskowej od 27 mm do 450 mm).

*W warunkach pomiarowych firmy Nikon.

Dostępność w sprzedaży:

Firma Nikon Corporation zamierza wprowadzić obiektyw AF-S VR Zoom-Nikkor 70-300 mm f/4,5-5,6G IF-ED do sprzedaży na całym świecie w październiku 2006 r.

Uwaga:

Dane techniczne, konstrukcja, nazwa produktu, standardowe wyposażenie i dokładna data wprowadzenia do sprzedaży mogą być różne w różnych krajach.

Główne cechy obiektywu AF-S VR Zoom-Nikkor 70-300 mm f/4,5-5,6G IF-ED

- Teleobiektyw 70-300 mm o 4,3-krotnym zoomie (kąt widzenia w przypadku stosowania wraz z lustrzankami cyfrowymi serii DX firmy Nikon odpowiada zakresowi ogniskowej 105-450 mm w formacie 35 mm)
- System VRII minimalizuje drgania aparatu, umożliwiając fotografowanie przy czasach otwarcia migawki o cztery stopnie dłuższych - w porównaniu do konwencjonalnych obiektywów*. Dostępny jest tryb normalny i aktywny.
- Dwie soczewki ze szkła ED minimalizują aberrację chromatyczną w całym zakresie ogniskowych i zapewniają wysoką rozdzielczość oraz doskonały kontrast. Doskonałe parametry optyczne obiektywów Nikkor sprawiają, że obiektyw ten doskonale nadaje się do zastosowania w cyfrowych i analogowych lustrzankach firmy Nikon.
- Silnik SWM zapewnia szybkie i ciche automatyczne ustawianie ostrości i bezproblemowe przełączanie między trybem automatycznym i ręcznym.
- Dostępne są dwa tryby ustawiania ostrości - M/A i M.
- Konstrukcja z ogniskowaniem wewnętrznym zapewnia stałą długość obiektywu i eliminuje obracanie przedniego elementu obiektywu, dzięki czemu ułatwia stosowanie kołowych filtrów polaryzacyjnych.
- 9-listkowa przesłona o zaokrąglonym otworze gwarantuje bardziej naturalny wygląd nieostrych elementów na zdjęciu.
- Dostarczana jest tulipanowa osłona przeciwsłoneczna z mocowaniem bagnetowym.
- Średnica gwintu filtra 67 mm (nie obraca się)
*W warunkach pomiarowych firmy Nikon.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Fujifilm Fujinon GF 45-100 mm f/4 R LM OIS WR - najbardziej uniwersalny średnioformatowy zoom na rynku?
Fujifilm Fujinon GF 45-100 mm f/4 R LM OIS WR - najbardziej uniwersalny średnioformatowy zoom na...
Od średnioformatowego debiutu w 2016 roku, Fujifilm stale zmienia obraz tego segmentu. Zaprezentowany dzisiaj obiektyw to jedno z najbardziej wszechstronnych...
0
0
HD Pentax-D FA 70-210 mm f/4ED SDM WR - przystępny pełnoklatkowy tele-zoom z mocowaniem Pentax K
HD Pentax-D FA 70-210 mm f/4ED SDM WR - przystępny pełnoklatkowy tele-zoom z mocowaniem Pentax K
Marka Pentax wciąż żyje. Ricoh wprowadza do oferty jeden z ciekawszych obiektywów, jakie w ostatnim czasie pojawiły się w systemie. HD Pentax-D FA 70-210 mm f/4ED SDM...
8
3
Fujifilm Fujinon XC 35 mm f/2 - jasny, tani ekwiwalent 50 mm nareszcie dołącza do systemu
Fujifilm Fujinon XC 35 mm f/2 - jasny, tani ekwiwalent 50 mm nareszcie dołącza do systemu
Fujifilm X to bez wątpienia jeden z ciekawszych systemów fotograficznych na rynku. Niestety do tej pory miał jedną zasadniczą wadę - brakowało w nim niedrogich,...
12
4
Powiązane artykuły