Test aparatu Samsung Digimax i6PMP

Digimax i6 PMP jest najnowszym przedstawicielem super płaskiej serii "i" Samsung. Serii, którą cechują coraz to wymyślniejsze właściwości multimedialne. Zapraszamy do lektury testu, w którym postaramy się sprawdzić co potrafi ten 6-megapikselowy aparat z trzykrotnym obiektywem.
0

Autor: Piotr Mackiewicz

20 Czerwiec 2006
Artykuł na: 23-28 minut

3. Budowa, właściwości fizyczne i fotograficzne

Konstrukcja i design

Samsung Digimax i6 PMP to aparat, który doskonale nadaje się do noszenia zarówno w kieszeni spodni jak i w damskiej torebce. Mimo małych wymiarów (96 x 61 x 18,5 mm) i wagi 129,5 g jest to aparat o solidnej konstrukcji. W odróżnieniu od poprzedników wyprofilowano cały aparat tworząc w ten sposób uchwyt, który w dobrze wpływa na pewność i stabilność trzymania, przyczyniając się do swobodniejszego posługiwania się aparatem. Rozmieszczenie przycisków nawigacyjnych powoduje, że aparat jest wygodny w obsłudze, a korzystanie z funkcji jakie oferuje nam i6PMP jest łatwe i intuicyjne. Konstruktorzy nie zapomnieli jednak o wyglądzie - aparat prezentuje się bardzo elegancko. Poniżej przedstawiamy zestawienie zdjęć aparatu z opisem.

tył aparatu z opisem
 1. dźwignia zoom
 2. przycisk M (mode) służący do wyboru trybu pracy: aparat, kamera, mp3
 3. przycisk E służący do bezpośredniego wejścia w tryb efektów do edycji zdjęć np. ramki
 4. nawigator z 5 funkcjami, przycisk w środku umożliwia wejście do menu
 5. przycisk +/- wykorzystywany miedzy innymi do kasowania nieudanych zdjęć
 6. przycisk umożliwiający przeglądanie zdjęć
 7. monitor LCD
 8. lampka sygnalizująca status aparatu
 9. gniazdo słuchawek
 1. pokrywa obiektywu
 2. mikrofon
 3. lampa błyskowa
 4. lampka samowyzwalacza i autofocusa
 1. głośnik
 2. system redukcji drgań ASR
 3. przycisk wł/wył
 4. spust migawki
 5. gniazdo umożliwiające podłączenie ładowarki i kabla do komunikacji z komputerem
 6. pokrywa zabezpieczająca akumulator i kartę pamięci

Sensor i optyka

W Digimaksie i6 PMP zastosowano sensor obrazowy typu 1/2,5" CCD o całkowitej liczbie 6,1 megapikseli i efektywnej rozdzielczości 6.0 megapikseli. Pozwala to na zarejestrowanie obrazu z maksymalną wielkością 2816 x 2112. Ponadto, imponuje ilość pozostałych wielkości obrazu, które umożliwiają fotografowanie nie koniecznie w najwyższej jakości aparatu. Pozostałe z rozdzielczości to kolejno: 5, 4, 3, 2, 1 MP oraz VGA.

zamknięty w obudowie obiektyw SHD

Aparat został wyposażony w optykę zmiennoogniskową z 3-krotnym zoomem. W konstrukcji zastosowano rodzimy obiektyw Samsung typu SHD (Samsung High Definition) o rzeczywistym zakresie 6,6-19,8 mm, co stanowi dość popularny w tym segmencie sprzętowym odpowiednik 39-117 mm dla formatu 35 mm. Dość uciążliwy może być brak nieco szerszego kąta. Na pocieszenie pozostaje fakt, iż cały zakres ogniskowych przechodzimy w 7 skokach, przy czym należy dodać, że przejście z szerokiego kata do maksymalnego zbliżenia odbywa się płynnie i dosyć szybko jak na tę klasę aparatu.

ekwiwalent 39mm
ekwiwalent 117mm

Uwagę zwraca także dość duży otwór względny przy maksymalnym zbliżeniu (F4.5). Przy szerokim kącie możemy otworzyć do F3.5. W trybie makro minimalny dystans do obiektu to 5cm, natomiast w trybie super makro dystans ten maleje do zaledwie 1 centymetra.

zdjęcie wykonane w trybie makro

Lampa błyskowa

Wbudowana lampa błyskowa może pracować w jednym z sześciu trybów: Auto, Auto + korekta czerwonych oczu, Błysk wypełniający, Synchronizacja z długimi czasami, Lampa wyłączona i Automatyczna redukcja czerwonych oczu. Zasięg błysku nie jest dość duży (przy szerokim kącie ok. 0,2-2,4m, w pozycji tele: 0,3-1,9m), co jednak jest charakterystyczną cechą w sprzęcie tej klasy. Czas ładowania wynosi około 4 sekund. System redukcji efektu czerwonych oczu działa na zasadzie błysku wstępnego, co działa dość skutecznie. W tym miejscu warto także podkreślić dodatkową, post edycyjną funkcję wspierającą minimalizację "czerwonych oczu". Opcja 'red-eye fix' polega na automatycznej interpretacji na zdjęciu newralgicznych czerwonych punktów podczas jego krótkiej obróbki oraz ich w pełni cyfrowej, programowej eliminacji. Podobne rozwiązania opisywaliśmy już przy okazji testów nieco poważniejszych konkurentów w postaci Nikona Coolpix 8800 czy Olympusa C-7070. Duży plus.

zdjęcie bez redukcji
zdjęcie z przedbłyskiem flesza
i po edycji 'red eye fix'

Lampa błyskowa działa też w trybie makro, co pozwala na eksperymentowanie nawet przy słabym świetle. Wadą jest to, że nie można zredukować siły błysku, co może skutkować przepaleniem pierwszego planu. W trybie super makro lampa błyskowa wyłączana jest automatycznie.

Monitor i menu

Digimax i6 PMP jest wyposażony w duży 2,5 calowy kolorowy monitor TFT LCD, o rozdzielczości 230.000 punktów. Charakteryzuje się bardzo dobrym i czytelnym obrazem. Warto również dodać, że aparat daje możliwość ustawienia jasności monitora. Dostępne są 3 ustawienia: ciemne, normalne i jasne.

Menu aparatu jest bardzo przejrzyste, czytelne i intuicyjne. Na naszym rynku z pewnością warta uwagi jest obecność jego polskojęzycznej wersji. Obsługuje się je za pomocą 5-funkcyjnego nawigatora z przyciskiem "menu/OK" w środku, który umożliwia wejście i wyjście z listy ustawień oraz potwierdzenie nastawów.

menu

Menu aparatu daje możliwość ustawienia następujących parametrów:

 1. tryb pracy np. automat czy portret
 2. tryb zdjęć: film, PMP lub pełny
 3. rozmiar zdjęcia, do dyspozycji jest 6 ustawień plus rozmiar VGA (640x480)
 4. jakość/stopień kompresji/ zdjęć i klipów filmowych (bardzo dobra, dobra, normalna)
 5. informacje OSD (pokazującej się na monitorze) w wersji: pełnej, podstawowej i energooszczędnej
 6. język menu, data i czas, głośność dźwięków itp.
 7. ustawienia własne, np. dźwięku spustu migawki

Zasilanie, pamięć i złącza

Aparat jest zasilany przez akumulator litowo-jonowy SLB-0837 o pojemności 860mAh. Jedno naładowanie wystarczy na zrobienie około 210 zdjęć, co jest dość dobrym wynikiem w tej klasie sprzętu. Ładowanie akumulatora odbywa się z poziomu aparatu poprzez załączony w zestawie kabel sieciowy. Oczywiście opcjonalnie można do tego wykorzystać stację dokującą lub zewnętrzną ładowarkę. Należy podkreślić, że czas ładowania nie zmienia się i wynosi (przy wyłączonym aparacie) około 150 minut zarówno dla stacji dokującej, jak i dla ładowarki AC. W standardowym zestawie handlowym dołączony jest także dedykowany adapter gwintowanego mocowania do statywu.

akumulator i karta
 1. karta pamięci
 2. akumulator
 3. terminal połączenia z aparatem

Digimax i6 PMP ma jedno złącze wielofunkcyjne, które umożliwia komunikację zewnętrzną z aparatem tzw. terminal połączenia z aparatem. Testowana cyfrówka została wyposażona w około 45 MB pamięci wbudowanej. Aparat współpracuje z kartami pamięci SD oraz MMC.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nikon Z6 II i Z7 II - pierwsze wrażenia
Nikon Z6 II i Z7 II - pierwsze wrażenia
Najnowsze korpusy Nikona obiecują wiele, ale z pozoru nie wnoszą rewolucji w temacie bezlusterkowej pełnej klatki. Jak wypadają w rzeczywistości? Nowe puszki trafiły w...
24
3
Leica S3 - pierwsze wnioski i zdjęcia przykładowe
Leica S3 - pierwsze wnioski i zdjęcia przykładowe
W nasze ręce, na jeden dzień, wpadł pierwszy w Polsce egzemplarz średnioformatowej lustrzanki z 64-milionowym sensorem o proporcjach 3:2. Czy po dwóch latach od...
18
3
Panasonic Lumix S5 - pierwsze wrażenia i wnioski
Panasonic Lumix S5 - pierwsze wrażenia i wnioski
Najmniejszy bezlusterkowiec w systemie Lumix S rozwija jeszcze koncepcję uniwersalnej pełnej klatki. Aparatu projektowanego z myślą o nowej grupie „twórców kontentu”,...
9
19
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)