Test aparatu Samsung Pro815

mmi
14 Gru 2005
Samsung Pro815 to bez wątpienia aparat bijący kilka konstrukcyjnych rekordów w klasie zaawansowanego sprzętu kompaktowego. Najszerszy zakres obiektywu czy największy wyświetlacz LCD to tylko dwie podstawowe i jakże elektryzujące cechy tej wyśrubowanej konstrukcji. Zapraszamy do lektury naszego testu.
8. PODSUMOWANIE I OCENA

Od czasu, kiedy to na dobre rozpoczął się rynkowy wyścig w segmencie zaawansowanych aparatów cyfrowych konstruktorzy prześcigali się w coraz to zmyślniejszych, bardziej wybitnych i atrakcyjnych konstrukcjach (przypomnijmy sobie taką rewelację jaką był pierwszy 8-megapikselowy kompakt z połowy 2003 roku). Bez wątpienia konstrukcja Pro815 otwiera nową drogę nie tylko w asortymencie Samsunga ale i z powodzeniem przełamuje kolejne bariery w dziedzinie cyfrowej fotografii amatorskiej, zatem rywalizacja "cyfraków" tego segmentu trwa.Idąc w ślad za tą myślą, bez ryzyka można postawić tezę, iż z tego wszystkiego zwycięsko wychodzi... potencjalny użytkownik, któremu oferuje się coraz to ciekawsze i bardziej uniwersalne (by nie powiedzieć wyżyłowane) konstrukcje. Takim też wydaje się być prezentowany Digimax Pro815, choć nie należy zapominać, że owe rekordowe parametry są również istotnym i jakże skutecznym chwytem marketingowym. Na codzień liczy się przecież jakość obrazu.

Podsumowując: w naszej opinii do pierwszoplanowych zalet aparatu należy bezsprzecznie przypisać potężny (rekordowy) obiektyw o ekwiwalencie 28-420mm, który przy swym zakresie prezentuje wysoką jakość obrazu praktycznie na całym obszarze kadru. Pochwalić należy także system podglądu obrazu (do którego zaliczyć należy olbrzymich rozmiarów wyświetlacz główny, znakomity elektroniczny wizjer podglądu oraz kolorowy ekran roboczy), niebywale solidną budowę oraz bardzo dobrą ergonomię, sprzyjającą intuicyjnej i szybkiej obsłudze czy wreszcie zadowalającą jakość obrazu (pod względem ostrości, ekspozycji i reprodukcji barwnej), jaką uzyskamy w sprzyjających warunkach oświetleniowych. I tu właśnie dochodzimy do listy wad aparatu.

Jak większość kompaktów, Pro815 znacznie gorzej spisuje się w słabych warunkach zdjęciowych. Na listę dokuczliwych z tej przyczyny objawów z pewnością należy wpisać stosunkowo wysokie zaszumienie obrazu przy czułościach z przedziału ISO 200 - 400, kłopoty z pomiarem ostrości przy słabym oświetleniu i dłuższej ogniskowej czy wreszcie brak optycznej stabilizacji obrazu.

Jeśli zatem szukamy prezentu dla fotograficznych miłośników ponadprzeciętnego zbliżenia, którzy oczekują od sprzętu solidnej budowy i wyrózniającej ergonomii i ogólnie dobrej jakości obrazu, to Samsung Pro815 z pewnością powinien znaleźć się na takiej świątecznej liście życzeń.

Samsung Pro815 uzyskał wynik 77%Oferta sklepu:

Kup ten aparat w sklepie Pstryk.pl kliknijJak zwykle zachęcamy do analizy przykładowych zdjęć (następna strona). Umożliwiamy ściągnięcie wszystkich plików wraz z EXIF-ami, żeby Nasi Czytelnicy samodzielnie, na własnych komputerach mogli sprawdzić ich właściwości oraz jakość obrazu.

Komentarze
Polecane artykuły
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2
Okiem zawodowca: Lumix S1 i S1R
28 Mar 2019
Fotografka National Geographic, kreatywny portrecista, utytułowany fotoreporter publikujący w prasie... Zobaczcie, co o nowych pełnoklatkowych korpusach Panasonic mówią profesjonalni fotografowie.
0
Obiektyw do zadań specjalnych, czyli Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro i powiększenie 5:1 w praktyce
20 Mar 2019
Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro to jedno z niewielu specjalistycznych szkieł kierowanych do miłośników ekstremalnych powiększeń na rynku. Jest przy tym konstrukcją znacznie nowszą i tańszą od swojego konkurenta. Zobaczcie, na co je stać.
6
Galeria zdjęć w twoim salonie? Oto przyjazne dla portfela wydruki, dzięki którym stworzysz prywatną wystawę
6 Mar 2019
Dostępność usług drukowania takich jak MojObraz.pl pozwala nam stworzyć z salony własną salę wystawową. Przyjazne portfelowi, szybkie i łatwe z punktu widzenia klienta - nie ma powodu, dla którego nie warto by było spróbować.
0