Test aparatu Samsung Pro815

mmi
14 Gru 2005
Samsung Pro815 to bez wątpienia aparat bijący kilka konstrukcyjnych rekordów w klasie zaawansowanego sprzętu kompaktowego. Najszerszy zakres obiektywu czy największy wyświetlacz LCD to tylko dwie podstawowe i jakże elektryzujące cechy tej wyśrubowanej konstrukcji. Zapraszamy do lektury naszego testu.
8. PODSUMOWANIE I OCENA

Od czasu, kiedy to na dobre rozpoczął się rynkowy wyścig w segmencie zaawansowanych aparatów cyfrowych konstruktorzy prześcigali się w coraz to zmyślniejszych, bardziej wybitnych i atrakcyjnych konstrukcjach (przypomnijmy sobie taką rewelację jaką był pierwszy 8-megapikselowy kompakt z połowy 2003 roku). Bez wątpienia konstrukcja Pro815 otwiera nową drogę nie tylko w asortymencie Samsunga ale i z powodzeniem przełamuje kolejne bariery w dziedzinie cyfrowej fotografii amatorskiej, zatem rywalizacja "cyfraków" tego segmentu trwa.Idąc w ślad za tą myślą, bez ryzyka można postawić tezę, iż z tego wszystkiego zwycięsko wychodzi... potencjalny użytkownik, któremu oferuje się coraz to ciekawsze i bardziej uniwersalne (by nie powiedzieć wyżyłowane) konstrukcje. Takim też wydaje się być prezentowany Digimax Pro815, choć nie należy zapominać, że owe rekordowe parametry są również istotnym i jakże skutecznym chwytem marketingowym. Na codzień liczy się przecież jakość obrazu.

Podsumowując: w naszej opinii do pierwszoplanowych zalet aparatu należy bezsprzecznie przypisać potężny (rekordowy) obiektyw o ekwiwalencie 28-420mm, który przy swym zakresie prezentuje wysoką jakość obrazu praktycznie na całym obszarze kadru. Pochwalić należy także system podglądu obrazu (do którego zaliczyć należy olbrzymich rozmiarów wyświetlacz główny, znakomity elektroniczny wizjer podglądu oraz kolorowy ekran roboczy), niebywale solidną budowę oraz bardzo dobrą ergonomię, sprzyjającą intuicyjnej i szybkiej obsłudze czy wreszcie zadowalającą jakość obrazu (pod względem ostrości, ekspozycji i reprodukcji barwnej), jaką uzyskamy w sprzyjających warunkach oświetleniowych. I tu właśnie dochodzimy do listy wad aparatu.

Jak większość kompaktów, Pro815 znacznie gorzej spisuje się w słabych warunkach zdjęciowych. Na listę dokuczliwych z tej przyczyny objawów z pewnością należy wpisać stosunkowo wysokie zaszumienie obrazu przy czułościach z przedziału ISO 200 - 400, kłopoty z pomiarem ostrości przy słabym oświetleniu i dłuższej ogniskowej czy wreszcie brak optycznej stabilizacji obrazu.

Jeśli zatem szukamy prezentu dla fotograficznych miłośników ponadprzeciętnego zbliżenia, którzy oczekują od sprzętu solidnej budowy i wyrózniającej ergonomii i ogólnie dobrej jakości obrazu, to Samsung Pro815 z pewnością powinien znaleźć się na takiej świątecznej liście życzeń.

Samsung Pro815 uzyskał wynik 77%Oferta sklepu:

Kup ten aparat w sklepie Pstryk.pl kliknijJak zwykle zachęcamy do analizy przykładowych zdjęć (następna strona). Umożliwiamy ściągnięcie wszystkich plików wraz z EXIF-ami, żeby Nasi Czytelnicy samodzielnie, na własnych komputerach mogli sprawdzić ich właściwości oraz jakość obrazu.

Komentarze
Polecane artykuły
Ważniejszy podpis czy fotografia? Joanna Kinowska o nominacjach World Press Photo 2019
21 Lut 2019
Sześć zdjęć zostało nominowanych do nagrody głównej „Zdjęcia roku” w najważniejszym konkursie fotografii prasowej World Press Photo. Które wygra?
1
Michał „Massa” Mąsior: Czy kogokolwiek interesują Twoje zdjęcia?
12 Lut 2019
Świat profesjonalnej fotografii jest trudny. Mit wolnego zawodu przyciąga jednak wielu. Plan, by żyć i zarabiać na swojej pasji jest piękny, choć niełatwy do zrealizowania. Początkowo świetnie zapowiadające się „nowe życie” weryfikowane jest przez wiele czynników. Warto przeczytać, żeby nie wpaść w pułapkę.
17
S jak specjalista - Lumix S1 i S1R
30 Sty 2019
Wygląda na to, że liderom rynku bezlusterkowców wyrasta właśnie poważna konkurencja. Pełnoklatkowe modele S1 i S1R trafią do sprzedaży już w przyszłym miesiącu. Oto, co dziś o nich wiemy!
4
Panasonic LX100 II - mały gigant
27 Gru 2018
Duży sensor 4/3, jasny zoom i tryb filmowy 4K. A wszystko zamknięte w wyjątkowo zgrabnym i stylowym body. Nowy Lumix to aparat, który w swojej klasie nie ma dzisiaj konkurencji!
2