Samsung Pro815 - 8 Mp, zoom 15x

0

Autor: Tomasz Gutkowski

2 Czerwiec 2005
Artykuł na: 17-22 minuty
Bez wątpienia najważniejsza nowość Samsunga zaprezentowana na dzisiejszej konferencji w Krakowie to model Samsung Pro815. Jest to pierwsza tego typu konstrukcja i dla Samsunga, i dla całego rynku: obiektyw Schneider z zoomem optycznym 15x i trzema pierścieniami, rozdzielczość 8 Megapikseli, dwa wyświetlacze LCD. Koreańczycy przechodzą do ataku.

Bez wątpienia najważniejsza nowość Samsunga zaprezentowana na dzisiejszej konferencji w Krakowie to model Samsung Pro815. Jest to pierwsza tego typu konstrukcja i dla Samsunga, i dla całego rynku: obiektyw Schneider z zoomem optycznym 15x i trzema pierścieniami, rozdzielczość 8 Megapikseli, dwa wyświetlacze LCD. Koreańczycy przechodzą do ataku.

Samsung Pro815

O tym, że koncern Samsung ma wielką ochotę by zaistnieć na rynku fotografii cyfrowej wiadomo od dawna. Myli się jednak ten kto sądzi, że chodzi o czerpanie wielkich dochodów z tej działalności. Koreański koncern to gigant, który ze względów marketingowych musi być obecny w dosłownie każdym segmencie branży elektronicznej, i nie tylko. Fotografia cyfrowa to doskonała platforma do oswajania klientów ze swoją marką.

W związku z powyższym można domyślić się jaka była historia tworzenia Pro815. Klienci poszukują dużych obiektywów, wysokiej rozdzielczości i potężnych wyświetlaczy. Dzisiejsza nowość spełnia te oczekiwania z nawiązką. Aparat wyposażony został w optykę Schneider-KREUZNACH o niesamowitej rozpiętości 28-420mm (odpowiednik 35mm) i przyzwoitej jasności F2.2 dla szerokiego kąta i F4.7 dla pełnego zbliżenia. Niestety z informacji prasowej nie wynika by aparat wyposażony był w stabilizator obrazu. Utrzymanie

Obiektyw posiada trzy pierścienie przelotowe - pierwszy i drugi sterują ostrością i ogniskową, trzecim dobiera się... wartość korekty ekspozycji. Interesujące rozwiązanie.

Niemniej ciekawie prezentuje się system podglądu obrazu. Większość powierzchni tylnej ścianki zajmuje potężny, 3.5-calowy wyświetlacz TMR LCD, który, zgodnie z zapowiedziami producenta, ma sprawować się dobrze nawet w ostrym słońcu. To już widzieliśmy (patrz ostatnie modele Casio), za to zupełną nowością jest drugi kolorowy ekran górny. Jego podstawowa funkcja to wyświetlanie parametrów, natomiast druga daje możliwość podglądania obrazu w czasie rzeczywistym - doskonałe narzędzie do uprawiania dyskretnej fotografii "spod boku". Ponadto Pro815 posiada wizjer z wbudowanym wyświetlaczem elektronicznym.

Zestaw funkcji oferowanych przez Pro815 odpowiada klasie zaawansowanej. Poza licznymi programami tematycznymi do dyspozycji są 4 tryby kreatywne, a także przydatne funkcje dodatkowe: bracketing ekspozycji, bracketing ostrości i bracketnig balansu bieli. Moc błysku lampy wbudowanej może być korygowana w zakresie +/-2EV, a jeśli postanowimy zainwestować w dodatkowe akcesoria warto pomyśleć o dedykowanej lampie zewnętrznej (SEF-42A).

Samsung Pro815

Producent chwali szybkość Pro815. Czas gotowości do pracy wynosi "mniej niż 1 sekundę", a czas reakcji migawki przy zmierzonej ostrości 0.05 s. Tryb zdjęć seryjnych realizowany jest z prędkością maksymalną 2.5 kl/s, a dodatkowo do dyspozycji jest tryb "Ultra High-speed" z rejestracją w tempie 10 kl/s, ale tylko w rozdzielczości 1 Mpks.

Pojawienie się takiego aparatu jak Samsung Pro815 na pewno pobudzi konkurencję do działania. Producent nie przesadza twierdząc, że takiego aparatu jeszcze nie było. O ile jakość zdjęć i komfort pracy będą odpowiadały wyśrubowanym parametrom technicznym, możemy spodziewać się sporego zainteresowania ze strony klientów. Ceny jeszcze nie znamy.

Informacja prasowa producenta

Najlepszy w klasie 8 Megapikseli. Nowość firmy Samung


Kraków, 2 czerwca 2005.
Samsung Camera prezentuje wysokiej klasy, 8-megapikselowy aparat cyfrowy o największym na świecie zbliżeniu optycznym 15x. Model Pro815 oferuje nieprzeciętny zestaw funkcji i niedoścignione dla innych aparatów w tej klasie osiągi. Prezentowana nowość wyznacza szczyt oferty produktowej na rok 2005.

Pro815 wyposażony jest w obiektyw z zoomem optycznym 15X. Ogniskowa 28-420mm [ekwiwalent 35mm] oznacza możliwość wykonania zarówno ujęć szerokokątnych, jak i zbliżeń za pomocą jednego uniwersalnego narzędzia. Zazwyczaj nie da się połączyć ogniskowej szerokokątnej 28mm z tak potężnym zbliżeniem tele - większość aparatów z górnej półki oferuje zoom 7-8X. Natomiast w wypadku lustrzanek systemowych, konieczna jest częsta wymiana obiektywów w celu wykonania różnych ujęć. W efekcie fotografujący musi nosić ze sobą dużą ilość kosztownego sprzętu, a co więcej ryzykuje utratą "decydującego momentu" podczas wymiany optyki. Obiektyw w jaki wyposażono Pro815 posiada cztery szklane soczewki o niskiej dyspersji, stworzone specjalnie po to, by zniwelować aberrację chromatyczną występującą w obiektywach łączących zakres od szerokiego kąta do tele. Dodatkowo, w konstrukcji zastosowano dwa elementy asferyczne korygujące aberrację sferyczną i zniekształcenia kolorystyczne w całym zakresie pracy. Znana na całym świecie marka Schneider-KREUZNACH to synonim niezawodności. Połączenie jego nieprzeciętnych właściwości z możliwościami wysokoczułej matrycy CCD oznacza najlepszą z dostępnych na rynku jakość obrazu.

Kolejna wyjątkowa cecha Pro815 to największy zastosowany w aparacie cyfrowym wyświetlacz, 3.5" TFT LCD. Konwencjonalne zaawansowane lustrzanki cyfrowe posiadają stosunkowo małe ekrany o przekątnej 1.8-2.0", a jednocześnie nie pokazują one "na żywo" fotografowanego obrazu. W przypadku Pro815 fotografujący może podejrzeć obraz i obejrzeć zdjęcie na niebywale dużym LCD. Dodatkową korzyścią jest też wygoda i precyzja komponowania ujęcia. Dzięki technologii TMR [ang. Transmissive with Micro Reflective] obraz wyświetlany na LCD jest jasny i wyraźny nawet gdy świeci słońce. Pro815 posiada także wbudowany wizjer elektroniczny.

Samsung Pro815 korzysta z rekordowo pojemnego akumulatora litowo-jonowego 1900mAh, 7.4V. Duży zapas energii pozwala na wykonanie większej ilości zdjęć - w pełni naładowany akumulator wystarczy do wykonania 500 ujęć [zgodnie ze standardem CIPA] nim konieczne będzie kolejne doładowanie.

Jeszcze jedna znakomita właściwość Pro815, która zainteresuje profesjonalnych użytkowników, to możliwość fotografowania "spod boku". Górny kolorowy wyświetlacz TFT LCD o przekątnej 1.44" pokazuje obraz podglądowy w czasie rzeczywistym. Dzięki temu można fotografować bez podnoszenia aparatu do oka, pod różnymi kątami. Oznacza to nie tylko większą kreatywność, lecz także wyjątkową dyskrecję. Górny LCD pełni też funkcję panela statutowego wyświetlającego parametry zdjęciowe. Wygodny dostęp do tej informacji pozwoli na szybsze wprowadzenie żądanych ustawień i funkcji.]{ITL|Aparat wyposażony jest w wysokoczuły sensor CCD 2/3" oraz rozbudowany układ optyczny. Aby zdjęcia były ostre nawet podczas fotografowania z dużym zbliżeniem, Pro815 wyposażony został w tryb 'High speed', który, w zależności od zastanych warunków oświetleniowych i aktualnej ogniskowej, dobierze automatycznie czułość ISO 800. Dzięki zastosowaniu oryginalnych algorytmów przetwarzania, Pro815 gwarantuje wysoką jakość obrazu, o niskim poziomie szumów nawet przy tak wysokim ekwiwalencie czułości. Dodatkowo tryb 'High speed' preferuje krótsze czasy ekspozycji, tak by zdjęcia poruszających się obiektów były zawsze ostre.

Pro815 osiąga najlepsze czasy reakcji w swojej klasie. Czas startowy oraz interwał między kolejnymi ujęciami zredukowano do, odpowiednio 1.0 oraz 1.3 sekundy. Pasywny sensor AF gwarantuje pomiar ostrości w czasie krótszym niż 1.0 sekunda, nawet w trybie tele. Czas reakcji migawki wynosi zaledwie 0.05 s, dzięki czemu żaden ważny moment nam nie umknie.

Ponadto Pro815 oferuje: tryb szybkich zdjęć seryjnych realizowany z prędkością 2.5 kl/s; normalny tryb seryjny umożliwiający obejrzenie każdego zdjęcia na wyświetlaczu; tryb seryjny ultra-szybki rejestrujący 10 zdjęć w rozdzielczości 1 Mpks w czasie 1 sekundy. W parze z tymi osiągami idzie jakość połączenia komunikacyjnego - Pro815 wyposażony jest w złącze high-speed USB 2.0.

Pro815 oferuje kompletny zestaw manualnych trybów fotografowania, który spełni wymagania ambitnych fotografów. Standardowe funkcje to manualna ekspozycja [priorytet czasu / przysłony i manual] oraz ręczne strojenie ostrości. Trzy pierścienie umieszczone na obiektywie odpowiadają za kontrolę ogniskowej, ostrości oraz korekty ekspozycji. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik ma szybki dostęp do operacji manualnych. Podwójny system nastawczy odpowiadający za dobór wartości przysłony i czasu naświetlania również zapewnia precyzję przy ustawieniach ręcznych. Aparat oferuje kilka trybów regulacji ostrości: blokadę AF, ciągły pomiar AF oraz wybór punktu AF. Przejście z trybu AF do manualnego odbywa się natychmiast po zmianie pozycji pierścienia na obiektywie. Dodatkowo użytkownik może skorzystać z bracketingu ekspozycji, ostrości lub balansu bieli. Dostępne metody równoważenia światła białego obejmują: ustawienia predefiniowane, programowanie ręczne balansu oraz dobór temperatury barwowej światła. Opcje regulacji obrazu uzupełniają korekta kontrastu i korekta nasycenia kolorów. Aparat zgodny jest z przestrzenią barw Adobe RGB, a także z bezstratnym zapisem RAW w pełnej rozdzielczości.

Dzięki wykorzystaniu możliwości dużego, 3.5-calowego wyświetlacza LCD, praca z Pro815 jest jeszcze bardzie kreatywna. W odróżnieniu do normalnego trybu wyświetlania zbiorczego z 9 ikonkami, Pro815 może pokazać aż 25 miniaturek na jednym ekranie, co znacznie przyspiesza proces wyboru i przeglądania zdjęć. Funkcja wyświetlania histogramu pozwoli na oszacowanie poprawności ekspozycji, a nałożenie siatki ułatwi komponowanie sceny.

Wyjątkową funkcją jest "fotografowanie w podglądzie" [ang. Review Shot]. Pozwala ona na skorygowanie wykonanego przed chwilą ujęcia - będzie ono wyświetlone na LCD wraz z informacją techniczną. Ciekawostką jest też specjalny tryb wyświetlania, w którym zdjęcie można umieścić na środku ekranu, podczas gdy ikony i parametry techniczne znajdą się na jego brzegach.

Pro815 wyposażony został w lampę błyskową o dużej mocy, która pozwala na wykonanie perfekcyjnie naświetlonych zdjęć, nawet w całkowitych ciemnościach. Lampa Pro 815 oferuje bardzo duży zasięg świecenia, do 7.7m [w pozycji szerokokątnej], a dodatkowo dostępna jest funkcja korekty mocy błysku +/-2EV, z której można skorzystać w zależności od zastanej sytuacji zdjęciowej.

Nowość firmy Samsung to nie tylko pełna swoboda dla entuzjastów fotografii. Pro 815 umożliwia rejestrowanie sekwencji wideo w formacie VGA, z dźwiękiem stereofonicznym.

Dostępny zestaw akcesoriów rozszerzy jeszcze bardziej funkcjonalność aparatu. Po pierwsze, osłona przeciwsłoneczna, element niezbędny przy fotografii plenerowej, jest częścią wyposażenia Pro815. Po zakończonym fotografowaniu można nałożyć ją na obiektyw w odwróconej pozycji i w ten sposób bezpiecznie przechowywać. Ponadto w zestawie znajduje się adapter filtrów oraz dekielek chroniący elementy optyczne.

Wśród akcesoriów opcjonalnych znajdzie się zewnętrzna lampa błyskowa SEF-42A o liczbie przewodniej 42 i regulowanym kącie świecenia. Inne warte uwagi dodatki to elegancki pokrowiec na aparat oraz pilot wyzwalania zdalnego, który można stosować stojąc zarówno na wprost, jak i z boku aparatu.

Prezentacja Pro815 to wielkie osiągnięcie firmy Samsung. Zasadza się ono na zdobyczach technologicznych i doświadczeniu zdobytym przy projektowaniu dotychczasowych kompaktowych aparatów cyfrowych. Pro815 to model zaawansowany dla prawdziwych entuzjastów, a jednocześnie uwieńczenie silnej linii produktowej aparatów cyfrowych marki Samsung.]


{BLD|Samsung Pro815 - specyfikacja techniczna

NazwaSamsung Pro815
TypZaawansowany kompakt cyfrowy (typu SLR)
Efektywna rozdzielczość8,0 Mp
Sensor2/3 cala CCD, 8,3 Megapikseli (8.0 Mp efektywnych)
PamięćCompactFlash (Typ I i II)
Rozdzielczość3264x2448, 3264x2176 (3:2), 3264x1840 (16:9), 2400x1800, 1632x1224, 1024x768, 640x480
Formaty zapisu obrazuJPEG, RAW, TIFF, AVI (film)
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresjib.d.
Obiektyw15X, Schneider-KREUZNACH, 28 - 420 mm (dla 35mm), F2.2 - F4.6
Stabilizacja obrazub.d.
Zoom cyfrowy4x (maks.)
Przysłonab.d.
Migawka1 - 1/4000 s (Auto), 15 - 1/4000 s (Manual)
Tryby ekspozycji
 • Program
 • priorytet migawki
 • priorytet przysłony
 • tryb manualny
 • programy tematyczne (noc, portret, dzieci, krajobraz, zbliżenia, tekst, zachód słońca, zmierzch, pod światło, fajerwerki, plaża i śnieg)
Pomiar światłaWielostrefowy / Centralnie-ważony / Punktowy (centralny)
Kompensacja ekspozycji+/-2EV w skoku 1/3EV
Blokada ekspozycjipo naciśnięciu spustu do połowy
Autobracketingbrak
Metody pomiaru ostrości
 • TTL AF, 9-punktowy
 • ostrość manualna (pierścień na obiektywie)
Tryby pracy autofocusaNormalny: 50cm / 4m (W/T) - nieskończoność, Macro: 10 - 70cm (W) / 1.5m - 4.3m (T), Supermacro: 3 - 70cm (ogniskowa 50-100mm)
Manual focusTak, pierścień na obiektywie
Blokada ostrościpo naciśnięciu spustu do połowy
Podgląd głębin.d.
CzułośćAuto, ISO 50, 100, 200, 400
Balans bieli
 • Auto
 • tryby predefiniowane (dzienne, chmury, jarzeniowe ciepłe, jarzeniowe zimne, żarowe)
 • balans definiowany ręcznie x2
 • dobór temperatury barwowej
 • bracketing balansu bieli (3 lub 5 zdjęć)
EfektyCzarno-białe, sepia
Korekta obrazu
 • nasycenie, kontrast w zakresie +/-2
 • ostrość +/-1
 • przestrzeń barw: sRGB, Adobe RGB
Zdjęcia seryjne
 • Normalne: 1.5 kl/s
 • seryjne szybki (HS): 2.5 kl/s
 • seryjne ultra-szybkie (UHS): 10 kl/s w jakości 1 Mp
 • zdjęcia z interwałem: 1 - 60 min, do 100 ujęć)
Rejestracja filmu
 • 640x480, 320x240, 160x120
 • 15 kl/s lub 25 kl/s
 • limitowane pojemnością karty
Monitor LCD3.5 cala, 235,000 punktów oraz górny panel LCD
Synchronizacja z lampąb.d.
Lampa błyskowa
 • Wbudowana, tryby pracy: Auto, Auto z redukcją cz. o., włączona, długa synchronizacja (z redukcją lub bez), wyłączona
 • zasięg: 0.1 - 7.7m (szeroki kąt) / 1.5 - 3.7m (tele)
 • lampa zewnętrzna (opcjonalna): SEF-42A
Kontrola błyskub.d.
Stopka akcesoriówb.d.
Matówkab.d.
Lustrob.d.
WizjerElektroniczny, 0.44 cala EVF, 235,000 punktów
Punkt ocznyb.d.
Informacja w wizjerzeb.d.
Informacja LCDb.d.
Notka dźwiękowab.d.
Tryby odtwarzaniab.d.
Samowyzwalacz2 lub 10 s
ZłączaUSB 2.0, wyjście A/V, wejście DC (zasilanie)
Pilotb.d.
Zasilanieb.d.
Wydajność zasilania (zdjęcia)b.d.
Funkcje indywidualneb.d.
Warunki atmosferyczneb.d.
Gwint statywuTak
Obudowab.d.
Wymiary135,5 x 87 x 78,6mm
Waga870g (bez baterii)
Akcesoriab.d.
Oprogramowanieb.d.
Ocena w teście DIWA77%
Test Fotopolis3697
Artykuł na Fotopolis3030
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Trzy korpusy APS-C z mocowaniem Canon RF na horyzoncie?
Trzy korpusy APS-C z mocowaniem Canon RF na horyzoncie?
Czyżby Canon miał zamiar uruchomić nowy segment w ofercie mocowania RF? Według plotek możemy się spodziewać nie jednego, a nawet trzech nowych modeli APS-C.
0
1
A jednak! Wyciekły kolejne zdjęcia Nikona Zfc
A jednak! Wyciekły kolejne zdjęcia Nikona Zfc
Raptem wczoraj informowaliśmy Was o nowym stylizowanym na klasyczne aparaty korpusie Nikona, który niebawem wzbogacić ma ofertę systemu Z. Dzisiaj otrzymujemy jego...
0
0
Wyciekły dane DJI Mini SE - będzie najtańszym dronem w ofercie
Wyciekły dane DJI Mini SE - będzie najtańszym dronem w ofercie
Wygląda na to, że DJI chce skutecznie zniechęcić użytkowników do kupowania dronów-zabawek innych firm. Model Mini SE będzie najtańszym dronem producenta, który...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)