Test aparatu Samsung Pro815

mmi
14 Gru 2005
Samsung Pro815 to bez wątpienia aparat bijący kilka konstrukcyjnych rekordów w klasie zaawansowanego sprzętu kompaktowego. Najszerszy zakres obiektywu czy największy wyświetlacz LCD to tylko dwie podstawowe i jakże elektryzujące cechy tej wyśrubowanej konstrukcji. Zapraszamy do lektury naszego testu.
3. BUDOWA I OBSŁUGASamsung Digimax Pro815 to aparat skierowany do odbiorców ceniących sobie "porządną rzecz". Świadczą o tym gabaryty, jakość wykonania oraz ergonomia obsługi. Przy wymiarach 135,5 x 87 x 78,6mm i wadze 870g (bez baterii) jest jedną z największych konstrukcji tego typu. Jednocześnie trzeba oddać, iż całość została bardzo dobrze rozplanowana. Już przy pierwszym kontakcie, aparat sam doskonale układa się w rękach. Masywny, gumowany grip zapewnia pewny uchwyt, a solidna konstrukcja obiektywu swobodnie spoczywa na otwartej, podtrzymującej dłoni.


Pochwały należą się za swobodny dostęp do wszystkich najważniejszych funkcji zdjęciowych bezpośrednio z aparatu. W tej klasie sprzętu nikogo nie dziwi obecność głównego pokrętła trybów na górnym panelu, natomiast bez wątpienia cieszy fakt, iż odsłania on także bezpośrednie przyciski do opcji pomiaru światła, ekwiwalentu czułości czy trybu napędu. Do tego na tylnej części aparatu znajdziemy szybki dostęp do balansu bieli, korekty i blokady ekspozycji, trybów lampy czy wreszcie definiowalny przycisk użytkownika, do którego przypisać możemy rozmiar, jakość, efekty, ostrość, notatkę głosową czy jasność LCD). Na koniec wspomnijmy o niespotykanym dotąd (ani w tej klasie sprzętu, ani wśród zbliżonych cenowo lustrzanek) zastosowaniu dwóch pokręteł nastawczych, a otrzymamy aparat o naprawdę znakomitej ergonomii.

Podsumowanie cz.3
+ solidne wykonanie całej konstrukcji
+ bardzo dobra ergonomia i balans

- stosunkowo duże wymiary

Komentarze
Polecane artykuły
Czy fotografia i zjawiska nadprzyrodzone to dobrana para? Odwiedziliśmy tegoroczny Fotofestiwal
3 Lip 2019
Z niektórymi miesiącami związane są nieodłącznie pewne wydarzenia. I tak czerwiec od razu kojarzy nam się z łódzkim Fotofestiwalem. Staramy się go odwiedzić co roku, choć na chwilę. Przyglądamy się tegorocznej edycji wydarzenia.
0
Fujifilm GFX 50R - w podróży po bezdrożach Jordanii
25 Cze 2019
Jordania. Kraj skał i piasku, cały mieniący się w żółciach i czerwieniach. O tym Google Maps powiedziało mi jeszcze przed wyjazdem. Nie wiedziałam natomiast, że jest to kraj głównie górzysty. W tygodniowej podróży towarzyszył mi kompaktowy średni format Fujifilm GFX 50R. Jak sprawdził się w niełatwych warunkach fotografii podróżniczej?
3
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0