Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Test lustrzanki Nikon D2X

Tylko po lekturze specyfikacji trudno oprzeć się wrażeniu, że wraz z modelem D2X Nikon znalazł złoty środek na połączenie wysokiej jakości 12-megapikselowego sensora z reporterską szybkością przetwarzania. Czyżby więc naprawdę udało się producentom stworzyć konstrukcję typu "dwa w jednym"? Postaramy się to sprawdzić.
0

Autor: mmi

10 Październik 2005
Artykuł na: 49-60 minut

6. PODSUMOWANIE I OCENA

Od początku testu w myślach wciąż towarzyszyło nam pytanie: Czy obcując z D2X rzeczywiście mamy do czynienia z aparatem na tyle wszechstronnym, aby jak buńczucznie zapowiadał producent, sprawdził się on zarówno w wymagającej jakości fotografii studyjnej, jak i wymagającej szybkości fotografii reportażowej? Cóż, nie przypadkowo na poprzednich stronach testu, na których staraliśmy się przekazać najważniejsze z właściwości i funkcji zdjęciowych powtarzała się fraza "niezwykle rozbudowany", ponieważ taki właśnie jest Nikon D2X.

Aparat imponuje szerokim wachlarzem różnorakich opcji. W niejednym atelier, znajdzie uznanie wysokorozdzielcza matryca, oferująca bardzo dobre rezultaty przy niskich czułościach, która w połączeniu z dobrej klasy obiektywem zapewni znakomitej ostrości i ogólnej czytelności obrazy. Ponadto dodajmy do tego wysoką precyzję uzyskiwanych efektów pod względem kolorystycznym, jaką gwarantuje rozbudowany system równoważenia światła białego oraz szerokie spektrum przestrzeni barw, palety których stanowią niemal 100% gwarancję realizacji różnorakich preferencji czy potrzeb obrazowych (takich jak tonacja oraz poziom ostrości, kontrastu czy nasycenia). Z drugiej strony, nie sposób zapomnieć o możliwościach "szybkostrzelnych" testowanego aparatu. Począwszy od doskonałych czasów: startowego (z niezauważalnym opóźnieniem!) oraz reakcji migawki (ok. 37 ms!), poprzez opisaną na poprzednich stronach imponującą formę rejestracji seryjnej czy też olbrzymiej przepustowości transferowej, aparat na każdym kroku "udowadnia" swój reporterski charakter. Naszym zdaniem na szczególną uwagę zasługuje niebywale szybki i co ważniejsze, skuteczny układ AF, który dzięki swym możliwościom połączony ze wspomnianymi cechami ma olbrzymią szansę trafić w serca wielu użytkowników.

Z dziennikarskiego obowiązku, jesteśmy oczywiście w stanie przytoczyć kilka drobnych wad aparatu. Z cech konstrukcyjnych to choćby brak szybkiego złącza FireWire, zbyt płytki uchwyt pionowy, nieco fałszujący monitor podglądu. Natomiast co do samej jakości obrazu, to można by oczekiwać nieco więcej po automatyce balansu w świetle sztucznym czy przy zdjęciach z wyższą czułością. Jednakże nie ma powodu do paniki. Pierwszą z powodzeniem wspomoże rozbudowany system ręcznej kontroli balansu, natomiast drugie można niezwykle skutecznie "poskromić" fantastyczną redukcją szumów, będących wynikiem wzmocnienia sygnału. Nie zapominajmy jednak, że dzieje się to wyraźnym kosztem ogólnego wrażenia ostrości. Zatem w trudnych warunkach użytkownik częstokroć będzie stawał przed wyborem: ostre zdjęcie z ziarnem (jak to zwykle przy wyższym ISO, nawet w fotografii analogowej) czy też gładki, choć już nie tak "wyrysowany" obraz. Podsumowując, największą wadą aparatu jest naszym zdaniem... cena, ponieważ trudno zakwestionować oferowaną jakość testowanego Nikona D2X.

Nikon D2X uzyskał 79%

Oferta sklepu:

Kup ten aparat w sklepie Pstryk.pl kliknij

Tradycyjnie zapraszamy do analizy zdjęć przykładowych, umieszczonych na kolejnej stronie.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS R6 - test aparatu
Canon EOS R6 - test aparatu
Choć to EOS R5 zgarnął całą uwagę fotografów podczas lipcowych premier, dużo ciekawszym i bardziej praktycznym aparatem może okazać się mniej zaawansowany model EOS R6. Czy to wreszcie...
6
5
Nikon D780 - test aparatu
Nikon D780 - test aparatu
Nikon nie rezygnuje jeszcze ostatecznie z lustrzanek. Sprawdźmy co oferuje długo wyczekiwany następca, jednej z najpopularniejszych pełnych klatek na rynku.
22
6
Leica Q2 Monochrom - pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe [RAW]
Leica Q2 Monochrom - pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe [RAW]
Jak fotografuje się pełnoklatkowym kompaktem z czarno-białą matrycą 46 Mp? W nasze ręce trafił jeden z pierwszych egzemplarzy nowe Leiki Q2 Monochrome!
34
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)