Pentax *ist DS - test

Zaprezentowany we wrześniu 2004 roku Pentax *ist DS był pierwszą lustrzanką cyfrową na karty SD. Pomyślany jako młodszy brat wcześniejszego *ista D miał być sprzedawany równocześnie z poprzednikiem, ale skierowano go do nieco innego klienta docelowego. Jak sprawuje się w praktyce? Zapraszamy do lektury naszego testu.
1. Wstęp

Zaprezentowany we wrześniu 2004 roku Pentax *ist DS był pierwszą lustrzanką cyfrową na zyskujące coraz większą popularność karty Secure Digital. Pomyślany jako młodszy brat wcześniejszego *ista D miał być sprzedawany równocześnie z poprzednikiem, ale skierowano go do nieco innego klienta docelowego. Jak sprawuje się w praktyce? Zapraszamy do lektury naszego testu.

Pentax *ist DS

Model *ist DS to druga lustrzanka cyfrowa Pentaksa. Pierwszy był pokazany półtora roku wcześniej *ist D, który choć jest kamerą udaną, nie zadowolił wszystkich miłośników marki. Wiele osób liczyło na coś na kształt zapowiedzianej kiedyś cyfrowej (pełnoklatkowej!) wersji znakomitego MZ-S-a, która niestety nigdy się nie ziściła. Liczono więc, że może druga propozycja firmy zaspokoi rozbudzone oczekiwania zwolenników Pentaksa. Tymczasem producent postanowił rzeczywiście włączyć się w konkurencję na rynku lustrzanek cyfrowych, ale nie w segmencie profesjonalnym, lecz w najniższym - tym, który w zasadzie stworzył Canon wypuszczając EOS-a 300D. Właśnie z zamiarem podbicia serc użytkowników, którzy czekali na tanie DSLR-y, powstał Pentax *ist DS - najmniejsza lustrzanka cyfrowa na rynku.

Czym więc różnią się od siebie *ist D i *ist DS? Poniżej krótkie porównanie najbardziej znaczących różnic między tymi aparatami (w nawiasach dane *ista D):
 • RAW, JPEG (RAW, TIFF, JPEG)
 • najmniejsze wymiary pliku 1536 x 1024 (wybór: 1536 x 1024 / 1152 x 768 / 960 x 640)
 • brak hyper-programu (hyper-program)
 • brak linii programowych (standard, hi-s, głębia ostrości, MTF)
 • 7 programów tematycznych (brak)
 • zakres pomiaru światła 1 EV - 21,5 EV (0 EV - 21 EV)
 • jedno ustawienia użytkownika balansu bieli (trzy ustawienia)
 • zakres regulacji wyostrzenia, nasycenia i kontrastu +/-2 (+/-1)
 • korekta dioptryczna od -2,5 do +1,5 (-2 do +1)
 • brak "drabinki" ekspozycji w wizjerze (drabinka w wizjerze)
 • 2-calowy LCD, 210 tys. pikseli (1,8 cala, 118 tys.)
 • synchronizacja z lampą 1/180 s (1/150 s)
 • elektroniczny wężyk spustowy (mechaniczny wężyk spustowy)
 • USB 2.0 Hi-Speed (USB 1.1)
 • brak gniazda PC (gniazdo PC)
 • 2,8 kl./s, maks. 8 zdjęć (2,6 kl./s, maks. 5 zdjęć)
 • karty SD (CF)
 • wymiary 125 x 93 x 66 mm (129 x 95 x 60 mm)
 • ciężar 605 g z bateriami (650 g z bateriami)


Jak widać, nie są to zmiany li tylko kosmetyczne. Powiększenie powierzchni wyświetlacza LCD przy równoczesnym znacznym podwyższeniu rozdzielczości, zwiększenie pojemności bufora czy eliminacja gniazda PC i dodanie 7 programów "łatwych zdjęć" to sygnały, że w *iście DS firma poszła z technologią do przodu, jednocześnie zmieniając klienta docelowego. Jak te zmiany wpłynęły na kulturę pracy i możliwości fotograficzne? O tym w dalszej części niniejszego artykułu.

Test podzieliliśmy na następujące części:
 1. Wstęp
 2. Specyfikacja
 3. Budowa i funkcje przycisków
 4. Właściwości fizyczne
 5. Menu aparatu i tryby odtwarzania
 6. Właściwości fotograficzne
 7. Możliwości i jakość obrazu
 8. Podsumowanie
 9. Przykładowe zdjęcia
 10. Dziękujemy sklepowi internetowemu Pstryk za wypożyczenie do testu zestawu składającego się z Pentaksa *ist DS oraz obiektywów: DA 18-55 mm f/3,5-5,6 AL (sprzedawanego razem z korpusem) i DA 40 mm f/2,8 Limited. Dziękujemy również firmie Foto 7, dystrybutorowi produktów Lastolite, za wypożyczenie namiotu bezcieniowego E-Photomaker.

  Wszystkie zdjęcia prezentowane w niniejszym teście zostały wykonane obiektywem Pentax DA 18-55 mm f/3,5-5,6 AL, chyba że zaznaczono inaczej.

 
 
Komentarze
Polecane artykuły
Czy filmy małoobrazkowe sprawdzą się we współczesnej fotografii krajobrazu?
18 Wrz 2018
Aparaty analogowe dają możliwość niedrogiego rozpoczęcia przygody z bardziej świadomym fotografowaniem. Czy jednak w obecnych czasach film nadal może konkurować z cyfrą pod względem jakości obrazu?
1
Panasonic GH5, GH5S i G9 - mistrzowskie trio
28 Sie 2018
Linia topowych korpusów Panasonic to dziś propozycja zarówno dla wymagających filmowców jak i profesjonalnych fotografów. Przyglądamy się bliżej flagowym modelom.
0
“Każde spotkanie z nimi jest wspaniałym przeżyciem”. O fotografowaniu niedźwiedzi opowiada Marcin Dobas
10 Sie 2018
Fotografia dzikich zwierząt to nie sport dla wybranych. Zapierające dech w piersiach ujęcia natury są w zasięgu większości z nas. Trzeba tylko dobrze się przygotować, planować i wiedzieć gdzie szukać interesujących nas osobników. O tym, jak fotografować dzikie niedźwiedzie opowiada fotograf i podróżnik, Marcin Dobas.
0
Notebook z górnej półki czy budżetowy monitor graficzny? O to, co lepiej sprawdzi się w edycji zdjęć zapytaliśmy eksperta
31 Lip 2018
Czy dobry notebook jest wystarczający do zawodowej pracy fotograficznej? Jak wypada w zestawieniu z najtańszymi na rynku monitorami graficznymi?  Na co zwracać uwagę przy wyborze monitora? Zapytaliśmy o to eksperta, Radka Witana ze sklepu Wzorniki.eu.
0