Test aparatu Nikon COOLPIX 8800

Coolpix 8800 to kolejny po modelu 8400 testowany na łamach naszego magazynu przedstawiciel topowej linii zaawansowanych kompaktów firmy Nikon. Podstawowym wyróżnikiem tego modelu bez wątpienia jest unikatowe jak dotąd połączenie 8-megapikselowej matrycy CCD z imponującym, 10-krotnym obiektywem ze stabilizacją obrazu.

Autor: mmi

14 Luty 2005
Artykuł na: 49-60 minut

4. WŁAŚCIWOŚCI FIZYCZNE

Optyka

Coolpix 8800 wyposażony został w potężny 10-krotny obiektyw o nominalnym zakresie 8,9-89mm, co stanowi ekwiwalent małoobrazkowy w postaci 35-350mm. Niestety, podobnie jak w przypadku poprzedników operowanie ogniskową odbywa się za pomocą elektrycznego mechanizmu, a nie jak w niektórych przedstawicielach konkurencji mechanicznie (np. Sony F828 czy Minolty serii A). Pocieszający natomiast jest fakt, iż cały zakres przechodzimy w aż 30-33 skokach co zapewnia już dość dobrą precyzję kadrowania. Jasność zastosowanej optyki jak na swoją klasę także zachowuje przyzwoity poziom, choć przesadnie nie zachwyca. Maksymalny otwór przysłony to dobre F2.8 przy ujęciu szerokokątnym, jednak znacznie maleje przy zbliżeniu do F5.2. Tu ponownie przeważają konkurenci, którzy jednak posiadają "zaledwie" 7-krotne zoomy. Potężna konstrukcja optyczna testowanego aparatu składa się z 16 elementów rozmieszczonych w 10 grupach z 2 szkłami ED, które mają zminimalizować aberracje.

potężny zakres ogniskowych 35-350mm

Najważniejszą jednak cechą opisywanego układu jest niewątpliwie po raz pierwszy zastosowana stabilizacja obrazu w postaci Nikonowskiego systemu redukcji drgań (Vibraction Reduction). Jak podaje producent to właśnie dzięki VR możliwe jest aż 8-krotne wydłużenie dostępnych czasów "z ręki". Jak pokazują poniższe ilustracje, wykonane z maksymalną ogniskową (a więc 350mm) nam udało się osiągnąć zadowalające rezultaty z czasem dochodzącym nawet do 1/4s (!). Zatem brawo Nikon! Wreszcie mamy wysokorozdzielczy aparat o tak potężnym zbliżeniu optycznym, oferujący możliwość korzystania z jego pełnego zakresu bez większego baczenia na aktualne warunki oświetleniowe. Oczywiście w aparatach bez systemu stabilizacji obrazu można się ratować wyższą czułością, jednak zawsze owocuje to delikatnym spadkiem ostrości (o czym szerzej przy okazji opisu jakości obrazu). Duży plus.

cały kadr
wycinek w skali 1:1 ISO100 1/4sek. VR wył/wł.
oraz ISO400 1/16sek. VR wył/wł.

Możliwości celownicze i wyświetlacze

Kadrowanie w Coolpiksie 8800 umożliwia zarówno elektroniczny wizjer typu EVF oraz obrotowy monitor LCD TFT umieszczony na tylnej części korpusu. Obydwa przekazują ok. 97% powierzchni rejestrowanej zapewniając tym samym wysoką precyzję przy komponowaniu ujęcia. Przełączanie pomiędzy nimi odbywa się przy użyciu przycisku SEL umieszczonego tuż obok wizjera.

Pierwszy z wyświetlaczy przy swych niewielkich rozmiarach (przekątna zaledwie 0,44") zachowuje wysoką rozdzielczość 235.000 pikseli co zdecydowanie sprzyja komfortowi pracy. Ponadto dla użytkowników z drobną wadą wzroku przewidziana została możliwość jego korekty dioptrycznej w zakresie -3 do +1. Drugi z nich, o przekątnej 1,8 cala i rozdzielczości 134.000 punktów dzięki swym obrotowym właściwościom umożliwia fotografowanie z wyjątkowo trudnych perspektyw. Został on także wyposażony w skuteczną powłokę antyodblaskową dzięki, której praca nawet w silnym słońcu nie sprawia dużych trudności. Ponadto warto zwrócić uwagę na możliwość korekty obydwu ekranów, która obejmuje jasności w skali +/-2 i nasycenia (barwy) +/-5.

Pod względem przekazywanych informacji opisywanym monitorom nie można niczego zarzucić. Zarówno podczas rejestracji jak i odtwarzania otrzymujemy wszystkie informacje dotyczące ustawień aparatu (trybu pracy, jakości obrazu, pracy AF, parametrów ekspozycji, rozkładu naświetlenia czy też stanu baterii i pamięci). Mogą być one oczywiście wyłączone dzięki czemu uzyskamy czysty podgląd samego obrazu.

Nikon 8800 dysponuje także roboczym, podświetlanym panelem LCD, który mimo swych niewielkich rozmiarów skutecznie przekazuje podstawowe informacje dotyczące aktualnych ustawień: ekspozycji (pomiar, czas, przysłona), rozdzielczości i jakości, zastosowanej czułości, ilości zdjęć możliwych do wykonania, trybu lampy błyskowej czy choćby stanu baterii.

Lampa błyskowa

Aparat posiada wbudowaną lampę błyskową typu pop-up. Warto wspomnieć, że użytkownik samodzielnie może zadecydować czy palnik ma podnosić się samoczynnie czy też potrzebne jest ręczne wymuszenie jej otwarcia jeszcze przed zdaniem się na jej automatykę. Przy automatycznym doborze czułości (ISO) jej błysk realizowany jest na dystansie od 0,5 do 6m przy ujęciu szerokokątnym i od 1,0 do 3m przy maksymalnej ogniskowej. Oferowane przez nią tryby pracy to poza wspomnianą automatyką: błysk wymuszony, wyłączony, redukujący efekt czerwonych oczu, zsynchronizowany z długimi czasami naświetleń czy na drugą kurtynę migawki.

Jak przystało na aparat adresowany dla wymagających użytkowników 8800 wyposażony został w gorącą stopką akcesoriów. Umożliwia ona bezpośrednie podłączenie zewnętrznych lamp błyskowych. Obecnie na listę w pełni kompatybilnych (realizujących błysk i-TTL, oraz dostosowujących kąt błysku do kąta widzenia obiektywu) wchodzą SB-600 oraz SB-800. Warto zaznaczyć, że po ich podłączeniu wbudowana lampa nie zostaje zablokowana i może zostać użyta jako błysk wspomagający.

Pamięć, zasilanie i złącza

Coolpix 8800 jest kompatybilny z kartami Compact Flash typu I i II. Ich gniazdo jest dobrze zabezpieczone solidną zatrzaskową klapką. Dzięki zgodności aparatu z systemem organizacji plików FAT32 możliwe jest stosowanie kart o pojemności przekraczającej 2GB. Niestety, jednak w standardowym zestawie handlowym nie znajdziemy żadnej karty, więc dodatkowy wydatek staje się rzeczą nieuniknioną. Poniżej podajemy Czytelnikom przybliżoną liczbę zdjęć, jaką można zarejestrować na karcie o pojemności 256MB dla każdej z oferowanych przez 8800 jakości.

border=1;sizex=7;sizey=9;headersx=1;headersy=1| ;RAW;HI;EXTRA;FINE;NORMAL;BASIC;
8M;20;10;30;60;125;240;
3:2;-;10;35;70;140;275;
5M;-;-;50;100;195;370;
3M;-;-;80;155;310;600;
2M;-;-;130;250;485;870;
1M;-;-;200;390;710;1305;
PC;-;-;310;600;975;1565;
TV;-;-;710;1305;1955;2610

Zasilanie w Nikonie 8800 realizowane jest przez nowy Li-Ion akumulator EN-EL7, który poprzez zwiększoną do 1100mAh pojemność zapewnia rejestrację około 260 zdjęć. Czas potrzebny na jego ponowne naładowanie to ok. 2,5 godziny. Cieszy fakt, iż producenci zadbali także o możliwość zastosowania alternatywnego źródła zasilania. Opcjonalny grip BM-CP11 umożliwia zastąpienie wspomnianego akumulatora sześcioma popularnymi bateriami LR-6/AA (choć tradycyjnie zalecamy akumulatory Ni-MH).

Na listę wyjść i wejść aparatu należy wpisać szybki port USB 2.0 będący jednocześnie złączem A/V oraz gniazdo opcjonalnego zasilacza. Obydwa umieszczone zostały po przeciwległej do rękojeści stronie korpusu i są dobrze zabezpieczone wpasowaną gumową zaślepką.

Szybkość pracy

Coolpix 8800 uzyskuje pełną "bojową" gotowość już po niespełna 4s. po włączeniu, co jest wynikiem dobrym jak na tak potężną optykę. Układ ten reaguje równie szybko w czasie pracy, kiedy to cały mechanizm "przejeżdżamy" w około 2-2,3s. Pod względem pomiaru ostrości jest również poprawnie, ale już tylko przy ujęciu szerokokątnym, w którym aparat dostraja się w 0.5s. Natomiast przy ujęciu tele czas ten niestety dwukrotnie się wydłuża. Najlepsza ocena w tej części testu należy się niewątpliwie reakcji migawki, która osiąga bardzo małe, wynoszące niespełna 0.1s opóźnienie (oczywiście po uprzednim, wspomnianym pomiarze). Podobnie jak w przypadku Coolpiksa 8400 jedną z bardziej uciążliwych cech podczas obcowania z modelem 8800 był niewątpliwie czas potrzebny mu na zapisanie/odczyt rejestrowanych zdjęć. Pliki RAW, TIFF oraz JPEG Extra zapisywane są kolejno w 8, 20 i 2s (na karcie 12x). Co prawda, dzięki pojemnemu buforowi aparat dość szybko odzyskuje gotowość do ponownego ujęcia (aż do momentu zapełnienia bufora), jednak jeżeli chcemy bezpośrednio podejrzeć wykonane właśnie zdjęcie musimy uzbroić się w cierpliwość. Na ten proces Nikon 8800 przy maksymalnej jakości JPEG potrzebuje nawet do 5s (!), całkowicie blokując możliwość pracy. Oczywiście w trybie odtwarzania (po opróżnieniu pamięci buforowej) ta sama operacja trwa około 1.5s, co jednak również nie jest żadnym osiągnięciem. Podobna tendencja znajduje odbicie przy zdjęciach seryjnych, których długość także ograniczona jest pojemnością pamięci buforowej. A ta zostaje w pełni opróżniona dopiero w około 20s (całkowicie zamrażając aparat). Zatem reasumując, dokładnie jak to miało miejsce w ostatnio testowanym Coolpiksie 8400 poza błyskawiczną reakcją migawki ogólna szybkość pracy aparatu wymaga jeszcze kilku poprawek.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
23
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41