Test aparatu Sony Cyber-shot DSC-W12

mmi
4 Wrz 2004
Sony DSC-W12 oferuje 5-megapikselową matrycę CCD, 3-krotny obiektyw Carl Zeiss Vario-Tessar oraz rewelacyjną technologię Real Imaging Procesor. Zapraszamy do przeczytania testu jego możliwości.
7. PODSUMOWANIEJuż przy pierwszym kontakcie z Cyber-shot W12 sprawia niezwykle pozytywne wrażenie. Jego wysoka rozdzielczość, bogaty zestaw funkcji, imponująca ogólna szybkość aparatu oraz optyka firmowana przez markę Carl Zeiss działają magnetycznie. Prezentowany kompakt jest aparatem amatorskim, który jednak naszym zdaniem z powodzeniem dostarczy satysfakcji szerokiej rzeszy nieco bardziej wyrobionych użytkowników. Choć Cyber-shot W12 nie ma typowych dla tej klasy, kieszonkowych rozmiarów, to nadal pozostaje niedużym aparatem na każdą okazję. Jego solidna, pewna w uchwycie obudowa zawiera logicznie rozmieszczone przyciski funkcyjne, a duży wyświetlacz zapewnia znacznie wyższy komfort komponowania i przeglądania wykonanych ujęć aniżeli ten, do którego przyzwyczaiły nas konkurencyjne propozycje. Atutem jest także sposób zasilania aparatu, które w W12 realizowane jest przez 2 "paluszkowe" akumulatory typu AA, co z pewnością zostanie docenione przy okazji rodzinnego fotografowania.

Przejdźmy zatem do trybów pracy aparatu. Wygodne pokrętło nastawcze W12 udostępnia najważniejsze z nich, czyli programy tematyczne, film, automatykę programową i pełny manual. Obecność tego ostatniego cieszy najbardziej. Szkoda tylko, iż w trybie tym regulacja przysłony odbywa się z dość dużym skokiem (+/-2EV), ale pamiętajmy jednak, że mamy do czynienia z aparatem amatorskim. Pod względem jakości obrazu Sony W12 prezentuje ten sam, wysoki poziom co niedawno testowany DSC-P100. Obrazy rejestrowane w maksymalnej rozdzielczości (2592 x 1944 pikseli), jak na tę klasę, cechują się wysoką ostrością i bogactwem czytelnych szczegółów. Matrycowy pomiar ekspozycji sprawdza się niemal w każdej sytuacji, a uzyskiwane efekty zdjęciowe charakteryzują się zadowalającym nasyceniem oraz wysokim kontrastem. Pod względem ziarnistości obrazu, na każdej z dostępnych czułości testowany Cyber-shot również prezentuje w pełni zadowalający poziom. Pochwały należą się także znakomitemu systemowi AF z niezwykle efektywną lampką podświetlającą oraz automatyce balansu bieli, która także prawie w każdej sytuacji zdjęciowej zapewnia wierną reprodukcję tonalną. Jednakże określenie "prawie" nie wkradło się bez przyczyny. Wielka szkoda, iż aparat nie udostępnia kalibracji względem wzorca, która (nie da się ukryć) bywa niekiedy niezastąpiona. Podsumowując, Sony W12 jest niezmiernie ciekawą alternatywą dla najwyższych obecnie modeli ultra-kompaktowej serii P, jednak z uwagi na kilka różnic konstrukcyjnych oraz bogactwo wyposażenia (choć to drugie w mniejszym stopniu), uzyskał nieco wyższą od prezentowanego P100 notę, ocierając się niejako o ocenę bardzo dobrą. Jeżeli więc nie szukamy koniecznie miniaturowego, o kieszonkowych rozmiarach aparatu, gwarantującego wysoki komfort pracy i naprawdę dobrą jakość obrazu, to Cyber-shot W12 jest znakomitą odpowiedzią na owe wymagania. Gorąco polecamy!Komentarze
Polecane artykuły
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2
Okiem zawodowca: Lumix S1 i S1R
28 Mar 2019
Fotografka National Geographic, kreatywny portrecista, utytułowany fotoreporter publikujący w prasie... Zobaczcie, co o nowych pełnoklatkowych korpusach Panasonic mówią profesjonalni fotografowie.
0
Obiektyw do zadań specjalnych, czyli Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro i powiększenie 5:1 w praktyce
20 Mar 2019
Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro to jedno z niewielu specjalistycznych szkieł kierowanych do miłośników ekstremalnych powiększeń na rynku. Jest przy tym konstrukcją znacznie nowszą i tańszą od swojego konkurenta. Zobaczcie, na co je stać.
6
Galeria zdjęć w twoim salonie? Oto przyjazne dla portfela wydruki, dzięki którym stworzysz prywatną wystawę
6 Mar 2019
Dostępność usług drukowania takich jak MojObraz.pl pozwala nam stworzyć z salony własną salę wystawową. Przyjazne portfelowi, szybkie i łatwe z punktu widzenia klienta - nie ma powodu, dla którego nie warto by było spróbować.
0