Test Fujifilm FinePix F700

Fujifilm FinePix F700 to pierwszy aparat Fujifilm wyposażony w sensor SuperCCD SR (IV Generacji). Zaprezentowany został rok temu, przed targami PMA 2003, a premierze towarzyszyło spore zainteresowanie mediów i użytkowników. Postanowiliśmy przyjrzeć mu się z bliska.

Autor: Tomasz Gutkowski

8 Marzec 2004
Artykuł na: 17-22 minuty
Spis treści

Fujifilm FinePix F700 został zaprezentowany w lutym 2003 roku, przed ubiegłorocznymi targami PMA. Na rynek trafił pół roku później i cieszy się uzasadnionym zainteresowaniem. Jest to pierwszy aparat Fujifilm wyposażony w sensor światłoczuły 4-tej generacji Super CCD SR, który zapowiadano jako przyczynek do rewolucji w obrazowaniu cyfrowym. Czy słusznie? Na pewno o F700 możemy powiedzieć, że jest aparatem dobrym, szybkim i niezawodnym. Ale czy daje początek rewolucji?

Na samym początku musimy dokonać arbitrażu. Sensor SuperCCD SR, w który wyposażono F700 ma, w zależności od interpretacji, 3.1 lub 6.2 Megapikseli. Wiąże się to ze specyficzną budową matrycy gdzie na każdy piksel przypadają dwie fotodiody. Obraz 6M jest wynikiem interpolacji obrazu 3-megapikselowego i to jest fakt decydujący o zaliczeniu (nie tylko przez nas) F700 do segmentu aparatów "3 Megapiksele". Jednocześnie trzeba dodać, że w tej klasie jest to model wybitny i gdyby kryterium przypisywania aparatów do danej grupy sprzętowej była jakość obrazu (odwzorowanie szczegółów), to do F700 pasowałaby kategoria... "4.5 Megapikseli". Pogląd taki uzasadniamy w poniższym teście. Jeśli chodzi o terminologię to dla jasności będziemy mówić, za producentem, o "6.2-megapikselowym sensorze SuperCCD SR"

Schemat budowy sensora Fujifilm SuperCCD SR

FinePix F700 przeznaczony jest dla szerokiej grupy odbiorców, od amatorów po użytkowników doświadczonych. Cechują go zaawansowane funkcje, wysoka jakość obrazu i łatwa obsługa. Oferuje automatyczne, półmanualne i manualne tryby pracy; 3 tryby pomiaru światła; manualny, pojedynczy i ciągły pomiar ostrości; czułość w zakresie ISO 160 - ISO 1600; zaawansowany tryb zdjęć seryjnych; bracketing ekspozycji; 9-programowy balans bieli. Posiada wbudowaną lampę błyskowa oraz znakomity 3-krotny obiektyw Fujinon Super EBC o ekwiwalencie ogniskowych 35-105mm i jasności F2.8-F4.9. Zdjęcia w maksymalnej rozdzielczości 2832 x 2128 zapisuje na miniaturowych kartach pamięci xD-Picture Card, a energii dostarcza pojemny akumulator dołączany do zestawu handlowego.

Poniższy test podzieliliśmy na następujące części:

Test przeprowadzono na egzemplarzu seryjnym aparatu Fujifilm FinePix F700 z oprogramowaniem wewnętrznym w wersji 2.0. Aparat udostępniła firma Fujifilm Polska Distribution.

Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
38