Samsung NX20 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe

Samsung NX20 to następca modelu NX11, który wraz z dwoma innymi modelami producenta został zaprezentowany w kwietniu. Oprócz 20-megapikselowej matrycy APS-C, obrotowego ekranu AMOLED, aparat może pochwalić się także modułem Wi-Fi. Zapraszamy do lektury naszych pierwszych wrażeń.
Doczekaliśmy się już trzeciej zmiany warty w systemie bezlusterkowców Samsunga. Ostatnia, kwietniowa wprowadziła trzy nowe korpusy tego typu: Samsung NX20, NX210, NX1000. Wszystkie zostały wyposażone w 20-megapikselowy sensor APS-C oraz wbudowany przekaźniki Wi-Fi.

Mieliśmy okazję fotografować flagowym korpusem koreańskiego producenta, czyli NX20 z obiektywem kitowym Samsung NX 18-55 mm f/3.5-5.6 OIS II.

Pierwsze wrażenie
Samsung NX20 zrobił na nas bardzo dobre pierwsze wrażenie. Korpus jest bardzo dobrze wykonany, wszystkie elementy ściśle do siebie przylegają. Tworzywo sztuczne, z którego został wykonany korpus jest bardzo dobrej jakości. Matowy plastik został pokryty delikatną fakturą, dzięki czemu dużo wygodniej aparat trzyma się w dłoni. Wyprofilowany grip umożliwia pewne zahaczenie środkowego palca. Chwyt tak jak podkładka pod kciuk został pokryty gumą, która podnosi komfort trzymania aparatu.


Przegub ekranu został bardzo dobrze wykonany. Umożliwia obracanie ekranu od 270 stopni w osi poziomej i 180 stopni w osi pionowej. Porusza się z lekkim oporem, więc możemy precyzyjnie ustawić monitor w odpowiedniej pozycji.


Obraz wyświetlany na monitorze jest bardzo dobrej jakości. W przeciwieństwie do innych ekranów AMOLED-owych nie mieliśmy problemów ze zmianą kolorów w zależności od kąta patrzenia. Ekran daje szczegółowy obraz, na odświeżanie i jego zakres dynamiczny nie możemy narzekać.


Podobnie wygląda sprawa z wizjerem. Konstrukcja, w którą został wyposażony Samsung NX20 jest wysokiej klasy. Duży i klarowny ekranik umożliwia wygodne kadrowanie w trudnych warunkach oświetleniowych. Wizjer został wyposażony w korekcję dioptrii, więc osoby w okularach mogą swobodnie fotografować bez nich. Praca z wizjerem jest po prostu bardzo komforotwa.

Guzikologia flagowego modelu serii NX została przemyślana. Do wszystkich przycisków mamy bezproblemowy dostęp, większość klawiszy jesteśmy w stanie obsłużyć używając jednej ręki. Obsługa nie sprawia najmniejszego problemu, do trybu napędu, autofokusa, oraz czułości mamy bezpośredni dostęp za pośrednictwem nawigatora. Ponadto w NX20 znajduje się obszerne menu podręczne, które daje użytkownikowi dostęp do wszystkich niezbędnych funkcji.


Przy pierwszym kontakcie jedynym zastrzeżeniem jakie mamy do bezlusterkowca Samsunga jest zapis RAW-ów. Wydaje się, że 20-megapikselowa matryca jest zbyt wymagająca dla procesorów zastosowanych w tym modelu. Zapis pliku trwa bardzo długo, pojedynczy RAW jest zapisywany przez 6 sekund! W trakcie tego możemy wykonać zdjęcie, autofokus działa problemy zaczynają się po drugim wyzwoleniu migawki. Ekran na chwilę ciemnieje, za nim jest w stanie wyświetlić podgląd zdjęcia. Zapis plików wydłuża się, a przeciążony aparat przestaje reagować na polecenia użytkownika. Tego typu problemy nie dotyczą oczywiście zdjęć w formacie JPEG.

Podsumowanie
Nowy bezlusterkowiec Samsunga prezentuje się bardzo ciekawie. Ergonomia i jakość wykonania stoją na bardzo dobrym poziomie. Z taką jakością wykonania aparat swobodnie może rywalizować z konkurencyjnymi bezlusterkowcami. Jedyną wpadką nowego NX-a jest długi zapis RAW-ów, co można z jednej strony tłumaczyć dużym upakowaniem matrycy. Z drugiej strony, jednak musimy zwrócić uwagę, że NEX-7, który jest niewiele droższy od opisywanego modelu takich problemów nie ma. Co do jakości zdjęć i ostatecznej oceny musimy poczekać do naszej pełnej procedury testowej. Na drugiej stronie znajdują się zdjęcia przykładowe zrobione w różnych warunkach, na różnych czułościach.

słowa kluczowe:
 
 
Komentarze
Polecane artykuły
Przetestuj aparat Fujifilm XF10 - opinia Jakuba Barańskiego
9 Lis 2018
Fujifilm XF10 - mały kompakt z dużą matrycą i jasnym obiektywem. Czy ten aparat jest w stanie zastąpić lustrzankę podczas górskich wędrówek? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia drugi testujący, Jakub Barański.
1
Mikro Cztery Trzecie okiem zawodowców. Ambasadorzy Olympus opowiadają o swoich ulubionych szkłach
8 Lis 2018
Mikro Cztery Trzecie to nie tylko aparaty, ale przede wszystkim świetne, wyjątkowe obiektywy, które wielu fotografów skłoniły do przesiadki na mniejszy system. O zaletach swoich ulubionych szkieł, bez których nie potrafiliby już się obejść, opowiadają nam Krysztof Śliwak, Ireneusz Walędzik i Łukasz Bożycki.
0
Zanim kupisz: kluczowe cechy monitora dla fotografa
1 Lis 2018
Na co warto zwrócić uwagę wybierając monitor do edycji zdjęć? Które parametry i funkcje są najbardziej istotne? Na przykładzie serii BenQ SW pokazujemy kluczowe cechy monitora dla fotografa.
2
Panasonic Lumix GX9 - wszędzie tam, gdzie ty
29 Paź 2018
Kompaktowy następca modelu GX8 to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy szukają narzędzia do kreatywnego działania i dyskretnego partnera do codziennej fotografii.
0