Skaner Durst Sigma - krótki test

Dzięki uprzejmości firmy ProfiLab mieliśmy możliwość przetestowania profesjonalnego skanera do filmów Sigma firmy Durst. Skaner ten to szczególnie ciekawa propozycja dla fotografów chcących przenieść swoje archiwa filmów średniego formatu na nośniki cyfrowe.

Autor: Michał Sułkiewicz

8 Październik 2002
Artykuł na: 9-16 minut

Wstęp

Skaner Durst Sigma, to propozycja dla dużych laboratoriów fotograficznych chcących rozszerzyć swoje usługi o wysokiej jakości archiwizację filmów praktycznie każdego formatu. Ze względu na cenę, osiągi skanera i kwalifikacje wymagane do obsługi, nie jest to urządzenie do użytku własnego. Jest to natomiast doskonałe urządzenie będące częścią systemu usług cyfrowo-chemicznego laboratorium.

Do tej pory nie było na naszym rynku odpowiedniego systemu pozwalającego na seryjne skanowanie filmów średniego formatu. Dostępne systemy (np. usługa LaserFoto dostępna w laboratoriach ProfiLab oparta na minilabie Fujifilm Frontier) skanowały tylko filmy 35mm i APS, w dodatku w niewielkich rozdzielczościach. Fotograf pracujący zawodowo na filmach średniego formatu przed zwróceniem negatywów zleceniodawcy nie miał praktycznie możliwości wykonania wysokiej jakości kopii cyfrowej negatywu lub slajdów. Pozostawało jedynie zeskanowanie wybranych, pojedynczych klatek. Było to wolne i dosyć kosztowne. Sigma jest odpowiedzią na tego typu potrzeby. Pozwala szybko, seryjnie skanować filmy z rolek lub pasków, a także oprawione slajdy.

Maksymalna wielkość pliku to 332 MB, co w przypadku zdjęć w formacie 6 x 7 cm daje rozdzielczość 2500 dpi, wystarczającą do wykonywania nawet dużych formatów odbitek.

Urządzenie, które mieliśmy okazję przetestować zakupione zostało przez firmę ProfiLab. Wkrótce usługi wykorzystujące możliwości skanera zostaną udostępnione klientom, o czym poinformujemy. Tymczasem jednak cały system jest w fazie rozruchowej.

skaner Durst Sigma

Poprzednia

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Asus ProArt P16 (H7606WP) - test laptopa do edycji foto i wideo
Asus ProArt P16 (H7606WP) - test laptopa do edycji foto i wideo
Z wydajnym procesorem AI, kartą graficzną z flagowej serii NVIDIA Studio oraz dotykowym ekranem DCI-P3, Asus ProArt P16 (H7606WP) ma szansę zaspokoić potrzeby współczesnych twórców treści...
15
Peak Design Outdoor 45L – test plecaka dla poszukiwaczy przygód
Peak Design Outdoor 45L – test plecaka dla poszukiwaczy przygód
Peak Design Outdoor to początek nowej linii plecaków wyprawowych. Producent posłuchał w końcu swoich użytkowników i stworzył lekki model z zaawansowanym systemem nośnym, który ma się sprawdzić w...
36
Wotancraft Pilot 7L -  test podróżniczej torby fotograficznej
Wotancraft Pilot 7L - test podróżniczej torby fotograficznej
Wotancraft to niewielka manufaktura znana z produkcji estetycznych i funkcjonalnych toreb i plecaków fotograficznych klasy premium. Czy inspirowana militarnym stylem torba Pilot to godny następca...
22