Temat miesiąca

Kreatywne projekty

Pomysł na zdjęcie: baw się perspektywą

Autor: Redakcja Fotopolis

6 Luty 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Jeśli szukasz dającego wiele przyjemności, a do tego ambitnego projektu fotograficznego, który pozwoli Ci się wykazać, to właśnie go znalazłeś. Technika ta opiera się na wykorzystaniu braku głębi na dwuwymiarowych zdjęciach.

Choć w sumie jest to dość nieskomplikowany pomysł, w praktyce należy zgrać ze sobą wiele elementów, aby móc nadać zdjęciu właściwy wygląd. Na przykład wprowadzany z boku w obręb kadru kwiat musi zostać idealnie wyrównany z linią talii modelki, a jednocześnie trzeba dopilnować, by wielkość otworu przysłony była tak dobrana, żeby tło nie zostało całkowicie rozmyte. Jeśli wydaje Ci się to nieco skomplikowane, nie martw się, ponieważ w naszym artykule przedstawimy wszystkie niezbędne kroki, abyś z łatwością zrobił takie zdjęcie.

Kiedy już zarejestrujesz ujęcie, przyjdzie czas na przetworzenie go w Photoshopie w celu ulepszenia i dopracowania jego wyglądu. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak można otrzymać taki efekt.

Przebieg sesji

Użyj statywu

Chociaż przy tej technice fotografowania nie stosuje się długich czasów otwarcia migawki, statyw jest istotnym elementem zestawu wykorzystywanego do wykonania zdjęcia, ponieważ pozwala uwolnić jedną rękę, za pomocą której będziesz mógł później podczas sesji prawidłowo ustawić kwiat przed obiektywem.

Przełącz aparat w tryb preselekcji przysłony

Po włączeniu aparatu, ustaw tryb priorytetu przysłony (wybierając na pokrętle trybu fotografowania pozycję A lub AV) i ustaw wielkość otworu względnego obiektywu na f/5,6. Taka średnia wartość przysłony zapewni odpowiednio krótki czas naświetlania, a jednocześnie sprawi, że modelka widoczna w tle nie będzie zbytnio rozmyta.

Podnieś czułość matrycy

Sprawdź, jaki jest czas otwarcia migawki. Jeśli wynosi on 1/60 s lub jest dłuższy, być może trzeba będzie zwiększyć wartość ISO w celu uzyskania krótszego czasu ekspozycji, co pozwoli zapobiec rozmyciu ruchu Twojej modelki. Aby uniknąć jednak zbytniego zaszumienia obrazu, staraj się utrzymać czułość możliwie na jak najniższym poziomie. W przypadku naszego zdjęcia, zdecydowaliśmy się ją ustawić na ISO 400.

Ustaw ostrość w trybie manualnym

Niezależnie od tego, jak dobry jest system autofokusa Twojego aparatu, może mieć on problem ze zogniskowaniem obiektywu na obiekcie umieszczonym blisko przedniej soczewki. Przesuń znajdujący się na tubusie przełącznik w pozycję MF i obracaj pierścieniem regulacji ostrości - dopóki nie ustawisz najkrótszego dystansu ogniskowania.

Upozuj modelkę

Nadszedł czas, aby odpowiednio ustawić modelkę. Chcieliśmy, aby na zdjęciu kwiat wyglądał tak, jakby był spódniczką naszej baletnicy, więc poprosiliśmy ją o przyjęcie takiej pozy, jakby tańczyła. Upewnij się, że modelka nie znajduje się zbyt daleko od aparatu, by nie wyszła na fotografii i zupełnie nieostra.

Umieść kwiat w kadrze i zrób zdjęcie

Po przyjęciu pozy przez modelkę, weź do ręki kwiat i spójrz przez wizjer. Ulokuj roślinę w kadrze tak, by znalazła się ona w polu ostrości na tle modelki. Gdy tylko uzyskasz pożądany efekt, naciśnij wolną ręką przycisk spustu migawki. Poprawne ustawianie wszystkich elementów może wymagać kilku prób.

Wybierz odpowiedni kwiat
Wybór odpowiedniego rodzaju kwiatu ma kluczowe znaczenie dla uzyskania idealnego obrazu. Udaj się na spacer do najbliższego supermarketu lub kwiaciarni, a znajdziesz tam szeroki wachlarz kwiatów ciętych, co może z kolei sprawić, że zdecydowanie się na gatunek najlepiej nadający się do Twojego zdjęcia nie będzie wcale rzeczą łatwą. Ważne jest, aby pamiętać, że kwiat będzie stanowił główny element całego obrazu, dlatego nie powinieneś się spieszyć przy jego wyborze. Dokładnie obejrzyj różne rośliny, zwracając baczną uwagę na atrakcyjny wygląd i intensywną kolorystykę kwiatu oraz odrzucając egzemplarze o pomarszczonych lub uszkodzonych płatkach. Istotne jest również, aby wybrać taki rodzaj rośliny, która ma długą i elastyczną łodygę, dzięki której będziesz w stanie ją pewnie trzymać w obrębie kadru - kwiaty o sztywnej łodydze, takie jak róże, nie najlepiej się nadają do tego rodzaju zdjęć.

Etapy edycji

Rozjaśnij i podnieś kontrast

Po otwarciu zdjęcia w Photoshopie, wywołaj polecenie Obraz > Dopasowania > Jasność/Kontrast. W oknie dialogowym zwiększ parametr Jasność do 45, a Kontrast do 40. Kliknij przycisk OK, aby zastosować wprowadzone zmiany.

Zwiększ nasycenie

Następnie wywołaj polecenie Obraz > Dopasowania > Barwa/Nasycenie i w jego oknie dialogowym przesuń suwak Nasycenie w prawo, aż do wartości 20 w celu wzmocnienia intensywności kolorów na obrazie. Kliknij OK.

Ociepl kolorystykę zdjęcia

Nadaj barwom na fotografii nieco cieplejszy odcień, wywołując polecenie Obraz > Dopasowania > Filtr fotograficzny. W oknie tym z menu Filtr wybierz pozycję Filtr ciepły (85), zwiększ wartość parametru Gęstość do około 25%. Kliknij przycisk OK, aby zobaczyć efekt tych zmian.

Dodaj winietę

Wywołaj polecenie Filtr > Korekta obiektywu i w jego oknie dialogowym kliknij zakładkę Niestandardowy. W sekcji Winieta, ustaw Stopień na -50 oraz Punkt środkowy na 90. Kliknij przycisk OK, a następnie zapisz swój artystyczny portret.

Skopiuj link
Komentarze
Powiązane artykuły