Temat miesiąca

Backup i archiwizacja

Serwery NAS - przegląd rynku

Autor: Michał Chrzanowski

30 Styczeń 2018
Artykuł na: 17-22 minuty

Podczas poszukiwania odpowiedniego dysku sieciowego możemy przyprawić się o niemały zawrót głowy. Aby ułatwić Wam wybór, przejrzeliśmy propozycje wiodących producentów i wybraliśmy najciekawsze naszym zdaniem dyski sieciowe, które powinny spełnić oczekiwania wymagających fotografów i filmowców.

Serwer NAS, a dokładniej Network Attached Storage to nic innego jak pamięć masowa, która jest stale podłączona do sieci komputerowej. Dzięki temu otrzymujemy między innymi szybki dostęp do zapisanych danych, a także natychmiastowy backup i archiwizację, współdzielenie plików, czy chociażby tworzenie prywatnej chmury. Jednak na rynku natrafimy na wiele takich urządzeń - jedne zasadniczo różnią się kluczowymi parametrami, inne natomiast odbiegają zaledwie szczegółami specyfikacji. Jak w takim razie odnaleźć się w tym całym gąszczu ofert, jeśli zależy nam na urządzeniu, które zagwarantuje wydajność i funkcjonalność, zapewnieni bezpieczeństwo przechowywanych danych, a przy tym zbytnio nie uszczupli naszego portfela?

Tworząc to zestawienie, pod uwagę braliśmy wyłącznie dwukomorowe serwery NAS z wygodnym dostępem do dysków, które odznaczają się dobry stosunkiem ceny do oferowanych rozwiązań. Jako główne kryteria obraliśmy: pracę w trybach RAID, wydajny procesor (najlepiej dwurdzeniowy) z minimum 2 GB pamięci RAM, możliwość natychmiastowego backupu i archiwizacji, wygodny dostęp do danych z niemal każdego miejsca na świecie, intuicyjny interfejs z szeregiem aplikacji, a także dodatkowe porty i złącza, do których podłączymy zewnętrzne akcesoria.

Asustor AS6302T

Model AS6302T to jeden z najnowszych serwerów NAS firmy Asustor, który może pochwalić się mocną specyfikacją. W urządzeniu znajdziemy dwurdzeniowy Intel Celeron Apollo Lake (J3355) o taktowaniu 2.0 GHz (tubro boost 2,5 GHz), którego wydajność ma być o 30% większa niż w przypadku poprzedniej generacji procesora. Do tego otrzymujemy 2 GB pamięci operacyjnej typu DDR3L (z możliwością rozszerzenia do 8 GB) w technologii "dual channel“, co pozwala, aby serwer efektywnie pracował przy odtwarzaniu materiału wideo w 4K. Zaś transfer na poziomie 216 MB/s (odczyt) i 218 MB/s (zapis) w konfiguracji RAID1 powinien zadowolić zarówno profesjonalnych fotografów, jak i wymagających filmowców. Producent wyposażył ten serwer NAS w dwie kieszenie na dyski, które znajdują się na froncie obudowy - maksymalna pojemność to 24 TB (2x 12 TB HDD). Otrzymujemy także moduł sprzętowego szyfrowania danych - algorytm AES-NI ma zapewniać transfer do 132 MB/s przy szyfrowaniu danych.

Dysk sieciowy ma wbudowane cztery porty USB 3.0 (3x Type-A i 1x Type-C) z czego jedno znajduje się na przedniej ścianie urządzenia. Jest również standard przesyłania sygnałów dźwiękowych S/PDIF oraz gniazdo HDMI 2.0, dzięki czemu serwer NAS możemy podłączyć bezpośrednio do telewizora. Poza tym Asustor to także zaawansowana kontrola zasilania. W trakcie pracy pobiera on 13.8W, podczas hibernacji dysków zużywa jedynie 7,2W, a dodatkowo umożliwia również uśpienie całego systemu - pobiera wtedy niecałe 0.34W energii. Oczywiście serwerem NAS możemy zarządzać z poziomy przeglądarki, a dzięki aplikacji CloudConnect uzyskamy dostęp do niego z dowolnego miejsca na świecie. Co więcej funkcja „Wake on WAN“ pozwoli na zdalne uruchomienie serwera za pomocą smartfona lub tabletu. Z kolei w celu optymalnej archiwizacji danych potrzebne jest zainstalowanie na dysku sieciowym program Backup Plan - dostępny na platformę Windows umożliwia skonfigurowanie do sześciu różnych wariantów backupu równolegle. Natomiast użytkownicy Mac OS otrzymają pełną zgodność z Apple Time Machine.

Asustor AS6302T: 2100 zł (2 GB RAM)

Netgear ReadyNAS 212

ReadyNAS 212 to serwer NAS oparty o architekturę ARM, w którego wnętrzu znajdziemy czterordzeniowy procesor High Performance ARM Cortex A15 o taktowaniu 1.4 GHz, który uzupełniają 2 GB pamięci RAM. Dzięki temu mamy cieszyć się dużą wydajnością tej jednostki oraz 200 MB/s szybkością odczytu i 160 MB/s prędkością zapisu. Model ten zapewnia dwie kieszenie na dyski, do których otrzymujemy wygodny dostęp - choć nie widać tego na pierwszy rzut oka. A to dlatego, że front urządzenia zaprojektowano jako odchylaną klapę, za którą właśnie ukryte są nośniki HDD. Poza tym serwer zapewnia wsparcie dla maksymalnej pojemności 20 TB - możemy więc zamontować dwa dyski po 10 TB każdy.

Firma Netgear wyposażyła swój NAS w trzy porty USB 3.0 (jeden znajduje się na przodzie obudowy), dwa Gigabit Ethernet LAN oraz port eSATA. Niestety zabrakło gniazda HDMI. Otrzymujemy za to przesyłanie strumieniowe multimediów HD do kilku urządzeń, transkodowanie w czasie rzeczywistym w rozdzielczości Full HD, moduł antywirusowy, prawie zerowe straty przepustowości, a także profesjonalny system klasyfikacji plików BTRFS oraz ich zabezpieczanie w postaci redundancji danych RAID 0 i 1. Poza tym dedykowana aplikacja ReadyCLOUD, przeznaczona na komputery z Windowsem i urządzenia mobilne (systemy iOS lub Android), ułatwia stworzenie prywatnej i zabezpieczonej chmury uruchamianej wyłącznie z urządzeń ReadyNAS 212.

Netgear ReadyNAS 212: 1350 zł (2 GB RAM)

Synology DS718+

Model DS718+ to jeden z reprezentantów Serii Plus - zaawansowanej rodziny serwerów NAS Synology. Za szybkość i wydajność pracy odpowiada czterordzeniowy procesor Intel Celeron (J3455) o taktowaniu 1.5 GHz (turbo boost 2.3 GHz) i 2 GB pamięci systemowej DDR3L (rozszerzalnej maksymalnie do 6 GB). Taka kombinacja powinna zapewnić prędkość transferu plików do 226 MB/s podczas odczytu i 184 MB/s podczas zapisu. Do tego otrzymujemy mechanizm szyfrowania sprzętowego AES-NI oraz 2-kanałowe transkodowanie obrazu w czasie rzeczywistym dla formatów 4K i Full HD. Poza tym model może współpracować z dwoma dyskami o maksymalnej pojemności 12 TB - łączna powierzchnia serwera to 24 TB. Jednak dzięki modułowi Synology Expansion Unit DX517 możemy rozbudować model DS718+ do siedmiu dysków. Otrzymamy więc całkowitą pojemność aż 84 TB (24 TB + 5x 12 TB)

Na przodzie dysku sieciowego znajdziemy przycisk szybkiego kopiowania i port USB 3.0. Zaś na tylnej ścianie umieszczono dodatkowe dwa porty USB 3.0, do których podłączymy zewnętrzne akcesoria. Niemniej jednak producent nie zdecydował się na umieszczenie tam gniazda HDMI, co może być niemałym ograniczeniem dla bardziej wymagających użytkowników. Ci jednak nie powinni narzekać na system operacyjny. DS718+ korzysta z Synology DSM, czyli wyjątkowo intuicyjnego interfejsu z szeregiem zaawansowanych aplikacji, takich jak File Station (narzędzie zarządzania, umożliwiające łatwą obsługę bez konieczności jakiejkolwiek konfiguracji, czy Pakiet Cloud Station (zapewnia synchronizację danych w czasie rzeczywistym między wszystkimi urządzeniami, takimi jak komputery, urządzenia mobilne i inne serwery Synology NAS w momencie modyfikacji pliku).

Synology DS718+: 1900 zł (2 GB DDR3L RAM)

Thecus N2810

Firma Thecus oferuje szereg dysków sieciowych różniących się specyfikacją i zastosowanymi rozwiązaniami. Jednak uwagę fotografów i filmowców powinien przykuć model N2810, który jest najtańszym serwerem NAS w naszym zestawieniu. Jednak pomimo konkurencyjnej ceny, nie ustępuje on pod względem specyfikacji. We wnętrzu znajdziemy dwurdzeniowy Intel N3050 1.6 GHz (turbo boost do 2.16 GHz) oraz 2 GB RAM DDR 3. Do tego otrzymujemy przednie kieszenie z zamknięciem Kensington Lock na dwa dyski - maksymalna pojemność to 12 TB (2x 6 TB). Na froncie znalazł się także jeden port USB 3.0. Kolejne dwa znajdziemy z tyłu obudowy - podobnie jak gniazdo HDMI. Dodatkowo jest możliwe uzyskanie najwyższej jakości dźwięku cyfrowego poprzez złącze S/PDIF. Model N2810 pozwala na pracę w systemach RAID (0 i 1) oraz JBOD, co umożliwi dublowanie lub podzielenie magazynu danych na dwa niezależne dyski. Poza tym wolumeny mogą być szyfrowane 256-bitowym kluczem AES.

Serwer N2810 działa w oparciu o usprawniony system operacyjny ThecusOS 7, który nie tylko oferuje bardziej intuicyjne menu konfiguracyjne, lecz także wprowadza kilka nowy funkcji. Load Balancing i Failover to dwa rozwiązania, które optymalizują przepływ danych i gwarantują dobre łącze z siecią. Pierwsze z nich automatycznie wybiera alternatywne połączenie Ethernet jeżeli dotychczasowe straciło łączność. Z kolei System Thecus Failover zapewnia bezpieczeństwo danych poprzez tworzenie kompletnej kopii lustrzanej serwera lub wolumenów. W przypadku dwóch serwerów NAS Thecus, dane są kopiowane pomiędzy tymi serwerami. W momencie, gdy dostępny jest tylko jeden z nich, komunikacja jest z tym pierwszym. W przypadku zaniku zasilania lub awarii sieci jednego serwera, drugi przejmuje jego rolę. W zestawie z dyskiem sieciowym Thecus otrzymujemy także oprogramowanie Acronic Backup Software, które służy do tworzenia kopii zapasowych z komputerów PC. Natomiast użytkownicy Mac OS mogą liczyć pełne wsparcie i obsługę lokalnego backupu z Time Machine. Poza tym dodatkową funkcją zabezpieczenia danych na serwerze jest możliwość jego replikacji na inny serwer NAS. Oczywiście dostęp do wszystkich zapisanych plików, streaming multimediów, czy efektywne zarządzanie serwerem są możliwe poprzez przeglądarkę lub urządzenia mobilne (aplikacja T-OnTheGo na Androida i iOS).

Thecus N2810: 1300 zł (2 GB RAM)

Western Digital My Cloud Pro Series PR2100

W ofercie firmy Western Digital znajdziemy cztery serwery NAS, z których najciekawiej - pod względem pracy fotografa i filmowca - prezentuje się model PR2100 z linii My Cloud Pro Series. Napędza go czterordzeniowy procesor Intel Pentium N3710 o taktowaniu 1.6 GHz (turbo boost 2.5 GHz) oraz aż 4 GB DDR3L pamięci RAM. Do tego otrzymujemy dwie przednie kieszenie na dyski o maksymalnej pojemności 20 TB (2x po 10 TB każdy), które możemy skonfigurować w macierze RAID (0 i 1), czy JBOD. Na obudowie znalazły się także dwa porty zasilania oraz zaledwie dwa USB 3.0 (jeden na froncie, drugi z tyłu urządzenia). Poza tym zabrakło również gniazda HDMI. Warto jednak wspomnieć, że serwer My Cloud Pro Series jest zgodny z systemem plików exFAT, dzięki czemu możliwe jest podpięcie kamery lub zewnętrznego dysku twardego i automatyczne zaimportowanie plików. Pomoże w tym zintegrowany przycisk kopiowania. Co więcej dane mogą być chronione hasłem, a wolumeny szyfrowane 256-bitowy kluczem AES.

Serwer PR2100 jest także skonfigurowany pod kątem pracy z komputerami Windows i Mac OS. Z pomocą WD SmartWare Pro można w wygodny sposób archiwizować dane z komputera PC. Natomiast użytkownicy Apple będą mogli w tym celu skorzystać z Time Machine. Do tego otrzymujemy bardzo intuicyjny system operacyjny z możliwością szczegółowej kontroli nad serwerem - również zdalnie, zarówno poprzez serwis MyCloud.com, jak i aplikację mobilną My Cloud. Ponadto PR2100 obsługuje wiele popularnych programów i zewnętrznych platform zapewniających personalizację użytkowania. Możemy skorzystać z aplikacji takich jak Plex, Dropbox, czy nawet WordPress. Co więcej wybrane zdjęcia jesteśmy w stanie także wygodnie przesłać do Creative Cloud w celu późniejszej edycji i zapisania finalnych fotografii w dowolnym miejscu z dostępem do Internetu.

Western Digital My Cloud Pro Series PR2100: 1700 zł (4 GB RAM)

Qnap TS-251A

Model TS-251A może okazać się ciekawą propozycją dla osób, które chcą w wygodny sposób zbudować osobistą chmurę oraz efektywnie tworzyć kopie zapasowe i synchronizować dane pomiędzy kilkoma urządzeniami. Serwer NAS bazuje na 64-bitowym, dwurdzeniowym procesorze Intel Celeron N3060 2,41 GHz (tubro boost do 2,58 GHz), który wykonano w technologii 22 nm. Do tego wspiera go 2 GB pamięci DDR3L RAM (z możliwością rozbudowy do 8 GB). Mamy więc otrzymać wyjątkową wydajność podczas pracy oraz prędkości odczytu i zapisu, które mają wynosić do 220 MB/s. Dysk sieciowy wyposażono także w zaawansowany układ graficzny Intel HD, który obsługuje sprzętowe dekodowanie w rozdzielczości 4K (H.264) i transkodowania wideo w 4K i Full HD. Ponadto TS-251A to także energooszczędna jednostka, która zużywa: 16.2W (podczas pracy), 7.9W (hibernacja) i 0.72W (tryb pełnego uśpienia). Do serwera możemy zamontować dwa dyski (kieszenie znajdują się na froncie obudowy). Do tego możemy je tak skonfigurować, by pracowały w trybach RAID 0 lub RAID 1. Poza tym pamięć można rozszerzyć korzystając z wirtualnej technologii VJBOD (Virtual JBOD), która pozwala na wykorzystanie w tym celu nieużywanej przestrzeni dyskowej innych serwerów NAS firmy QNAP.

Otrzymujemy także funkcję szybkiego szyfrowania i deszyfrowania (256-bitowym kluczem AES), która umożliwia transfer na poziomie do 68 MB/s. Zaś dostęp do plików i danych przechowywanych w urządzeniu można uzyskać na różne sposoby: poprzez podłączenie komputera PC lub Mac do portu USB QuickAccess (front obudowy) lub przy użyciu aplikacji Qfinder Pro (ta metoda pozwala na korzystanie z trzech trybów uwierzytelniania). Natomiast intuicyjny interfejs użytkownika systemu QTS ułatwia korzystanie z serwera NAS, a liczne aplikacje zwiększają funkcjonalność. Z ciekawszych musimy wymienić program Qsync (zapewnia synchronizację plików z różnymi urządzeniami), czy chociażby Hybrid Backup Sync (łączy funkcje tworzenia kopii zapasowych oraz umożliwia przesyłanie danych do lokalnych lub zdalnych serwerów QNAP NAS lub do zewnętrznej chmury). Poza tym TS-251A zaskakuje pod względem dostępnych portów. Otrzymujemy wspomniany USB QuickAccess, 2 porty LAN, złącze HDMI, przycisk szybkiego kopiowania, jeden port USB 3.0 (przód obudowy), a także kolejne dwa USB 3.0 z tyłu urządzenia. Dodatkowo znajdziemy także (na froncie) czytnik kart SD! Poza tym Qnap może być samodzielną jednostką po podłączeniu myszki i klawiatury.

Qnap TS-251A: 1500 zł (2 GB DDR3L)

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze