W podróży z Magdą Hueckel i Anitą Andrzejewską [PODCAST]

A gdyby tak wyruszyć w podróż w nieznane, czujnie obserwować, poznawać, smakować. Czasem fotografować, a czasem odkładać aparat i po prostu być? O podróżowaniu daleko, samotnie i poszukiwaniu czegoś niedopowiedzianego Monika Szewczyk-Wittek rozmawia z Magdą Hueckel i Anitą Andrzejewską.

Autor: Monika Szewczyk-Wittek

28 Maj 2024
Artykuł na: 2-3 minuty

Rozmawiamy o pierwszych podróżach, wracaniu do znajomych miejsc i ludzi, odnajdywaniu przyjaciół na końcu świata. Zastanawiamy się czy fotografia pomaga zatrzymać wspomnienia, czy też jest przeszkodą w doświadczaniu. O długich i krótkich wyprawach do Ameryki Południowej, Australii, Afryki, Azji rozmawiamy z artystkami fotografkami.

Magdalena Hueckel - Artystka wizualna, badaczka, autorka filmów, fotografka teatralna. Jej prace wystawiane były na ponad 40 indywidualnych i 60 zbiorowych wystawach w kraju i na świecie, znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz licznych kolekcjach prywatnych. Autorka albumów fotograficznych „Anima. Obrazy z Afryki 2005–2013” oraz HUECKEL/TEATR”. Współpracuje z Tomaszem Śliwińskim przy realizacji filmów jako współreżyserka, autorka scenariuszy i art director. Prezeska i założycielka Polskiej Fundacji CCHS „Zdejmij Klątwę”. Absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki gdańskiej ASP, doktorantka UKEN w Krakowie, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Anita Andrzejewska – absolwentka grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, fotografka, podróżniczka i ilustratorka książek dla dzieci. Specjalizuje się w tradycyjnej fotografii srebrowej. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zdobywczyni licznych nagród krajowych i zagranicznych. Jest autorką kilkunastu indywidualnych wystaw fotograficznych. Reprezentowana przez Galerie Camera Obscura w Paryżu i Leica Gallery w Warszawie. Od lat angażuje się w projekty artystyczno-społeczne, łączące Europę i Azję. Prowadzi warsztaty oraz kursy fotograficzne dla młodzieży i dorosłych oraz plastyczne dla dzieci, oparte na idei rozwoju osobistego i komunikacji poprzez sztukę.

Skopiuj link

Autor: Monika Szewczyk-Wittek

Fotoedytorka, kuratorka i autorka tekstów o fotografii. Pomysłodawczyni przedsięwzięć promujących fotografię. Współtwórczyni projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Kierowała projektem Cyfrowy TR – procesem archiwizacji i digitalizacji zbiorów TR Warszawa. Współzałożycielka agencji Napo Images. Współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego. Prowadzi zajęcia z fotoedycji i etyki fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutu Pileckiego w Berlinie. W 2021 roku ukazała się jej pierwsza książka “Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek”.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Podcast
O procesie twórczym. Weronika Gęsicka i Przemek Dzienis [PODCAST FESTIWALOWY]
O procesie twórczym. Weronika Gęsicka i Przemek Dzienis [PODCAST FESTIWALOWY]
Rozmawiamy o tegorocznej edycji Fotofestiwalu w Łodzi, podczas którego prezentowane...
31
O sile dokumentu. Kacper Czubak, Ala Lesiak, Adam i Dyba Lach [Podcast]
O sile dokumentu. Kacper Czubak, Ala Lesiak, Adam i Dyba Lach [Podcast]
O opowiadaniu o emocjach, budowaniu porozumienia między obrazem, filmem i...
6
O projektowaniu książek fotograficznych. Aneta Kowalczyk i Kasia Kubicka [PODCAST]
O projektowaniu książek fotograficznych. Aneta Kowalczyk i Kasia Kubicka [PODCAST]
Jak wygląda proces powstania książki fotograficznej? Co jest najważniejsze we współpracy projektanta i fotografa? Czy istnieje przepis na książkę idealną? Do rozmowy zaprosiliśmy nagradzane i...
55
Powiązane artykuły