Anka Sielska "Salix Polaris" - recenzja

0
Marcin Grabowiecki
25 Marzec 2014
Artykuł na: 4-5 minut
Książka "Salix Polaris" jest pokłosiem wyprawy do Polskiej Stacji Badawczej na Spitsbergenie, na którą Anka Sielska ruszyła z polskimi naukowcami pod koniec lata w 2012 roku.


Co nas pociąga w tak nieprzyjaznym człowiekowi miejscu, jakim jest Arktyka? Potrzeba odkrywania tajemnicy? Potrzeba alienacji? Boska pustka, święta czystość, odrębność od całej reszty planety? Czy po prostu fascynacja światem? - zastanawiała się Anka Sielska, która spędziła miesiąc z polskim naukowcami w Polskiej Stacji Polarnej, należącej do Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, położonej w południowej części Spitsbergenu. To pytania, które zadają sobie także czytelnicy Salix Polaris - książki zrodzonej z szacunku dla arktycznej przyrody.

Surowy klimat mroźnej północy oddany jest znakomicie przez prześwietlone, dalekie od doskonałości fotografie. Trudno oceniać je w kategoriach poprawności technicznej. W zdjęciach Anki Sielskiej liczy się wrażenie, nastrój, który przekazują czytelnikowi. Są one symbolem odwiecznego zmagania się człowieka z naturą, a zarazem cichą akceptacją jej potęgi. "Salix Polaris" ma kontemplacyjny, medytacyjny charakter. Aby doświadczyć tej książki musimy odwołać się do własnej wyobraźni, wspomnień i snów.

Na publikację składają się czarno-białe zdjęcia dokumentujące arktyczną rzeczywistość. Bruzdy w lodzie, krzewinka w dłoniach człowieka, prowizoryczne zabudowania, wnętrze stacji badawczej, kry pływające po wodzie, nieostre wzgórze majaczące na horyzoncie - to widoki, z którymi zaznajamia nas autorka. Do tego dochodzą rozmarzone, nieobecne twarze ludzi, którzy wydają się przebywać w innej przestrzeni, dostępnej tylko dla nich.

Chropowate, monochromatyczne obrazy zderzone są z kolorowymi, "czystymi" kadrami przedstawiającymi osad z brzegu jeziora polodowcowego, wierzbę polarną z tundry arktycznej i wodę z powierzchni lodowca. Stanowią one dowody "w sprawie". Czy przybliżają nas do zrozumienia fenomenu Arktyki? Mimo naukowych tekstów tłumaczących zjawiska zachodzące w regionie Spitsbergena i pozornie obiektywnych zdjęć, które próbują oswoić nierozpoznane do końca zjawiska, natura skutej wiecznym lodem krainy pozostaje dla nas zagadką.

Niewielka, skromna publikacja Anki Sielskiej pokazuje, że treść książki może bardzo dobrze współgrać z jej formą. Surowy charakter zdjęć podkreślony jest przez zastosowanie matowego, delikatnie kremowego papieru oraz szorstkiego płótna na okładce, na którym zatrzymują się nasze palce, kiedy pierwszy raz sięgamy po wydawnictwo. Całość dopełnia oszczędny, ascetyczny projekt oraz niewielki format, który sprzyja intymnemu kontaktowi z tą publikacją. Jedyne co mi przeszkadza w "Salix Polaris" to zbyt dosłowne i odrobinę pretensjonalne teksty Grzegorza Olszańskiego, które odbierają projektowi część jego oniryczności i tajemniczego piękna, którego nie jest pozbawione.

Książkę "Salix Polaris" można kupić na stronie: www.ankasielska.com


Anka SielskaSalix Polaris
Twarda oprawa
Format: 16 x 20 cm
60 stron, 23 zdjęcia
Self-published 2014Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Nikon Z6 z adapterem FTZ - drugie życie obiektywów Nikkor AF-S?
Nikon Z6 z adapterem FTZ - drugie życie obiektywów Nikkor AF-S?
Już od momentu włączenia poczułam, że polubię się z tym bezlusterkowcem. Pełne zadowolenie przyszło po zgraniu zdjęć na komputer. Skuteczność AF podczas fotografowania ruchliwych scen to...
30
33
Jak znieść urlop lekko? Przetestowaliśmy idealny wakacyjny zestaw!
Jak znieść urlop lekko? Przetestowaliśmy idealny wakacyjny zestaw!
Korpus z wymienną optyką i zakres ogniskowych sięgający 400 mm? Brzmi jak plecak pełen ciężkiego sprzętu, ale wcale nie musi tak być. Zobaczcie co potrafi kompaktowy...
11
0
4 cechy idealnego kieszonkowca, czyli na co zwrócić uwagę przy zakupie wakacyjnego kompaktu
4 cechy idealnego kieszonkowca, czyli na co zwrócić uwagę przy zakupie wakacyjnego kompaktu
Kieszonkowe aparaty oferują dziś znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu. Na przykładzie modelu Lumix TZ200 podpowiadamy, jakie funkcje powinien mieć wakacyjny...
16
3
Powiązane artykuły