Anders Petersen "Anders Petersen" - recenzja

Szwedzki fotograf - Anders Petersen - obchodzi w tym roku swoje 70 urodziny. Wydawnicwto Max Ström z tej okazji wydało potężną monografię tego artysty. Znajdziemy w niej zdjęcia z praktycznie wszystkich projektów Szweda.


Anders Petersen to fotograf wybitny. Charakterystyczny styl Szweda na stałe zagościł w historii światowej fotografii. Autor kultowej książki Café Lehmitz, w tym roku obchodzi swoje 70. urodziny. Z tej okazji wydawnictwo Max Ström zdecydowało się opublikować obszerną monografię tego artysty.

Album z tego powodu mocno odbiega od pozostałych książek Petersena. Większość projektów artysty była do tej pory wydawana w stosunkowo niedużych formatach. Najnowsze wydawnictwo Max Ström to kawał albumu - format 22 x 30 cm i ponad 360 stron. Nie powinno to nikogo dziwić. Anders Petersen wydał ponad 20 książek, jego pierwsza selekcja zdjęć do tego albumu wynosiła ponad 1500 fotografii. W edycji artyście pomógł jego wieloletni współpracownik Patric Leo.

Na okładce książki zatytułowanej po prostu Anders Petersen znajduje się zdjęcie, które już pełniło raz taką rolę - wykorzystał je Tom Waits na płycie Rain Dogs. Grzbiet sztywnej okładki został pokryty płótnem, natomiast zdjęcia są nadrukowane na matowym papierze. Wraz z prostym i estetycznym liternictwem wygląda to bardzo dobrze. Niestety książka ma też swoje wady. Matowy, lekko szorstki papier szybko się wyciera i w rogach książki zaczynają się pojawiać przetarcia.

fot. Anders Petersen

fot. Anders Petersen


Wnętrze zostało wykonane z bardzo przyjemnego papieru, który podbija czernie w fotografiach Petersena. Większość zdjęć znajdujących się w książce to piony, którym projektant pozostawił z jednej strony trochę oddechu, nie kadrując ich do formatu książki. Rozwiązanie proste, które przy takich rozmiarach książki pozwala ją wygodnie i komfortowo obejrzeć. Dzięki takiemu ułożeniu nie występują zderzenia fotografii, co przy takiej ich ilości byłoby męczące dla oka.

Jeśli chodzi o same zdjęcia Szweda, to trzeba przyznać, że to sama śmietanka. Creme de la creme, który został zebrany z archiwum Petersena w jednym miejscu. Przy tak dużej rozpiętości wiekowej poszczególnych fotografii, mieliśmy wątpliwości jak będą one grały ze sobą. Edytorzy wspólnie z autorem stanęli jednak na wysokości zadania. Anders Petersen fotografuje na czarno-białych kliszach, co zaciera w pewien sposób piętno czasu wywierane na fotografiach, umiejętne ich zestawienie pozwala nam wejść w ich strumień. Kolejne kartki nie męczą, a tylko zachęcają do przerzucenia strony.

Album Anders Petersen, który ukazał się nakładem wydawnictwa Max Ström, to bardzo udana propozycja. Skorzystają na niej zarówno fani, jak i osoby, które nie śledziły do tej pory dokonań Szweda. Album jest uzupełniony przez dwa teksty opowiadające o artyście, których autorami są Uhr Stahel oraz Hasse Persson.


Anders Petersen Anders Petersen
Twarda oprawa
Format: 22 x 30 cm
Max Ström 2013
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Ilya Shtutsa: „Dobra fotografia jest darem“
5 Lis 2018
O swoich początkach, darze jakim jest fotografia czy wpływie prac Arnolda Mindella opowiada nam Ilya Shtutsa - rosyjski entuzjasta street’a, który opisuje fotografię jako grę o nieprzewidywalnym wyniku.
1
Najnowsza sesja Vanity Fair należała do Polaków
2 Lis 2018
Suspiria, włoski horror z lat siedemdziesiątych, doczekał się odświeżenia i właśnie wchodzi na ekrany polskich kin. W obsadzie znalazły się takie gwiazdy jak Tilda Swinton i Dakota Johnson, ale zagrała w nim również Polka - Małgosia Bela. Postprodukcję obszernej sesji obsady filmu dla włoskiego Vanity Fair wykonało studio House OF Retouching.
0
Oded Wagenstein: „Nie możesz po prostu pojawić się u kogoś w drzwiach i poprosić o zdjęcie”
1 Lis 2018
W syberyjskiej wiosce Yar-Sale mieszka grupa starszych kobiet. Większość dni spędzają w odosobnieniu, odizolowane od świata, który kochały. Podczas gdy mężczyźni zwykle zachęcani są do pozostania w migrującej społeczności i utrzymania ról społecznych, kobiety muszą same radzić sobie ze starością. Fotograf Oded Wagenstein przybliża ich historię w projekcie “Forgotten Like Last Year’s Snow”.
0
Siena International Photo Awards 2018 to piękno świata pod różną postacią
30 Paź 2018
Za nami już czwarta edycja prestiżowego konkursu Siena International Photo Awards. W tym roku zwycięzcą został K M Asad - freelancer współpracujący między innymi z Getty Images. Jednak wśród laureatów nie zabrakło też Polaków. III miejsce w kategorii „The beauty of the nature“ zajął Mariusz Potocki, a Bartłomiej Jurecki otrzymał wyróżnienie w sekcji „Journeys & Adventures“.
0