Anders Petersen "Anders Petersen" - recenzja

Szwedzki fotograf - Anders Petersen - obchodzi w tym roku swoje 70 urodziny. Wydawnicwto Max Ström z tej okazji wydało potężną monografię tego artysty. Znajdziemy w niej zdjęcia z praktycznie wszystkich projektów Szweda.


Anders Petersen to fotograf wybitny. Charakterystyczny styl Szweda na stałe zagościł w historii światowej fotografii. Autor kultowej książki Café Lehmitz, w tym roku obchodzi swoje 70. urodziny. Z tej okazji wydawnictwo Max Ström zdecydowało się opublikować obszerną monografię tego artysty.

Album z tego powodu mocno odbiega od pozostałych książek Petersena. Większość projektów artysty była do tej pory wydawana w stosunkowo niedużych formatach. Najnowsze wydawnictwo Max Ström to kawał albumu - format 22 x 30 cm i ponad 360 stron. Nie powinno to nikogo dziwić. Anders Petersen wydał ponad 20 książek, jego pierwsza selekcja zdjęć do tego albumu wynosiła ponad 1500 fotografii. W edycji artyście pomógł jego wieloletni współpracownik Patric Leo.

Na okładce książki zatytułowanej po prostu Anders Petersen znajduje się zdjęcie, które już pełniło raz taką rolę - wykorzystał je Tom Waits na płycie Rain Dogs. Grzbiet sztywnej okładki został pokryty płótnem, natomiast zdjęcia są nadrukowane na matowym papierze. Wraz z prostym i estetycznym liternictwem wygląda to bardzo dobrze. Niestety książka ma też swoje wady. Matowy, lekko szorstki papier szybko się wyciera i w rogach książki zaczynają się pojawiać przetarcia.

fot. Anders Petersen

fot. Anders Petersen


Wnętrze zostało wykonane z bardzo przyjemnego papieru, który podbija czernie w fotografiach Petersena. Większość zdjęć znajdujących się w książce to piony, którym projektant pozostawił z jednej strony trochę oddechu, nie kadrując ich do formatu książki. Rozwiązanie proste, które przy takich rozmiarach książki pozwala ją wygodnie i komfortowo obejrzeć. Dzięki takiemu ułożeniu nie występują zderzenia fotografii, co przy takiej ich ilości byłoby męczące dla oka.

Jeśli chodzi o same zdjęcia Szweda, to trzeba przyznać, że to sama śmietanka. Creme de la creme, który został zebrany z archiwum Petersena w jednym miejscu. Przy tak dużej rozpiętości wiekowej poszczególnych fotografii, mieliśmy wątpliwości jak będą one grały ze sobą. Edytorzy wspólnie z autorem stanęli jednak na wysokości zadania. Anders Petersen fotografuje na czarno-białych kliszach, co zaciera w pewien sposób piętno czasu wywierane na fotografiach, umiejętne ich zestawienie pozwala nam wejść w ich strumień. Kolejne kartki nie męczą, a tylko zachęcają do przerzucenia strony.

Album Anders Petersen, który ukazał się nakładem wydawnictwa Max Ström, to bardzo udana propozycja. Skorzystają na niej zarówno fani, jak i osoby, które nie śledziły do tej pory dokonań Szweda. Album jest uzupełniony przez dwa teksty opowiadające o artyście, których autorami są Uhr Stahel oraz Hasse Persson.


Anders Petersen Anders Petersen
Twarda oprawa
Format: 22 x 30 cm
Max Ström 2013
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Oscary już w niedzielę. Oto przypomnienie wszystkich filmów, które zdobyły nagrodę za najlepsze zdjęcia
22 Lut 2019
Ponoć jednym z lepszych sposobów na rozwinięcie fotograficznego oka jest studiowanie obrazów i filmów. A jak już oglądać, to te najlepsze. Oto szybki przekrój przez największe osiągnięcia kinematografii.
0
„To forma medytacji“ - o miłości do latania i fotografii opowiada Filip Wolak
21 Lut 2019
Filip Wolak łączy doświadczenia fotografa i pilota, tworząc wyjątkowe zdjęcia świata widzianego z góry. „Lubię niebanalność, prostotę, czystość formy, równowagę, czasem symetrię (lub jej kompletny brak)“ - zaznacza fotograf.
0
World Press Photo 2019 - poznaliśmy najlepsze zdjęcia prasowe minionego roku
20 Lut 2019
Gratka dla wszystkich miłośników fotografii reportażowej najwyższych lotów. World Press Photo Foundation właśnie zaprezentowało zdjęcia nominowane do najważniejszej nagrody przyznawanej fotografom prasowym.
1
Smartfonem też zrobisz świetne zdjęcie. Ponad 40 prac Polaków wyróżnionych w konkursie Mobile Photography Awards 2018
11 Lut 2019
Poznaliśmy wyniki ostatniej edycji największego konkursu fotografii mobilnej. Wśród wyróżnionych znalazło się wyjątkowo dużo Polaków. Mamy też 1 miejsce w kategorii Architektura
0