Anders Petersen "Anders Petersen" - recenzja

Szwedzki fotograf - Anders Petersen - obchodzi w tym roku swoje 70 urodziny. Wydawnicwto Max Ström z tej okazji wydało potężną monografię tego artysty. Znajdziemy w niej zdjęcia z praktycznie wszystkich projektów Szweda.


Anders Petersen to fotograf wybitny. Charakterystyczny styl Szweda na stałe zagościł w historii światowej fotografii. Autor kultowej książki Café Lehmitz, w tym roku obchodzi swoje 70. urodziny. Z tej okazji wydawnictwo Max Ström zdecydowało się opublikować obszerną monografię tego artysty.

Album z tego powodu mocno odbiega od pozostałych książek Petersena. Większość projektów artysty była do tej pory wydawana w stosunkowo niedużych formatach. Najnowsze wydawnictwo Max Ström to kawał albumu - format 22 x 30 cm i ponad 360 stron. Nie powinno to nikogo dziwić. Anders Petersen wydał ponad 20 książek, jego pierwsza selekcja zdjęć do tego albumu wynosiła ponad 1500 fotografii. W edycji artyście pomógł jego wieloletni współpracownik Patric Leo.

Na okładce książki zatytułowanej po prostu Anders Petersen znajduje się zdjęcie, które już pełniło raz taką rolę - wykorzystał je Tom Waits na płycie Rain Dogs. Grzbiet sztywnej okładki został pokryty płótnem, natomiast zdjęcia są nadrukowane na matowym papierze. Wraz z prostym i estetycznym liternictwem wygląda to bardzo dobrze. Niestety książka ma też swoje wady. Matowy, lekko szorstki papier szybko się wyciera i w rogach książki zaczynają się pojawiać przetarcia.

fot. Anders Petersen

fot. Anders Petersen


Wnętrze zostało wykonane z bardzo przyjemnego papieru, który podbija czernie w fotografiach Petersena. Większość zdjęć znajdujących się w książce to piony, którym projektant pozostawił z jednej strony trochę oddechu, nie kadrując ich do formatu książki. Rozwiązanie proste, które przy takich rozmiarach książki pozwala ją wygodnie i komfortowo obejrzeć. Dzięki takiemu ułożeniu nie występują zderzenia fotografii, co przy takiej ich ilości byłoby męczące dla oka.

Jeśli chodzi o same zdjęcia Szweda, to trzeba przyznać, że to sama śmietanka. Creme de la creme, który został zebrany z archiwum Petersena w jednym miejscu. Przy tak dużej rozpiętości wiekowej poszczególnych fotografii, mieliśmy wątpliwości jak będą one grały ze sobą. Edytorzy wspólnie z autorem stanęli jednak na wysokości zadania. Anders Petersen fotografuje na czarno-białych kliszach, co zaciera w pewien sposób piętno czasu wywierane na fotografiach, umiejętne ich zestawienie pozwala nam wejść w ich strumień. Kolejne kartki nie męczą, a tylko zachęcają do przerzucenia strony.

Album Anders Petersen, który ukazał się nakładem wydawnictwa Max Ström, to bardzo udana propozycja. Skorzystają na niej zarówno fani, jak i osoby, które nie śledziły do tej pory dokonań Szweda. Album jest uzupełniony przez dwa teksty opowiadające o artyście, których autorami są Uhr Stahel oraz Hasse Persson.


Anders Petersen Anders Petersen
Twarda oprawa
Format: 22 x 30 cm
Max Ström 2013
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Margaret Mitchell: „Fotografia może umożliwić opowiadanie historii, które normalnie są ukryte"
16 Lip 2018
Ponad dwadzieścia lat od sfotografowania dzieci swojej siostry, Margaret Mitchell ponownie odwiedza rodzinę z aparatem. Zadaje pytania o wpływ środowiska, w jakim przyszło nam dorastać, na nasze dalsze życie. Szkocka fotografka, działającą głównie w rejonach fotografii dokumentalnej i portretowej, jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych nagród, w tym Sony World Photography Awards.
0
“Zacząłem fotografować, bo bałem się zapomnieć”. Projekt Johna-Davida Richardsona to uniwersalna opowieść o dorastaniu
3 Lip 2018
- Pamiętam dzień, w którym skończyłem trzynaście lat. Obudziłem się tego ranka, spodziewając się, że w jakiś sposób zmieniłem się w mężczyznę tej nocy - mówi nam amerykański fotograf, który od dwóch lat realizuje projekt o dorastaniu chłopców z pobliskiego skateparku.
0
Majestat oceanu, zdjęcia z powietrza i nieziemskie scenerie - wyniki National Geographic Travel Photographer of the Year 2018
29 Cze 2018
Jury jednego z największych konkursów fotografii podróżniczej zaprezentowało jego tegorocznych laureatów. Zobaczcie galerię zwycięskich prac z ostatniej odsłony National Geographic Travel Photographer of the Year.
0
„Stambuł Story” z Panasonic Lumix G9
26 Cze 2018
Jak nowy superszybki korpus Panasonic sprawdza się w fotografii ulicznej? Zapytaliśmy o to reportażystę National Geographic Mikołaja Nowackiego.
3