Guido Guidi "A New Map of Italy" - recenzja

"A New Map of Italy" to książka Guido Guidi. Fotograf przedstawia w niej swoje subiektywne spojrzenie na Włochy. Publikacja ukazała się w 2011 roku nakładem wydawnictwa Loosestrife Editions.


Pierwsze zdjęcie, które pojawia się w książce A New Map of Italy odsłania kulisy powstawania fotografii. Dziewczyna siedzi na krześle pozując, a obok niej stoi dwóch mężczyzn trzymających białe plansze (jedna z nich będzie zapewne tłem, a druga posłuży jako blenda do odbicia światła). Takie otwarcie mogłoby sugerować fikcyjną historię, a jednak zdjęcia w książce sprawiają wrażenie dokumentalnych. Guido Guidi sprawnie balansuje na krawędzi tych dwóch gatunków.

(c)Guido Guidi

(c)Guido Guidi


Fotografie powstały we Włoszech. Autor skupia się na pokazaniu przedmieść lub innych terenów, o których trudno powiedzieć gdzie się znajdują. To miejsca zawieszone w przestrzeni, tak jak zawieszeni wydają się być bohaterowie Guidi'ego. Ich zamyślony, nieobecny wzrok wędruje poza kadr lub natrafia na obiektyw kamery. Sprawiają wrażenie rozdartych między przeszłością a przyszłością.

Miejsca sfotografowane przy artystę charakteryzują się tymczasowością. Opuszczone place budowy, niedokończone domy, porzucone meble, słupy, rynny wyglądają na osamotnione. Rozlana smoła, pęknięcia na murze mogą sugerować rozpad. Czy uniwersalne w swojej formie zdjęcia mogą odwoływać się do obecnej sytuacji społeczno-politycznej we Włoszech? Na takie odczytanie może wskazywać wstęp autorstwa Marlene Klein, z którego dowiadujemy się o złej sytuacji ekonomicznej w ojczyźnie Antonioniego. Niestabilna sytuacja polityczna kraju zostaje zderzona z odwiecznym mitem Włoch, na który składa się bogate dziedzictwo kulturowe oraz znane wszystkich tradycje i obyczaje.

(c)Guido Guidi

(c)Guido Guidi


Guido Guidi wykorzystuje malarskie światło i tworzy, za pomocą wielkoformatowego aparatu 8x10 cali, pełne detali kompozycje. Inspiracją mogła być dla artysty twórczość filmowa włoskich Neorealistów, którzy również ukochali sobie prostego człowieka i szarą rzeczywistość. Obrazy mają przygaszone, pastelowe barwy i są bogate w szczegóły. Mimo tego, że ich tematem nie są spektakularne krajobrazy emanują one magnetyczną siłą i surową urodą. Mapy się przedawniają. Autor na nowo wyznacza granice swojego kraju, przy okazji mówiąc nam dużo o sytuacji współczesnych Włoch.


Guido GuidiA New Map of Italy
Twarda oprawa
Format: 26x30 cm
120 stron
64 zdjęcia
Loosestrife Editions 2011
Komentarze
Polecane artykuły
Polacy wśród zwycięzców FEP European Professional Photographer of the Year 2019. Zobacz najlepsze prace
19 Mar 2019
Organizacja FEP od 1999 roku zrzesza i wspiera zawodowych fotografów pracujących na terenie Europy. Od dekady organizuje także konkurs fotograficzny. Miło nam poinformować, że w tym roku na podium stanęli także fotografowie z Polski.
0
“Nie chcę produkować obrazów, które dostaną dużo lajków na Instagramie” - Rozmowa z Rafałem Milachem
15 Mar 2019
O nowych projektach i wielopłaszczyznowych narracjach, w których mierzy się z problemami współczesnego świata, z pierwszym Polakiem zaproszonym do Magnum Photos rozmawia Marcin Grabowiecki.
3
Czym żyje współczesna fotografia artystyczna? Zobaczcie prace finalistów Grand Prix Fotofestiwal 2019
8 Mar 2019
Organizowany już od 10 lat główny konkurs Fotofestiwalu to okazja dla fotografów z całego na zaprezentowanie osobistych, unikalnych projektów. Nic dziwnego, że z roku na rok cieszy się rosnącą popularnością. Zobaczcie projekty tegorocznych finalistów.
0
Poczuj moc głębin na zdjęciach laureatów Underwater Photographer of the Year 2019
7 Mar 2019
Tajemniczość i piękno, ale również moc, siła i żywioł - tak w kilku słowach można opisać zwycięskie fotografie nagrodzone w tegorocznej odsłonie Underwater Photographer of the Year.
0