Guido Guidi "A New Map of Italy" - recenzja

Autor: Marcin Grabowiecki

23 Grudzień 2013
Artykuł na: 2-3 minuty
"A New Map of Italy" to książka Guido Guidi. Fotograf przedstawia w niej swoje subiektywne spojrzenie na Włochy. Publikacja ukazała się w 2011 roku nakładem wydawnictwa Loosestrife Editions.

Pierwsze zdjęcie, które pojawia się w książce A New Map of Italy odsłania kulisy powstawania fotografii. Dziewczyna siedzi na krześle pozując, a obok niej stoi dwóch mężczyzn trzymających białe plansze (jedna z nich będzie zapewne tłem, a druga posłuży jako blenda do odbicia światła). Takie otwarcie mogłoby sugerować fikcyjną historię, a jednak zdjęcia w książce sprawiają wrażenie dokumentalnych. Guido Guidi sprawnie balansuje na krawędzi tych dwóch gatunków.

(c)Guido Guidi
(c)Guido Guidi

Fotografie powstały we Włoszech. Autor skupia się na pokazaniu przedmieść lub innych terenów, o których trudno powiedzieć gdzie się znajdują. To miejsca zawieszone w przestrzeni, tak jak zawieszeni wydają się być bohaterowie Guidi'ego. Ich zamyślony, nieobecny wzrok wędruje poza kadr lub natrafia na obiektyw kamery. Sprawiają wrażenie rozdartych między przeszłością a przyszłością.

Miejsca sfotografowane przy artystę charakteryzują się tymczasowością. Opuszczone place budowy, niedokończone domy, porzucone meble, słupy, rynny wyglądają na osamotnione. Rozlana smoła, pęknięcia na murze mogą sugerować rozpad. Czy uniwersalne w swojej formie zdjęcia mogą odwoływać się do obecnej sytuacji społeczno-politycznej we Włoszech? Na takie odczytanie może wskazywać wstęp autorstwa Marlene Klein, z którego dowiadujemy się o złej sytuacji ekonomicznej w ojczyźnie Antonioniego. Niestabilna sytuacja polityczna kraju zostaje zderzona z odwiecznym mitem Włoch, na który składa się bogate dziedzictwo kulturowe oraz znane wszystkich tradycje i obyczaje.

(c)Guido Guidi
(c)Guido Guidi

Guido Guidi wykorzystuje malarskie światło i tworzy, za pomocą wielkoformatowego aparatu 8x10 cali, pełne detali kompozycje. Inspiracją mogła być dla artysty twórczość filmowa włoskich Neorealistów, którzy również ukochali sobie prostego człowieka i szarą rzeczywistość. Obrazy mają przygaszone, pastelowe barwy i są bogate w szczegóły. Mimo tego, że ich tematem nie są spektakularne krajobrazy emanują one magnetyczną siłą i surową urodą. Mapy się przedawniają. Autor na nowo wyznacza granice swojego kraju, przy okazji mówiąc nam dużo o sytuacji współczesnych Włoch.

Guido GuidiA New Map of Italy

Twarda oprawa
Format: 26x30 cm
120 stron
64 zdjęcia
Loosestrife Editions 2011

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Zaglądając pod podszewkę świata. „Solid Maze” Piotra Zbierskiego
Zaglądając pod podszewkę świata. „Solid Maze” Piotra Zbierskiego
Siła fotografii Zbierskiego nie polega na tym, że odbywa on dalekie podróże, często do miejsc trudno dostępnych. Jej istota tkwi w tym, co w tych miejscach odnajduje. W jego ostatnim...
3
Nowy gracz na rynku lamp - GlareOne Botis 80 i Botis 200 w opinii Jacka Woźniaka
Nowy gracz na rynku lamp - GlareOne Botis 80 i Botis 200 w opinii Jacka Woźniaka
Świeżo wprowadzone na rynek lampy GlareOne z serii Botis to dużo światła w kompaktowej formie zasilanej akumulatorem. O tym, jak nowe modele Botis 80 i Botis 200 sprawdzają się w praktyce, pisze...
8
Psi oddech, psie pazury. „Dogbreath” Matthew Genitempo [RECENZJA]
Psi oddech, psie pazury. „Dogbreath” Matthew Genitempo [RECENZJA]
Po arizońskim Tucson Genitempo oprowadzają lokalni nastolatkowie i to o świecie z ich perspektywy opowiada „Dogbreath”. Nowa książka Amerykanina różni się od swoich poprzedniczek, jest...
8