Guido Guidi "A New Map of Italy" - recenzja

"A New Map of Italy" to książka Guido Guidi. Fotograf przedstawia w niej swoje subiektywne spojrzenie na Włochy. Publikacja ukazała się w 2011 roku nakładem wydawnictwa Loosestrife Editions.


Pierwsze zdjęcie, które pojawia się w książce A New Map of Italy odsłania kulisy powstawania fotografii. Dziewczyna siedzi na krześle pozując, a obok niej stoi dwóch mężczyzn trzymających białe plansze (jedna z nich będzie zapewne tłem, a druga posłuży jako blenda do odbicia światła). Takie otwarcie mogłoby sugerować fikcyjną historię, a jednak zdjęcia w książce sprawiają wrażenie dokumentalnych. Guido Guidi sprawnie balansuje na krawędzi tych dwóch gatunków.

(c)Guido Guidi

(c)Guido Guidi


Fotografie powstały we Włoszech. Autor skupia się na pokazaniu przedmieść lub innych terenów, o których trudno powiedzieć gdzie się znajdują. To miejsca zawieszone w przestrzeni, tak jak zawieszeni wydają się być bohaterowie Guidi'ego. Ich zamyślony, nieobecny wzrok wędruje poza kadr lub natrafia na obiektyw kamery. Sprawiają wrażenie rozdartych między przeszłością a przyszłością.

Miejsca sfotografowane przy artystę charakteryzują się tymczasowością. Opuszczone place budowy, niedokończone domy, porzucone meble, słupy, rynny wyglądają na osamotnione. Rozlana smoła, pęknięcia na murze mogą sugerować rozpad. Czy uniwersalne w swojej formie zdjęcia mogą odwoływać się do obecnej sytuacji społeczno-politycznej we Włoszech? Na takie odczytanie może wskazywać wstęp autorstwa Marlene Klein, z którego dowiadujemy się o złej sytuacji ekonomicznej w ojczyźnie Antonioniego. Niestabilna sytuacja polityczna kraju zostaje zderzona z odwiecznym mitem Włoch, na który składa się bogate dziedzictwo kulturowe oraz znane wszystkich tradycje i obyczaje.

(c)Guido Guidi

(c)Guido Guidi


Guido Guidi wykorzystuje malarskie światło i tworzy, za pomocą wielkoformatowego aparatu 8x10 cali, pełne detali kompozycje. Inspiracją mogła być dla artysty twórczość filmowa włoskich Neorealistów, którzy również ukochali sobie prostego człowieka i szarą rzeczywistość. Obrazy mają przygaszone, pastelowe barwy i są bogate w szczegóły. Mimo tego, że ich tematem nie są spektakularne krajobrazy emanują one magnetyczną siłą i surową urodą. Mapy się przedawniają. Autor na nowo wyznacza granice swojego kraju, przy okazji mówiąc nam dużo o sytuacji współczesnych Włoch.


Guido GuidiA New Map of Italy
Twarda oprawa
Format: 26x30 cm
120 stron
64 zdjęcia
Loosestrife Editions 2011
 
Komentarze
Polecane artykuły
Polacy wśród finalistów Urban Photo Awards 2018. Zobaczcie nagrodzone zdjęcia
20 Wrz 2018
Międzynarodowy konkurs fotografii miejskiej Urban 2018 wchodzi w fazę finałową. Poznaliśmy nagrodzone cykle i nazwiska finalistów sekcji pojedynczej. Wśród nich znalazło się aż 5 Polaków.
0
Leica Oskar Barnack Award 2018 - oto zwycięskie prace
18 Wrz 2018
Poznaliśmy wyniki jednego z najbardziej prestiżowych konkursów poświęconych fotografii dokumentalnej. Tegoroczną nagrodę główną Leica Oskar Barnack Award otrzymał belgijski fotograf Max Pinckers. Natomiast wyróżnienie dla wschodzącego talentu powędrowało w ręce pochodzącej z Rosji Mary Gelman. Niestety w tym roku na podium zabrakło Polaków.
2
Fotografia przyrodnicza na luzie. Oto najlepsze zdjęcia z konkursu Comedy Wildlife Photography Awards 2018
17 Wrz 2018
Naturze nie brakuje poczucia humoru! Jeśli nie wierzycie, zobaczcie zdjęcia finalistów konkursu Comedy Wildlife Photography Awards, który od 4 lat nagradza najzabawniejsze zdjęcia przyrodnicze.
1
Eduardo Asenjo Matus: “Na zdjęciach staram się pokazać swoją rzeczywistość”
12 Wrz 2018
Przed wejściem do świata fotografii Chilijczyk Eduardo Asenjo Matus zajmował się malarstwem, ale wkrótce w jego domu zaczęło brakować już ścian do powieszenia obrazów. Dziś jako fotograf mierzy się ze swoją chorobą, starając się opowiedzieć o niej za pomocą zdjęć.
0