Guido Guidi "A New Map of Italy" - recenzja

"A New Map of Italy" to książka Guido Guidi. Fotograf przedstawia w niej swoje subiektywne spojrzenie na Włochy. Publikacja ukazała się w 2011 roku nakładem wydawnictwa Loosestrife Editions.


Pierwsze zdjęcie, które pojawia się w książce A New Map of Italy odsłania kulisy powstawania fotografii. Dziewczyna siedzi na krześle pozując, a obok niej stoi dwóch mężczyzn trzymających białe plansze (jedna z nich będzie zapewne tłem, a druga posłuży jako blenda do odbicia światła). Takie otwarcie mogłoby sugerować fikcyjną historię, a jednak zdjęcia w książce sprawiają wrażenie dokumentalnych. Guido Guidi sprawnie balansuje na krawędzi tych dwóch gatunków.

(c)Guido Guidi

(c)Guido Guidi


Fotografie powstały we Włoszech. Autor skupia się na pokazaniu przedmieść lub innych terenów, o których trudno powiedzieć gdzie się znajdują. To miejsca zawieszone w przestrzeni, tak jak zawieszeni wydają się być bohaterowie Guidi'ego. Ich zamyślony, nieobecny wzrok wędruje poza kadr lub natrafia na obiektyw kamery. Sprawiają wrażenie rozdartych między przeszłością a przyszłością.

Miejsca sfotografowane przy artystę charakteryzują się tymczasowością. Opuszczone place budowy, niedokończone domy, porzucone meble, słupy, rynny wyglądają na osamotnione. Rozlana smoła, pęknięcia na murze mogą sugerować rozpad. Czy uniwersalne w swojej formie zdjęcia mogą odwoływać się do obecnej sytuacji społeczno-politycznej we Włoszech? Na takie odczytanie może wskazywać wstęp autorstwa Marlene Klein, z którego dowiadujemy się o złej sytuacji ekonomicznej w ojczyźnie Antonioniego. Niestabilna sytuacja polityczna kraju zostaje zderzona z odwiecznym mitem Włoch, na który składa się bogate dziedzictwo kulturowe oraz znane wszystkich tradycje i obyczaje.

(c)Guido Guidi

(c)Guido Guidi


Guido Guidi wykorzystuje malarskie światło i tworzy, za pomocą wielkoformatowego aparatu 8x10 cali, pełne detali kompozycje. Inspiracją mogła być dla artysty twórczość filmowa włoskich Neorealistów, którzy również ukochali sobie prostego człowieka i szarą rzeczywistość. Obrazy mają przygaszone, pastelowe barwy i są bogate w szczegóły. Mimo tego, że ich tematem nie są spektakularne krajobrazy emanują one magnetyczną siłą i surową urodą. Mapy się przedawniają. Autor na nowo wyznacza granice swojego kraju, przy okazji mówiąc nam dużo o sytuacji współczesnych Włoch.


Guido GuidiA New Map of Italy
Twarda oprawa
Format: 26x30 cm
120 stron
64 zdjęcia
Loosestrife Editions 2011
 
Komentarze
Polecane artykuły
Jeśli podróż, to tylko z aparatem. Zobaczcie najlepsze zdjęcia z konkursu Travel Photographer of the Year 2018
13 Gru 2018
Poznaliśmy zwycięzców jednego z największych konkursów poświęconych fotografii podróżniczej. Finałowa galeria TPOTY 2019 to zarówno ujmujące zdjęcia natury jak i ciekawe reportaże.
0
Natura, miejsca, ludzie, czyli najlepsze zdjęcia z konkursu National Geographic Photo Contest 2018
7 Gru 2018
Poznaliśmy wyniki tegorocznej edycji National Geographic Photo Contest. Finałowa galeria to zarówno piękne kadry, jak i przykład niszczącej działalności człowieka. Zobaczcie zwycięskie zdjęcia.
1
Oto wyniki Leica Street Photo 2018 - zobacz najlepsze polskie zdjęcia uliczne
28 Lis 2018
Dobiegła końca 8. edycja konkursu fotografii ulicznej organizowanego przez Leikę. Głównego zwycięzcę poznamy jutro, a już teraz możemy oglądać kompletną galerię finalistów.
4
Kalendarz Lavazza 2019 - natura jako sztuka w nowej, oryginalnej odsłonie
22 Lis 2018
4 kontynenty, 6 wyjątkowych instalacji artystycznych, kobiecie spojrzenie. Tak w skrócie można opisać najnowszą, zaskakująca edycję kalendarza Lavazza, za której sterami stanęła związana z National Geographic, sześciokrotna laureatka nagrody WPP Ami Vitale.
0