John Gossage "The Actor" - recenzja

Na książkę "The Actor" składają się wielkoformatowe, czarno-białe zdjęcia banków wykonane w 1975 roku przez Johna Gossage. Do powrotu do tego materiału namówił go Alec Soth. Publikacja ukazała się w 2012 roku nakładem amerykańskiego wydawnictwa Loosestrife Editions.


"The Actor" to zagadkowa książka, która obywa się prawie bez słów. Znajdziemy w niej czarno-białe fotografie Johna Gossage, które powstały w 1975 roku. Zdjęcia długo leżały w archiwum, zanim autor sięgnął po nie ponownie. Do bliższego przyjrzenia się tym pracom zachęcił go Alec Soth.

Na podstawowym poziomie fotografie są starannymi typologiami banków. Precyzyjnie zakomponowane kadry przedstawiają zwykle frontalnie ujęte budynki. Użycie techniki wielkoformatowej pozwala na dokładną analizę szczegółów obrazu. Fotografie przedstawiające fasady budynków uzupełniają wnętrza, najczęściej sfotografowane przez szyby (jakby ich autorem był podglądacz). Do produkcji książki zostały wykorzystane oryginalne odbitki stykowe powstałe z czarno-białych negatywów 4x5 cali.

fot. John Gossage


fot. John Gossage


Przy pierwszym kontakcie z książką jej tytuł i okładka mogą dziwić. Co ze sobą mają wspólnego fotografie banków i aktorzy. Sytuacja staje się jasna dopiero, kiedy poznajemy nieobecnego na fotografiach "aktora". To słynny włamywacz Willie Sutton, którego, niesłusznie mu przypisywane, słowa - Ponieważ jest to miejsce gdzie są pieniądze - stanowią przewrotne motto książki. Na koniec złodziej odpowiada z rozbrajającą szczerością na pytanie dlaczego okradał banki: Bo podobało mi się to. Kochałem to. Kiedy rabowałem bank czułem, że żyję, bardziej niż w jakimkolwiek innym momencie życia.

fot. John Gossage


Dzięki zestawieniu prostych fotografii z osobą rabusia nabierają one nowego znaczenia. Czy tak mógł wyglądać notes Suttona? Czy zdjęcia przedstawiają obrabowane przez niego banki? Co go pociągało w tych nudnych budynkach? Pytań pojawia się dużo. Książka nie daje na nie odpowiedzi, ale wzbudza w nas detektywistyczna ciekawość i niepokój, które zostają z nami jeszcze długo po lekturze.

Jest jeszcze postać ojca autora. O tym, że również on miał kontakty z policją wskazuje list zamieszczony na końcu książki z datą 16 kwietnia 1953. Ale to już inna historia...


John Gossage "The Actor"
Twarda oprawa
Format: 25 x 20cm
96 stron
43 zdjęcia
Loosestrife Editions 2012
Komentarze
Polecane artykuły
“Prace artystów takich jak on są bardzo potrzebne”. Poznaliśmy zwycięzcę Sony World Photography Awards 2019
17 Kwi 2019
Podczas dzisiejszej gali finałowej konkursu SWPA 2018 poznaliśmy laureatów sekcji profesjonalnej oraz zwycięzcę tytułu Fotografa Roku. Tym razem otrzymał go włoski fotoreporter Federico Borella. Zobaczcie nagrodzone prace.
3
Szymon Brodziak uznany najlepszym twórcą fotografii czarno-białej na świecie w konkursie One Eyeland
17 Kwi 2019
Fotograf z Polski zdobył główna nagrodę w konkursie fotografii czarno-białej, organizowanym przez platformę One Eyeland, zrzeszającą zawodowych fotografów z całego świata.
1
Fotograficzne Nagrody Pulitzera 2019
17 Kwi 2019
Za nami kolejne rozdanie Nagród Pulitzera. W kategoriach Feature Photography i Breaking News Photography to prestiżowe wyróżnienie otrzymali Lorenzo Tugnoli z The Washington Post oraz redakcja Reuters.
2
„Bez taryfy ulgowej” - o pracy ze średnim formatem w fotografii podróżniczej rozmawiamy z Jackiem Boneckim
13 Kwi 2019
Jak postrzega zmiany w branży z perspektywy 50-latka? Dlaczego do pracy w terenie zabiera średni format i czemu mimo to fotografuje w JPEG-ach? O aparatach, sztuce patrzenia i radzeniu sobie z ograniczeniami, w dniu jego 50. urodzin rozmawiamy z Jackiem Boneckim.
5