John Gossage "The Actor" - recenzja

Na książkę "The Actor" składają się wielkoformatowe, czarno-białe zdjęcia banków wykonane w 1975 roku przez Johna Gossage. Do powrotu do tego materiału namówił go Alec Soth. Publikacja ukazała się w 2012 roku nakładem amerykańskiego wydawnictwa Loosestrife Editions.


"The Actor" to zagadkowa książka, która obywa się prawie bez słów. Znajdziemy w niej czarno-białe fotografie Johna Gossage, które powstały w 1975 roku. Zdjęcia długo leżały w archiwum, zanim autor sięgnął po nie ponownie. Do bliższego przyjrzenia się tym pracom zachęcił go Alec Soth.

Na podstawowym poziomie fotografie są starannymi typologiami banków. Precyzyjnie zakomponowane kadry przedstawiają zwykle frontalnie ujęte budynki. Użycie techniki wielkoformatowej pozwala na dokładną analizę szczegółów obrazu. Fotografie przedstawiające fasady budynków uzupełniają wnętrza, najczęściej sfotografowane przez szyby (jakby ich autorem był podglądacz). Do produkcji książki zostały wykorzystane oryginalne odbitki stykowe powstałe z czarno-białych negatywów 4x5 cali.

fot. John Gossage


fot. John Gossage


Przy pierwszym kontakcie z książką jej tytuł i okładka mogą dziwić. Co ze sobą mają wspólnego fotografie banków i aktorzy. Sytuacja staje się jasna dopiero, kiedy poznajemy nieobecnego na fotografiach "aktora". To słynny włamywacz Willie Sutton, którego, niesłusznie mu przypisywane, słowa - Ponieważ jest to miejsce gdzie są pieniądze - stanowią przewrotne motto książki. Na koniec złodziej odpowiada z rozbrajającą szczerością na pytanie dlaczego okradał banki: Bo podobało mi się to. Kochałem to. Kiedy rabowałem bank czułem, że żyję, bardziej niż w jakimkolwiek innym momencie życia.

fot. John Gossage


Dzięki zestawieniu prostych fotografii z osobą rabusia nabierają one nowego znaczenia. Czy tak mógł wyglądać notes Suttona? Czy zdjęcia przedstawiają obrabowane przez niego banki? Co go pociągało w tych nudnych budynkach? Pytań pojawia się dużo. Książka nie daje na nie odpowiedzi, ale wzbudza w nas detektywistyczna ciekawość i niepokój, które zostają z nami jeszcze długo po lekturze.

Jest jeszcze postać ojca autora. O tym, że również on miał kontakty z policją wskazuje list zamieszczony na końcu książki z datą 16 kwietnia 1953. Ale to już inna historia...


John Gossage "The Actor"
Twarda oprawa
Format: 25 x 20cm
96 stron
43 zdjęcia
Loosestrife Editions 2012
Komentarze
Polecane artykuły
Zobacz 25 zdjęć, które walczą o Nagrodę Publiczności konkursu Wildlife Photographer of the Year 2018
16 Sty 2019
Miłośnicy fotografii przyrodniczej z całego świata mogą już oddawać głosy na swoją ulubioną fotografię konkursu Wildlife Photographer of the Year 2018.
1
Oto dlaczego warto zaufać zawodowcom. Wyniki The Best Wedding Photos Of 2018: Fearless Awards
14 Sty 2019
Poznaliśmy wyniki The Best Wedding Photos Of 2018: Fearless Awards. Wyselekcjonowana galeria 50 zdjęć prezentuje to, co najlepsze w fotografii ślubnej: uchwycone emocje i wyczucie momentu. „Twoje zdjęcia powinny być równie nieustraszone jak Twoja miłość“ - zaznaczają organizatorzy Fearless Awards.
0
Opowiedzieć muzykę zdjęciami - rozmowa z Witkiem Orskim
9 Sty 2019
Dzięki technologicznemu partnerstwu BMW i Canon, powstały niezwykłe wizualizacje, ściśle współgrające z muzyką symfoniczną i prezentowane w najlepszych przestrzeniach koncertowych w Polsce. O genezę tego mariażu pytamy ich autora, Witka Orskiego.
0
Nadchodzi film o kultowym fotografie Robercie Mapplethorpie. Zobaczcie zwiastun
9 Sty 2019
Jeden z najbardziej znanych i kontrowersyjnych fotografów XX wieku doczekał się fabularnego filmu biograficznego. Premiera już wiosną.
0
zamknij X
Plebiscyt 2018
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2018
Głosuj!