John Gossage "The Actor" - recenzja

Na książkę "The Actor" składają się wielkoformatowe, czarno-białe zdjęcia banków wykonane w 1975 roku przez Johna Gossage. Do powrotu do tego materiału namówił go Alec Soth. Publikacja ukazała się w 2012 roku nakładem amerykańskiego wydawnictwa Loosestrife Editions.


"The Actor" to zagadkowa książka, która obywa się prawie bez słów. Znajdziemy w niej czarno-białe fotografie Johna Gossage, które powstały w 1975 roku. Zdjęcia długo leżały w archiwum, zanim autor sięgnął po nie ponownie. Do bliższego przyjrzenia się tym pracom zachęcił go Alec Soth.

Na podstawowym poziomie fotografie są starannymi typologiami banków. Precyzyjnie zakomponowane kadry przedstawiają zwykle frontalnie ujęte budynki. Użycie techniki wielkoformatowej pozwala na dokładną analizę szczegółów obrazu. Fotografie przedstawiające fasady budynków uzupełniają wnętrza, najczęściej sfotografowane przez szyby (jakby ich autorem był podglądacz). Do produkcji książki zostały wykorzystane oryginalne odbitki stykowe powstałe z czarno-białych negatywów 4x5 cali.

fot. John Gossage


fot. John Gossage


Przy pierwszym kontakcie z książką jej tytuł i okładka mogą dziwić. Co ze sobą mają wspólnego fotografie banków i aktorzy. Sytuacja staje się jasna dopiero, kiedy poznajemy nieobecnego na fotografiach "aktora". To słynny włamywacz Willie Sutton, którego, niesłusznie mu przypisywane, słowa - Ponieważ jest to miejsce gdzie są pieniądze - stanowią przewrotne motto książki. Na koniec złodziej odpowiada z rozbrajającą szczerością na pytanie dlaczego okradał banki: Bo podobało mi się to. Kochałem to. Kiedy rabowałem bank czułem, że żyję, bardziej niż w jakimkolwiek innym momencie życia.

fot. John Gossage


Dzięki zestawieniu prostych fotografii z osobą rabusia nabierają one nowego znaczenia. Czy tak mógł wyglądać notes Suttona? Czy zdjęcia przedstawiają obrabowane przez niego banki? Co go pociągało w tych nudnych budynkach? Pytań pojawia się dużo. Książka nie daje na nie odpowiedzi, ale wzbudza w nas detektywistyczna ciekawość i niepokój, które zostają z nami jeszcze długo po lekturze.

Jest jeszcze postać ojca autora. O tym, że również on miał kontakty z policją wskazuje list zamieszczony na końcu książki z datą 16 kwietnia 1953. Ale to już inna historia...


John Gossage "The Actor"
Twarda oprawa
Format: 25 x 20cm
96 stron
43 zdjęcia
Loosestrife Editions 2012
 
Komentarze
Polecane artykuły
Stanley Kubrick był także świetnym fotografem. Zobaczcie mniej znane oblicze kultowego reżysera
20 Sie 2018
“Mechaniczna Pomarańcza”, “2001: Odyseja kosmiczna”, “Oczy szeroko zamknięte” czy “Full Metal Jacket” to filmowe klasyki, znane niemal wszystkim. Znacznie mniej osób wie, że Stanley Kubrick swoją karierę zaczynał jako fotograf.
0
George Eastman Museum udostępnia serię filmów poświęconych największym przełomom w fotografii. Pozycja obowiązkowa!
14 Sie 2018
Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się jak długą drogę fotografia przeszła od czasów camery obscury aż do dzisiaj, zobaczcie dokumentalną serię stworzoną przez Goerge Eastman Museum. To fantastyczna podróż przez najważniejsze techniki i odkrycia, które zrewolucjonizowały to medium.
0
Tadeusz Rolke: „Sztuka nie polega na pokazywaniu piękna”
13 Sie 2018
Od czwartku, w warszawskiej galerii Le Guern można oglądać najnowszy projekt Tadeusza Rolke, jednego z mistrzów polskiej fotografii. W dniu wernisażu rozmawialiśmy z autorem o powstawaniu najnowszej serii.
0
Karen Miranda Rivadeneira odtwarza swoje dzieciństwo. "Pomysł ten zrodził się z rozmyślań o pamięci i jej niedoskonałości”
7 Sie 2018
“Uświadomiłam sobie, że brakuje mi wiedzy o mnie samej. Rozmyślając o pamięci i jej wadliwości, postanowiłam odkopać osobiste mity i rodzinne historie” - opowiada nam o swoim projekcie amerykańska fotograf.
0