John Gossage "The Actor" - recenzja

Na książkę "The Actor" składają się wielkoformatowe, czarno-białe zdjęcia banków wykonane w 1975 roku przez Johna Gossage. Do powrotu do tego materiału namówił go Alec Soth. Publikacja ukazała się w 2012 roku nakładem amerykańskiego wydawnictwa Loosestrife Editions.


"The Actor" to zagadkowa książka, która obywa się prawie bez słów. Znajdziemy w niej czarno-białe fotografie Johna Gossage, które powstały w 1975 roku. Zdjęcia długo leżały w archiwum, zanim autor sięgnął po nie ponownie. Do bliższego przyjrzenia się tym pracom zachęcił go Alec Soth.

Na podstawowym poziomie fotografie są starannymi typologiami banków. Precyzyjnie zakomponowane kadry przedstawiają zwykle frontalnie ujęte budynki. Użycie techniki wielkoformatowej pozwala na dokładną analizę szczegółów obrazu. Fotografie przedstawiające fasady budynków uzupełniają wnętrza, najczęściej sfotografowane przez szyby (jakby ich autorem był podglądacz). Do produkcji książki zostały wykorzystane oryginalne odbitki stykowe powstałe z czarno-białych negatywów 4x5 cali.

fot. John Gossage


fot. John Gossage


Przy pierwszym kontakcie z książką jej tytuł i okładka mogą dziwić. Co ze sobą mają wspólnego fotografie banków i aktorzy. Sytuacja staje się jasna dopiero, kiedy poznajemy nieobecnego na fotografiach "aktora". To słynny włamywacz Willie Sutton, którego, niesłusznie mu przypisywane, słowa - Ponieważ jest to miejsce gdzie są pieniądze - stanowią przewrotne motto książki. Na koniec złodziej odpowiada z rozbrajającą szczerością na pytanie dlaczego okradał banki: Bo podobało mi się to. Kochałem to. Kiedy rabowałem bank czułem, że żyję, bardziej niż w jakimkolwiek innym momencie życia.

fot. John Gossage


Dzięki zestawieniu prostych fotografii z osobą rabusia nabierają one nowego znaczenia. Czy tak mógł wyglądać notes Suttona? Czy zdjęcia przedstawiają obrabowane przez niego banki? Co go pociągało w tych nudnych budynkach? Pytań pojawia się dużo. Książka nie daje na nie odpowiedzi, ale wzbudza w nas detektywistyczna ciekawość i niepokój, które zostają z nami jeszcze długo po lekturze.

Jest jeszcze postać ojca autora. O tym, że również on miał kontakty z policją wskazuje list zamieszczony na końcu książki z datą 16 kwietnia 1953. Ale to już inna historia...


John Gossage "The Actor"
Twarda oprawa
Format: 25 x 20cm
96 stron
43 zdjęcia
Loosestrife Editions 2012
 
Komentarze
Polecane artykuły
Inspiracja na dziś: Drew Doggett - „In the Realm of Legends"
19 Paź 2018
Mimo, że otaczają je laguny lodowcowe i nieziemskie kolory, te zwierzęta zdają się nie zwracać uwagi na przytłaczające je piękno. Są nieodrębną częścią rozległego islandzkiego krajobrazu, dla przyjezdnych kojarząc się raczej z surrealnymi wytworami ich wyobraźni. Drew Doggett, amerykański fotograf i filmowiec, uchwycił te piękne konie w serii “In the Realm of Legends”.
0
Adrian Wykrota: “Przykro mi, że już nie umiemy rozmawiać, a Polska to przecież taki fajny kraj”
18 Paź 2018
“Doszliśmy do wniosku, że w tych dynamicznych i ważnych czasach musimy opublikować dokumentalne wypowiedzi fotografów o Polsce i nadać im bezkompromisową, fizyczną formę książek” - piszą autorzy serii wydawniczej o Polsce, dobrani przez fundację PIX.HOUSE. Z Adrianem Wykrotą, autorem jednej z publikowanych już książek rozmawiamy o powstawaniu serii i dalszych planach.
0
Taylor Wessing Photographic Portrait Prize 2018 - zobacz piękno współczesnego portretu
18 Paź 2018
Alice Mann została laureatką tegorocznej prestiżowej nagrody Taylor Wessing Photographic Portrait Prize. Po raz pierwszy w historii konkursu jurorzy nagrodzili nie pojedynczy portret, a serię czterech zdjęć przedstawiających młode mażoretki z Południowej Afryki.
0
Piękna i zagrożona - natura na zdjęciach zwycięzców Wildlife Photographer of the Year 2018
17 Paź 2018
Organizowany od pół wieku przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie konkurs Wildlife Photographer of the Year, co roku oferuje nam unikalne spojrzenie na piękno i problemy dzikiego życia na naszej planecie. Fotografie nagrodzone w 54. edycji to nie tylko piękne kadry, ale i trudne tematy.
0