Do części nakładu wrześniowego numeru miesięcznika National Geographic dołączona jest płyta CD zawierająca pierwszą część Interaktywnej szkoły fotografowania National Geographic. Zapraszamy na krótką prezentację zawartości tej publikacji.
Omawiany poradnik to pierwsza z czterech planowanych płyt Interaktywnej szkoły fotografowania National Geographic. Kolejne będą dołączane do następnych numerów miesięcznika. CD-rom sprzedawany z wydaniem wrześniowym zawiera dwie pierwsze części kursu zatytułowane "Podstawy fotografii" i "Kompozycja zdjęcia".
Najważniejszą dla początkujących częścią pierwszego rozdziału jest podrozdział zatytułowany "Wiadomości podstawowe: narzędzia i technika". Oto jak prezentuje się jego zawartość:
- Światło i ekspozycja
- Tryb manualny i półautomatyczny
- Ruch a czas naświetlania
- Głębia ostrości
- Głębia ostrości a przysłona
- Sprawdzanie głębi ostrości
- Czas naświetlania czy przysłona?
- Jak widać ta część omawia najważniejsze podstawowe zagadnienia, takie jak pojęcia głębi ostrości, zależność między czasem ekspozycji i przysłoną, itp. Postawiono na podstawy techniczne, bez których trudno z premedytacją zrobić dobre zdjęcie. Jako zachęta służą piękne zdjęcia autorstwa fotografów National Geographic. Z resztą całość jest podana na tyle jasno i przejrzyście, że nawet zupełny laik nie będzie miał najmniejszych problemów ze zrozumieniem, zwłaszcza, że najważniejsze zagadnienia są wytłumaczone przy pomocy symulacji - użytkownik może ustalić różne warunki ekspozycji, a następnie zobaczyć efekty tych ustawień, dzięki czemu nic nie trzeba sobie wyobrażać.
- Druga część pierwszego rozdziału nosi tytuł "Świat tematów" i składają się na nią materiały poświęcone portretom i zdjęciom rodzinnym, a kończą sylwetki i porady znanych fotografów NG zamieszczone w dziale "Z doświadczeń zawodowców" - tym razem są to dwie fotografki, Jodi Cobb i Annie Griffiths Belt.
- Drugi rozdział zatytułowano "Kompozycja zdjęcia". Pierwsza jego część ("Wiadomości podstawowe") jest poświęcona właśnie kompozycji kadru, która, jak zapewniają autorzy, jest "tajemnicą dobrej fotografii". W dziale "Świat tematów" znajdziemy obszerny materiał poświęcony fotografii krajobrazowej. Początkujący adepci tej sztuki dowiedzą się z niego m.in., że dla pejzażysty nie ma czegoś takiego jak "brzydka pogoda". Zawodowcem, który dzieli się z nami swoimi doświadczeniami w drugim rozdziale jest Sam Abell.
- To tyle jeśli chodzi o zawartość merytoryczną. Czas omówić formę kursu, a ta naprawdę jest godna uwagi. Każdą lekcję rozpoczyna wprowadzenie czytane przez lektora, a ilustrowane krótką prezentacją zdjęć i omawiające zagadnienia, które zostaną w niej poruszone. Następnie już samodzielnie zapoznajemy się z jej treścią. Ale to nie wszystko - w końcu to szkoła multimedialna i gdyby na tym się ta "multimedialność" kończyła, należałoby skarcić twórców publikacji za małą wyobraźnię. Ale miłośnicy interaktywności nie powinni być zawiedzeni - wystarczy choćby powiedzieć, że część pierwsza zawiera 188 a druga 184 zdjęcia, które można powiększyć jednym klinknięciem myszką.
- Nawigacja po
Interaktywnej szkole fotografowania National Geographic portrety
- jest łatwa i intuicyjna, a jeśli pojawiłyby się jakieś problemy, można oczywiście skorzystać z funkcji "Pomocy" (trzyczęściowy samouczek), która wyjaśni wszystkie wątpliwości. Początkujący amatorzy fotografii mogą też w każdej chwili zajrzeć do łatwo dostępnego słowniczka terminów używanych w publikacji. Ponadto obie części zawierają łącznie 88 animacji flash, 24 filmy wideo, 4 animacje trójwymiarowe i 14 wspomnianych wyżej symulacji, które są chyba najlepszym pomysłem, ponieważ pozwalają "na sucho" sprawdzić efekty różnych ustawień parametrów ekspozycji.
- Na płycie znajdziemy też pierwszą część bardzo ciekawej "Historii reportażu
National Geographic
- ".
- Podsumowując,
Interaktywna szkoła fotografowania National Geographic
- to bardzo cenna, przemyślana publikacja, która osobom całkowicie "zielonym" pozwoli bezboleśnie wkroczyć w świat świadomego fotografowania, a nieco bardziej zaawansowani amatorzy będą mogli sobie przypomnieć podstawy i popatrzeć na piękne zdjęcia, które same w sobie są doskonałą szkołą fotografii. Gorąco polecamy, jednak chętni powinni się pospieszyć, gdyż egzemplarze wrześniowego NG z płytą znikają z kiosków i salonów prasowych jak ciepłe bułeczki.
Interaktywna szkoła fotografowania National Geographic
- , część 1.
- Cena z wrześniowym numerem
National Geographic
- : 14,95 zł
- Przeczytaj też inne teksty o poprzednich publikacjach NG:
- ;porównanie pierwszej części
Szkoły fotografowania National Geographic
- z podręcznikiem autorstwa Johna Hedgecoe\\\'a
- ]