"Miasto zapamiętane. Wspomnienia z żydowskiego Lwowa i Zagłady" - wystawa w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie

Autor: Marcin Grabowiecki

29 Czerwiec 2010
Artykuł na: 6-9 minut
Wystawa "Miasto zapamiętane. Wspomnienia z żydowskiego Lwowa i Zagłady" przedstawia historie żydowskich mieszkańców Lwowa. Tworzona dzięki pomocy świadków, ich rodzin, konsultantów akademickich oraz członków żydowskiej społeczności Lwowa wystawa, poprzez zdjęcia, archiwalia i materiały audiowizualne, przedstawia najwspanialsze, ale też i najtragiczniejsze momenty w dziejach europejskich Żydów. W środę 30 czerwca odbędzie się prezentacja materiałów filmowych, a dzień później - 1 lipca - seminarium "Przeżyć Zagładę we Lwowie - wojenne pamiętniki Edmunda Kesslera". Oba wydarzenia połączone będą ze zwiedzaniem wystawy oraz spotkaniem z kuratorem. Prezentację możemy oglądać do lutego 2011 roku.

W momencie wybuchu II wojny światowej żydowska społeczność Lwowa liczyła ponad sto tysięcy osób. Żydzi stanowili jedną trzecią mieszkańców tego wielokulturowego i wielonarodowościowego miasta. Do chwili jego wyzwolenia pozostało przy życiu mniej niż tysiąc lwowskich Żydów. Przetrwali głód i choroby w przeludnionym getcie, dramat ucieczek i ukrywania się, deportacje i obozy koncentracyjne. Byli świadkami Zagłady, która pochłonęła ich rodziny, przyjaciół, cały ich świat. Ich historie to opowieść o sile ducha, odwadze, walce i szczęściu.

Wystawa "Miasto zapamiętane. Wspomnienia z żydowskiego Lwowa i Zagłady" przedstawia historie żydowskich mieszkańców Lwowa. Śledząc losy pojedynczych osób, urodzonych i wychowanych we Lwowie, poznajemy jedno z największych miast międzywojennej Polski, pełne życia, stanowiące ważny i nowoczesny ośrodek kultury i sztuki. Wielokulturowy i wielonarodowy Lwów był miastem, gdzie od wieków żyli i mieszkali obok siebie nie tylko Żydzi, Polacy i Ukraińcy, ale i Niemcy, Rosjanie czy Ormianie. Wśród lwowskich Żydów istniały grupy bardzo religijne i ortodoksyjne, ale również grupy całkowicie zasymilowane, pełniące przewodnią rolę w politycznym, ekonomiczym, społecznym i kulturalnym życiu miasta.

Wybuch II wojny światowej, okupacja miasta przez Sowietów, a potem Niemców, wreszcie tragedia Holokaustu - wszystko to sprawiło, iż ten świat został zniszczony. Ci, którzy mimo wszystko zdołali przetrwać, w powojenną rzeczywistość wkroczyli w samotności, rozsiani po całym świecie.

Osobiste wspomnienia tych osób, zebrane przez Żydowskie Muzeum Galicja, tworzą wyjątkową kronikę i motyw przewodni wystawy "Miasto zapamiętane". Celem wystawy jest nie tylko ukazanie złożoności Holokaustu, postrzeganego często wyłącznie przez pryzmat obozu Auschwitz-Birkenau, ale również ukazanie jego szerszego wymiaru. Zwiedzający będą mogli zobaczyć świat, który istnieje obecnie jedynie w pamięci rozproszonych po świecie żydowskich mieszkańców dawnego polskiego Lwowa oraz ich rodzin, a także w umysłach członków współczesnej żydowskiej społeczności dzisiejszego ukraińskiego Lviva.

Tworzona dzięki pomocy świadków, ich rodzin, konsultantów akademickich oraz członków żydowskiej społeczności Lwowa wystawa "Miasto zapamiętane", poprzez zdjęcia, archiwalia i materiały audiowizualne, przedstawia najwspanialsze, ale też i najtragiczniejsze momenty w dziejach europejskich Żydów.

Miasto zapamiętane - Rodzina Thau, zdjęcie przedwojenne.

Lili Thau straciła całą rodzinę. (na zdjęciu powyżej) Przyszli do naszego mieszkania, wyciągnęli babcię i ciocię, a ojcu powiedzieli, żeby został. Na to on, że idzie z matką, bo w obliczu niebezpieczeństwa swojej matki nie zostawi samej. Zawieźli ich transportem do Bełżca.

Jej matka została zabrana podczas jednej z brutalnych akcji: Było już za późno, by uciekać, ale w tym pokoju stała ogniotrwała żelazna kasa. Jakimś nadludzkim wysiłkiem mama odsunęła ją i wtedy ku memu zdumieniu ukazały się za nią małe drzwiczki do komina fabrycznego. Mama wepchęła mnie tam - Stój tutaj, wyjmę cię po wszystkim - powiedziała. Po kilku minutach usłyszałam, jak mówi do jednego z pracowników: - Panie Leinwand, ja nie wiem, dlaczego gestapowscy każą mi iść z nimi. Moje dziecko stoi tu w kominie. Jeśli mnie wezmą, niech ją pan wypuści. To były ostatnie słowa mamy, jakie słyszałam.
W kompletnej ciemności nie mogłam ani uklęknąć, ani usiąść. Mogłam tylko stać. Zaczęłam walić w mur, kopać, krzyczeć. Żadnej reakcji - zupełna cisza. Dopiero nazajutrz Leinwand otworzył drzwiczki... Z kieszeni swojego chałatu wyjął wymięty kawałek papieru. Patrzę - pismo mamy, parę słów naskrobanych jakimś ołówkiem: "Kochanie, prawdopodobnie nie zobaczymy się już nigdy. Postaraj się wyrosnąć na porządnego człowieka". To był jej testament.

Nie chciałam się ratować: Ja nie mam życia, nie mam rodziców, nie mam nikogo - powtarzałam.

Miasto zapamiętane - Edmund Kessler wraz z rodziną. Uratowany dzięki pomocy Polaka, Kazimierza Kalwińskiego.

Wydarzenia towarzyszące wystawie:

30 czerwca, środa
godz. 16:00-17:00
Zwiedzanie wystawy "Miasto zapamiętane. Wspomnienia z żydowskiego Lwowa i Zagłady" oraz spotkanie z kuratorem.

godz. 18:00-19:00 Prezentacja materiałów filmowych związanych z wystawą "Miasto zapamiętane. Wspomnienia z żydowskiego Lwowa i Zagłady".

1 lipca, czwartek
godz. 16:00-17:00
Zwiedzanie wystawy "Miasto zapamiętane. Wspomnienia z żydowskiego Lwowa i Zagłady" oraz spotkanie z kuratorem.

godz. 17:00-18:30 Seminarium: "Przeżyć Zagładę we Lwowie - wojenne pamiętniki Edmunda Kesslera"]

Spotkanie związane z wystawą "Miasto zapamiętane. Wspomnienia z żydowskiego Lwowa i Zagłady". Prowadzenie: Renata Renee Kessler, córka Edmunda Kesslera, ocalonego z Zagłady. Seminarium towarzyszyć będzie promocja książki. Spotkanie w języku angielskim.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Miasto zapamiętane. Wspomnienia z żydowskiego Lwowa i Zagłady
Termin: do 02.2011

Żydowskie Muzeum Galicja
ul. Dajwór 18
Kraków

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Wystartowała jubileuszowa edycja największego polskiego konkursu fotografii reportażowej. Zgłoszenia do Grand Press Photo 2024 możecie nadsyłać do 4 kwietnia.
7
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Monumentalny projekt projekt „A-Z (Gabloty edukacyjne)” wkracza w swój 18 rok podróży, podczas której autor przemierza kraj w poszukiwaniu nowych wizualnych definicji dla haseł ze...
3
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina, autorska wystawa i stypendium
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina,...
Ruszył nabór zgłoszeń do organizowanego przez poznański Pix.House konkursu Talent Roku. Laureaci otrzymają możliwość opublikowania własnego zina, wsparcie finansowe na dokończenie...
8
Powiązane artykuły