Poznańscy dokumentaliści w Galerii Wysokich Napięć w Warszawie

"DoNosy - Polska 1980-89 oczami czołówki poznańskich dokumentalistów" to wystawa 80 zdjęć 4 autorów: Mariusza Stachowiaka, Janusza Nowackiego, Macieja Kuszeli i Mariusza Foreckiego. Wernisaż już w czwartek, 7 stycznia, o godz. 18.00 w Galerii Wysokich Napięć SWPS w Warszawie. Ekspozycja potrwa do 31 stycznia.
fot. Mariusz Stachowiak
W Galerii Wysokich Napięć SWPS zostaną pokazane prace liderów polskiego ruchu fotograficznego począwszy od przełomu lat 70/80. Wszyscy czterej autorzy zdjęć byli związani ze środowiskiem regionalnego tygodnika społeczno-politycznego lat 80. - "Wprost". Wystawa to przekrojowy obraz polskiego społeczeństwa w znaczącym historycznie okresie. Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 7 stycznia o godz. 18.00. Ekspozycja będzie czynna codziennie od godz. 10.00 do 18.00 do 31 stycznia. Wstęp wolny.

Więcej informacji znajdziemy na stronie: www.swps.pl.

Mariusz Stachowiak. Rzadki typ dokumentalisty, który temat podnosił z ulicy jak kromkę chleba. Ogromny talent w zakresie fotografii społecznej, wyraziciel pokolenia, pozbawionego nadziei na lepszy świat; obalający schematy, skrajnie zaangażowany indywidualista, również jako fotograf teatralny.

Janusz Nowacki. Fotograf dźwięku i ciszy; mistrz diaporamy, autor hasła: "fotografię usłyszeć, muzykę zobaczyć". Dokumentalista i wybitny pejzażysta został też już w l. 70. nazwany "misjonarzem fotografii", by w l. 90. okazać się jednym z najważniejszych inicjatorów i twórców lobby fotograficznego w nowym, wolnorynkowym systemie Polski.

Maciej Kuszela. Dokumentalista l. 80., pejzażysta i wybitny portrecista. W kontakcie z człowiekiem wydobywa z niego sedno osobowości, w pracy nad pejzażem zabawia się preparowaniem tajemnicy, jako dokumentalista - niepoprawny kpiarz.

Mariusz Forecki. Wielka osobowość reportażu subiektywnego i eseju społecznego. Jego surrealistyczne skojarzenia o humorystycznym wydźwięku wyznaczają nową drogę fotografii humanistycznej.

DoNosy - Polska 1980-89 oczami czołówki poznańskich dokumentalistów
Wernisaż: 7.01.2010
Termin: 8-31.01.2010

Galeria Wysokich Napięć
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
ul. Chodakowska 19/31
Warszawa
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm XF10 - test aparatu
11 Paź 2018
Kierowany do hobbystów, XF10 z 24-megapikselową matrycą APS-C i stałoogniskowym, jasnym obiektywem 28 mm f/2.8 ma być ciekawą alternatywą dla smartfona i towarzyszem codziennych chwil. Zobaczcie, jak wypada w praktyce.
2
Peak Design Everyday Messenger - test torby fotograficznej
10 Paź 2018
Ma być torbą idealną, stworzoną z myślą o każdej potrzebie fotografa. Druga generacja torby jest jeszcze bliżej tego celu, ponieważ wprowadzono w niej kilka drobnych, ale ważnych usprawnień. W czasie swojej wyprawy do Budapesztu oraz miejskich, codziennych podróży sprawdziłem, jak w praktyce sprawuje się druga generacja torby fotograficznej Peak Design Everyday Messenger.
1
Google Pixel 3 i Pixel 3 XL - oficjalne zdjęcia przykładowe
10 Paź 2018
Jesteście ciekawi, jak w praktyce wypadają najnowsze smartfony Google? Zobaczcie oficjalne zdjęcia przykładowe wykonane zaprezentowanymi modelami Pixel 3 i Pixel 3 XL.
2
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - test obiektywu
7 Paź 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona reporterskiego zooma Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. o ekwiwalencie 70-200 mm f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa.
18