Poznańscy dokumentaliści w Galerii Wysokich Napięć w Warszawie

"DoNosy - Polska 1980-89 oczami czołówki poznańskich dokumentalistów" to wystawa 80 zdjęć 4 autorów: Mariusza Stachowiaka, Janusza Nowackiego, Macieja Kuszeli i Mariusza Foreckiego. Wernisaż już w czwartek, 7 stycznia, o godz. 18.00 w Galerii Wysokich Napięć SWPS w Warszawie. Ekspozycja potrwa do 31 stycznia.
fot. Mariusz Stachowiak
W Galerii Wysokich Napięć SWPS zostaną pokazane prace liderów polskiego ruchu fotograficznego począwszy od przełomu lat 70/80. Wszyscy czterej autorzy zdjęć byli związani ze środowiskiem regionalnego tygodnika społeczno-politycznego lat 80. - "Wprost". Wystawa to przekrojowy obraz polskiego społeczeństwa w znaczącym historycznie okresie. Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 7 stycznia o godz. 18.00. Ekspozycja będzie czynna codziennie od godz. 10.00 do 18.00 do 31 stycznia. Wstęp wolny.

Więcej informacji znajdziemy na stronie: www.swps.pl.

Mariusz Stachowiak. Rzadki typ dokumentalisty, który temat podnosił z ulicy jak kromkę chleba. Ogromny talent w zakresie fotografii społecznej, wyraziciel pokolenia, pozbawionego nadziei na lepszy świat; obalający schematy, skrajnie zaangażowany indywidualista, również jako fotograf teatralny.

Janusz Nowacki. Fotograf dźwięku i ciszy; mistrz diaporamy, autor hasła: "fotografię usłyszeć, muzykę zobaczyć". Dokumentalista i wybitny pejzażysta został też już w l. 70. nazwany "misjonarzem fotografii", by w l. 90. okazać się jednym z najważniejszych inicjatorów i twórców lobby fotograficznego w nowym, wolnorynkowym systemie Polski.

Maciej Kuszela. Dokumentalista l. 80., pejzażysta i wybitny portrecista. W kontakcie z człowiekiem wydobywa z niego sedno osobowości, w pracy nad pejzażem zabawia się preparowaniem tajemnicy, jako dokumentalista - niepoprawny kpiarz.

Mariusz Forecki. Wielka osobowość reportażu subiektywnego i eseju społecznego. Jego surrealistyczne skojarzenia o humorystycznym wydźwięku wyznaczają nową drogę fotografii humanistycznej.

DoNosy - Polska 1980-89 oczami czołówki poznańskich dokumentalistów
Wernisaż: 7.01.2010
Termin: 8-31.01.2010

Galeria Wysokich Napięć
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
ul. Chodakowska 19/31
Warszawa
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix TZ200 - test praktyczny
16 Sie 2018
Jest tak mały i lekki, że można go nosić w kieszeni spodni, ale oferuje aż 15-krotny zoom optyczny z funkcją stabilizacji obrazu. Do tego mamy 1-calową matrycę 20 Mp, filmy 4K, świetny AF, ekran LCD i malutki wizjer oraz wiele inteligentnych trybów czy Wi-Fi i Bluetooth. Czego chcieć więcej w aparacie dla podróżnika? Sprawdziliśmy, jak w praktyce sprawuje się Panasonic Lumix TZ200.
2
Fujifilm X-T100 - test aparatu
8 Sie 2018
Fujifilm wie, jak robić małe, piękne aparaty, a najnowszy model X-T100 jest tego świetnym przykładem. Ze stylem w parze idą interesujące parametry: 24-megapikselowa matryca APS-C, odchylany o 180 stopni, dotykowy ekran LCD, duża wydajność pracy na baterii i niezła ergonomia. Sprawdziliśmy, jak X-T100 radzi sobie w praktyce.
1
Sigma Art z mocowaniem Sony E - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
30 Lip 2018
Jesteście ciekawi, co do zaoferowania mają obiektywy Sigma Art z mocowaniem do Sony E? Sprawdziliśmy, jak w praktyce wypadają dostępne już w sprzedaży modele 20, 24, 35, 50 i 85 mm ze światłem f/1.4.
8
EIZO ColorEdge CG2730 - test monitora
27 Lip 2018
Ten profesjonalny 27-calowy monitor o rozdzielczości 2560 x 1440 px, z wbudowanym czujnikiem do automatycznej kalibracji, zaprojektowano do zastosowań w fotografii, grafice, druku i postprodukcji. Od zawsze monitory z serii CG wyznaczały najwyższe standardy obrazowania na rynku. Czy z tym modelem będzie podobnie? Sprawdźmy!
0