Poznańscy dokumentaliści w Galerii Wysokich Napięć w Warszawie

"DoNosy - Polska 1980-89 oczami czołówki poznańskich dokumentalistów" to wystawa 80 zdjęć 4 autorów: Mariusza Stachowiaka, Janusza Nowackiego, Macieja Kuszeli i Mariusza Foreckiego. Wernisaż już w czwartek, 7 stycznia, o godz. 18.00 w Galerii Wysokich Napięć SWPS w Warszawie. Ekspozycja potrwa do 31 stycznia.
fot. Mariusz Stachowiak
W Galerii Wysokich Napięć SWPS zostaną pokazane prace liderów polskiego ruchu fotograficznego począwszy od przełomu lat 70/80. Wszyscy czterej autorzy zdjęć byli związani ze środowiskiem regionalnego tygodnika społeczno-politycznego lat 80. - "Wprost". Wystawa to przekrojowy obraz polskiego społeczeństwa w znaczącym historycznie okresie. Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 7 stycznia o godz. 18.00. Ekspozycja będzie czynna codziennie od godz. 10.00 do 18.00 do 31 stycznia. Wstęp wolny.

Więcej informacji znajdziemy na stronie: www.swps.pl.

Mariusz Stachowiak. Rzadki typ dokumentalisty, który temat podnosił z ulicy jak kromkę chleba. Ogromny talent w zakresie fotografii społecznej, wyraziciel pokolenia, pozbawionego nadziei na lepszy świat; obalający schematy, skrajnie zaangażowany indywidualista, również jako fotograf teatralny.

Janusz Nowacki. Fotograf dźwięku i ciszy; mistrz diaporamy, autor hasła: "fotografię usłyszeć, muzykę zobaczyć". Dokumentalista i wybitny pejzażysta został też już w l. 70. nazwany "misjonarzem fotografii", by w l. 90. okazać się jednym z najważniejszych inicjatorów i twórców lobby fotograficznego w nowym, wolnorynkowym systemie Polski.

Maciej Kuszela. Dokumentalista l. 80., pejzażysta i wybitny portrecista. W kontakcie z człowiekiem wydobywa z niego sedno osobowości, w pracy nad pejzażem zabawia się preparowaniem tajemnicy, jako dokumentalista - niepoprawny kpiarz.

Mariusz Forecki. Wielka osobowość reportażu subiektywnego i eseju społecznego. Jego surrealistyczne skojarzenia o humorystycznym wydźwięku wyznaczają nową drogę fotografii humanistycznej.

DoNosy - Polska 1980-89 oczami czołówki poznańskich dokumentalistów
Wernisaż: 7.01.2010
Termin: 8-31.01.2010

Galeria Wysokich Napięć
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
ul. Chodakowska 19/31
Warszawa
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4
Ricoh GR III - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
8 Mar 2019
Najnowszy kompakt Ricoh GR III pretenduje do miana najdoskonalszego stałoogniskowego aparatu kompaktowego w historii. Czy ma szansę podbić tę specyficzną niszę? Sprawdźcie nasze wnioski po jednym dniu spędzonym z aparatem.
1