Zbigniew Podsiadło - sztuka pejzażu

Autor: Marta Majewska

29 Marzec 2003
Artykuł na: 4-5 minut
W Wiejskim Domu Kultury w Olzie rozpocznie się przeglądowa wystawa fotograficznego dorobku Zbigniewa Podsiadło - autora znakomitych pejzaży, pogłębionych reportaży socjologicznych oraz dokumentów fotograficznych o wysublimowanej estetyce.

W czwartek, 3 kwietnia, w Wiejskim Domu Kultury w Olzie rozpocznie się wystawa fotografii członka Jastrzębskiego Klubu Fotograficznego "Niezależni" - Zbigniewa Podsiadło. Zobaczymy znakomite pejzaże, pogłębione reportaże o proweniencji socjologicznej oraz dokumenty fotograficzne o wysublimowanej estetyce.

Zaczęło się skromnie, od typowego dla wielu młodzieńczego zafascynowania fotografią. Już w roku 1976 zadebiutował na wystawie fotograficznej pt. "Sandomierz i Ziemia Sandomierska". O trzymał nagrodę, a sukces zachęcił go do poważnego potraktowania własnych prób. W latach 70-tych i 80-tych powstało najwięcej prac fotograficznych oraz cykli stanowiących poważny dorobek twórczy sosnowieckiego artysty.

fot. Zbigniew Podsiadło

Twórczość fotograficzna Zbigniewa Podsiadło rozwijała się w okresie przełomu w polskiej fotografii. Po okresie niemal całkowitego upadku temat krajobrazowy przeżywał renesans spowodowany działalnością Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych w całym kraju powstawały grupy artystyczne, a nawet środowiska zajmujące się tematem pejzażowym, co stworzyło podwaliny pod rozwój współczesnej fotografii pejzażowej w Polsce.

Obecnie autor jest członkiem J.K.F."Niezależni" i ZPAF oraz wielokrotnym laureatem ważniejszych polskich nagród w dziedzinie fotografii, w tym: medali i dyplomów ZPAF, PFSF (Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych) oraz międzynarodowych wyróżnień FIAP. Około 50 prac i cykli tematycznych autora zostało zakupionych do Polskiej Fototeki Narodowej.

W ostatnim okresie Zbigniew Podsiadło nadal fotografuje, poruszając tematy ponadczasowe: człowiek i krajobraz. Sporą część energii twórca poświęca porządkowaniu archiwum i utrwalaniu własnego dorobku. Sięgnął do możliwości techniki komputerowej, na nowo odczytuje swoje dzieła i przedstawia je w formie wydruków komputerowych. Wyniki tej pracy zaprezentował na przeglądowej wystawie fotografii w WDK w Olzie.

fot. Zbigniew Podsiadło

Nowoczesny język fotografii ma wymiar uniwersalny i pozwala utrwalić obraz świata w pięknym i autentycznym zapisie. (...) Zbigniew Podsiadło stwierdził, że dobre ideowo i warsztatowo prace lepiej przemówią do widza. Fotografia winna odznaczać się prostotą. Sprzyja temu wygubienie lub zatarcie szczegółów rozpraszających uwagę odbiorcy, a ogólne wrażenie siły i wyrazistości fotografii podkreślana bywa podniesieniem kontrastu fotografii oraz opracowaniem tonalnym odbitki. Ostateczny kształt dzieła autor osiąga w drodze indywidualnych, korekt tonalnych wprowadzonych pod powiększalnikiem. (...) Bodaj najważniejszym celem jest wybór tematu. Zbigniew Podsiadło przeżywa spotkanie z krajobrazem i zapamiętuje go. Fotografie zapisują obraz płynący "z wnętrza" artysty utożsamiającego się z Ziemią Śląską, ale również dostrzegającego urodę innych regionów Polski, a także zafascynowanego charakterystycznymi typami ludzi z różnych, najczęściej małych miejscowości. Niekiedy są to pejzaże przyrodnicze a często krajobrazy poprzemysłowe i urbanistyczne z terenu Śląska. Ważne miejsce w kompozycji obrazu zajmuje człowiek niekiedy umieszczany centralnie, a niekiedy asymetrycznie, co umożliwia narysowania wnętrza krajobrazu opisującego środowisko życia człowieka. (Paweł Pierściński)

Wernisaż wystawy oraz spotkanie z autorem odbędzie się w Wiejskim Domu Kultury w Olzie (ul. Szkolna 7 tel. (0-32) 4511112) w czwartek 3 kwietnia 2003 o godzinie 17.00. Ekspozycję można zwiedzać do końca kwietnia 2003.

Zapraszamy też na stronę internetową organizatorów wystawy - Jastrzębskiego Klub Fotograficznego "Niezależni"

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Wystartowała jubileuszowa edycja największego polskiego konkursu fotografii reportażowej. Zgłoszenia do Grand Press Photo 2024 możecie nadsyłać do 4 kwietnia.
8
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Monumentalny projekt projekt „A-Z (Gabloty edukacyjne)” wkracza w swój 18 rok podróży, podczas której autor przemierza kraj w poszukiwaniu nowych wizualnych definicji dla haseł ze...
3
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina, autorska wystawa i stypendium
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina,...
Ruszył nabór zgłoszeń do organizowanego przez poznański Pix.House konkursu Talent Roku. Laureaci otrzymają możliwość opublikowania własnego zina, wsparcie finansowe na dokończenie...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)