Wystawa fotografii reportażowej Barbary Klemm w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Przez całe wakacje będzie można oglądać w Gdańsku prezentację zdjęć Barbary Klemm zatytułowaną "Światłocień. Retrospektywa zdjęć z lat 1968-2008.". Wystawa przygotowana przez Instytut Stosunków Międzynarodowych IFA we współpracy z Goethe Institut-Warschau to autorski wybór najbardziej znanych fotografii Barbary Klemm, wieloletniej reporterki "Frankfurter Allgemeinen Zeitung". Uroczyste otwarcie już 8 lipca, o godz. 18:00.
Artystka w latach 1968-2008 dokumentowała życie polityczne i społeczne Europy. O swojej twórczości mówi:

Chcę tak skompresować treść, by osiągnąć punkt, w którym dochodzi się do wniosku, że historia została opowiedziana. [...] Chodzi mi zawsze o jedno zdjęcie.

Malarz może wykalkulować i ustalić swoją kompozycję. Ja muszę [...] w biegu próbować uporządkować przestrzeń. Chcę osiągnąć to samo co mistrz pędzla, tyle że szybciej. A to może udać się tylko wtedy, gdy wiem jak funkcjonuje obraz - tłumaczy autorka.

Wyjątkową okazją światowej premiery wystawy jest Polska w dwudziestolecie upadku komunizmu. Gdańsk jako źródło niepodległości Europy Środkowo-Wschodniej jawi się jako idealny kontekst dla prezentacji historii przez fotograficzny pryzmat Barbary Klemm. Fotografki, której twórczość to coś więcej niż reportaże, zatrzymanie historycznych chwil. Czerpiąca z tradycji Ericha Salomona - niekonwencjonalnego mistrza fotoreportażu niemieckiego okresu międzywojennego, Klemm łączy zmysł obserwacji z artystyczną wrażliwością. Doskonała forma kadru i momentowo zatrzymany nastrój powodują, że fotografie jej autorstwa pozostają w zbiorowej pamięci, jak ikoniczny już, braterski pocałunek przywódców ZSRR i NRD Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera z 1979 roku we Wschodnim Berlinie - zachęcają organizatorzy.
fot. Barbara Klemm, Upadek muru, Berlin 10 listopada 1989
Wyboru prac do wystawy autorka dokonała we współpracy z Ursulą Zeller oraz Matthiasem Flügge. Na ekspozycję w Gdańsku (blisko 150 fotografii) składają się przede wszystkim zdjęcia z Niemiec, szczególnie z okresu zjednoczenia. Klemm dokumentuje nie tylko spektakularne momenty, jak upadek Muru Berlińskiego, lecz także wcześniejsze i późniejsze wydarzenia związane z upadkiem systemu, społeczne zrywy, protesty, budowanie wspólnoty celu. Wystawa ujmuje także zdjęcia z Polski, z przełomowych momentów lat osiemdziesiątych m.in. Lecha Wałęsy, Bronisława Geremka, Tadeusza Mazowieckiego. Całości dopełniają portrety sławnych ludzi, artystów, reżyserów, pisarzy m.in. Andy'ego Warhola, Alfreda Hitchcocka, Stanisława Lema. Wystawie towarzyszy film dokumentalny o autorce.

W trakcie wernisażu odbędzie sie moderowane przez Jacka Żakowskiego z "Polityki" spotkanie z Barbarą Klemm i Ursulą Zeller. Autorki opowiedzą o wybranych do wystawy pracach i swoich związkach z naszym krajem w kontekście współczesnych zmian polityczno - społecznych Europy.

fot. Barbara Klemm, Alfred Hitchcock
Barbara Klemm
Urodziła się w Munster w 1939r., córka malarza Fritza Klemm. Ukończyła kursy fotograficzne w Karlsruhe w latach 1955-58, od 1959 roku zatrudniona była jako fotolaborantka w redakcji Frankfurter Allgemeinen Zeitung. W latach 1970-1967 roku pracowała jako fotografka redakcyjna, w oprawie felietonów o tematyce politycznej, gospodarczej, kulturalnej. Później współpracowała z FAZ, publikowała także w wielu wydawnictwach i magazynach na całym świecie. Obyła wiele podróży, zainteresowana głównie tematami społecznymi. Członkini Akademie der Künste Berlin-Brandenburg, profesorem honorowym fotografii Fachhohschule Darmstadt. Jej prace znajdują się w wielu publicznych i prywatnych kolekcjach sztuki w Europie. Mieszka i pracuje we Frankfurcie nad Menem.

Organizatorzy: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Instytut Stosunków Międzynarodowych IFA, Instytut Goethego w Warszawie, Dom Spotkań z Historią

Koordynacja: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka, Mariola Balińska, Małgorzata Posadzka

Barbara Klemm Światłocień. Retrospektywa zdjęć z lat 1968-2008
Wernisaż: 08.07, godz. 18:00
Termin: 09.07-30.08

Muzeum Narodowe w Gdańsku
Oddział Sztuki Dawnej
Ul. Toruńska 1,Gdańsk
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7