"Smutek śmierci" - wystawa fotografii Rogera Ballena w Katowicach

ms
29 Gru 2008
Do 30 stycznia w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach można obejrzeć retrospektywną wystawę fotografii Rogera Ballena. Fotograf z Nowego Jorku, który od przeszło 30 lat mieszka i pracuje w RPA, jest autorem mrocznych, przesiąkniętych niepokojem obrazów z pogranicza fikcji i dokumentu. Fotografuje przede wszystkim ludzi.
Roger Ballenurodził się w 1950 roku w Nowym Jorku. Zaczął fotografować w wieku 18 lat. Jego pierwsze zdjęcia dokumentowały aktywistów walczących o prawa człowieka oraz przeciwników wojny w Wietnamie. Po skończeniu studiów psychologicznych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley wyruszył w podróż po Azji, Afryce i Nowej Gwinei. Osiadł w RPA. Od prawie 30 lat mieszka i pracuje w Johannesburgu.

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród fotograficznych, m.in.: finalistą konkursu Citigroup Prize w Anglii (2000), zdobywcą tytułu Fotografa Roku 2002 na festiwalu w Arles, zdobywcą specjalnego wyróżnienia w konkursie UNICEF Photo of the Year 2001. Jego książka "Outland" (wydana przez Phaidon Press) otrzymała tytuł najlepszej fotograficznej książki roku (The Best Photography Book of The Year Award) podczas festiwalu Photo Espana w 2001 roku. W 2002 roku został laureatem nagrody Fotografa Roku (Photographer of The Year Award).

Prace Rogera Ballena wystawiane były w muzeach w Europie i Stanach Zjednoczonych. Znajdują się ponadto w kolekcjach m.in. Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Centrum Georges Pompidou w Paryżu, Muzeum Alberta & Victorii w Londynie czy Stedelijk Museum w Amsterdamie.
fot. Roger Ballen "Dresie and Casie, twins, Western Transvaal" 1993, fotografie autorstwa Rogera Ballena wykorzystane dzięki uprzejmości Phaidon Press Inc.
Na początku Roger Ballen dokumentował życie mniejszych i większych wiosek położonych na rolniczych terenach Południowej Afryki. Pod koniec lat osiemdziesiątych i na początku dziewięćdziesiątych zainteresowali go przede wszystkim mieszkańcy, których postanowił portretować. Powstawały prace, które z czasem coraz bardziej wykraczały poza granice czystego dokumentu. Bohaterowie zaczęli pozować do zdjęć. Miejsca, w których powstawały fotografie nie były przypadkowe. Prace Ballena stawały się coraz bardziej tajemnicze, mroczne, przesiąknięte niepokojem, zarazem też bardziej abstrakcyjne, oderwane od konkretnych, poszczególnych sytuacji.
fot. Roger Ballen "Brian with pet pig" 1998, fotografie autorstwa Rogera Ballena wykorzystane dzięki uprzejmości Phaidon Press Inc.
Fotografie z ostatniego cyklu "SHADOW CHAMBER" to przede wszystkim wieloznaczne obrazy ludzi, zwierząt i przedmiotów zamkniętych w tajemniczych, przypominających cele więzienne wnętrzach, gdzieś w strefie cienia - między rzeczywistością, a fikcją, na skraju fotografii dokumentalnej, malarstwa, teatru i rzeźby. Ich treść jest całkowicie nieokreślona - nie wiadomo kim są bohaterowie, gdzie rozgrywają się poszczególne sytuacje. Ballen koncentruje się na interakcjach między ludźmi, zwierzętami i przedmiotami zamieszkującymi te tajemnicze wnętrza. Ściany dziwnych pomieszczeń bywają pomazane, wystają z nich kable, w różnego rodzaju pojemnikach pojawiają się psy, koty, króliki. Ludzie zasłaniają twarze, ukrywają się w pudłach, kulą na brudnych kanapach.

W jednym z wywiadów Ballen mówił: "Ludzie mają ogromną świadomość swojego istnienia. Uważam, że odnoszę artystyczny sukces, kiedy prowokuję do egzystencjalnych rozterek. Chcę przeniknąć przez ludzką maskę i zmusić do niepokoju - do tego, aby każdy odkrył sens i znaczenie tego niepokoju".


Na wystawie w Katowicach prezentowany jest wybór prac z różnych okresów twórczości artysty.

Więcej informacji o autorze wraz z szerokim wyborem fotografii można znaleźć na stronie:www.rogerballen.com(w języku angielskim)


Roger BallenSMUTEK ŚMIERCI
Termin: 21.11.2008 - 30.01.2009
Bilety: 5,50 pln, 3 pln
W środy wstęp wolny dla młodzieży i studentów.

Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach
Aleja Wojciecha Korfantego 6, Katowice

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
3
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - test obiektywu
28 Sty 2019
Czy Tokina FíRIN to obiektyw, który rozgrzeje serca fotografów systemu Sony E? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Jednak my dogłębnie przyjrzeliśmy się modelowi 20 mm f/2 FE AF.
0