"Smutek śmierci" - wystawa fotografii Rogera Ballena w Katowicach

ms
29 Gru 2008
Do 30 stycznia w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach można obejrzeć retrospektywną wystawę fotografii Rogera Ballena. Fotograf z Nowego Jorku, który od przeszło 30 lat mieszka i pracuje w RPA, jest autorem mrocznych, przesiąkniętych niepokojem obrazów z pogranicza fikcji i dokumentu. Fotografuje przede wszystkim ludzi.
Roger Ballenurodził się w 1950 roku w Nowym Jorku. Zaczął fotografować w wieku 18 lat. Jego pierwsze zdjęcia dokumentowały aktywistów walczących o prawa człowieka oraz przeciwników wojny w Wietnamie. Po skończeniu studiów psychologicznych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley wyruszył w podróż po Azji, Afryce i Nowej Gwinei. Osiadł w RPA. Od prawie 30 lat mieszka i pracuje w Johannesburgu.

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród fotograficznych, m.in.: finalistą konkursu Citigroup Prize w Anglii (2000), zdobywcą tytułu Fotografa Roku 2002 na festiwalu w Arles, zdobywcą specjalnego wyróżnienia w konkursie UNICEF Photo of the Year 2001. Jego książka "Outland" (wydana przez Phaidon Press) otrzymała tytuł najlepszej fotograficznej książki roku (The Best Photography Book of The Year Award) podczas festiwalu Photo Espana w 2001 roku. W 2002 roku został laureatem nagrody Fotografa Roku (Photographer of The Year Award).

Prace Rogera Ballena wystawiane były w muzeach w Europie i Stanach Zjednoczonych. Znajdują się ponadto w kolekcjach m.in. Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Centrum Georges Pompidou w Paryżu, Muzeum Alberta & Victorii w Londynie czy Stedelijk Museum w Amsterdamie.
fot. Roger Ballen "Dresie and Casie, twins, Western Transvaal" 1993, fotografie autorstwa Rogera Ballena wykorzystane dzięki uprzejmości Phaidon Press Inc.
Na początku Roger Ballen dokumentował życie mniejszych i większych wiosek położonych na rolniczych terenach Południowej Afryki. Pod koniec lat osiemdziesiątych i na początku dziewięćdziesiątych zainteresowali go przede wszystkim mieszkańcy, których postanowił portretować. Powstawały prace, które z czasem coraz bardziej wykraczały poza granice czystego dokumentu. Bohaterowie zaczęli pozować do zdjęć. Miejsca, w których powstawały fotografie nie były przypadkowe. Prace Ballena stawały się coraz bardziej tajemnicze, mroczne, przesiąknięte niepokojem, zarazem też bardziej abstrakcyjne, oderwane od konkretnych, poszczególnych sytuacji.
fot. Roger Ballen "Brian with pet pig" 1998, fotografie autorstwa Rogera Ballena wykorzystane dzięki uprzejmości Phaidon Press Inc.
Fotografie z ostatniego cyklu "SHADOW CHAMBER" to przede wszystkim wieloznaczne obrazy ludzi, zwierząt i przedmiotów zamkniętych w tajemniczych, przypominających cele więzienne wnętrzach, gdzieś w strefie cienia - między rzeczywistością, a fikcją, na skraju fotografii dokumentalnej, malarstwa, teatru i rzeźby. Ich treść jest całkowicie nieokreślona - nie wiadomo kim są bohaterowie, gdzie rozgrywają się poszczególne sytuacje. Ballen koncentruje się na interakcjach między ludźmi, zwierzętami i przedmiotami zamieszkującymi te tajemnicze wnętrza. Ściany dziwnych pomieszczeń bywają pomazane, wystają z nich kable, w różnego rodzaju pojemnikach pojawiają się psy, koty, króliki. Ludzie zasłaniają twarze, ukrywają się w pudłach, kulą na brudnych kanapach.

W jednym z wywiadów Ballen mówił: "Ludzie mają ogromną świadomość swojego istnienia. Uważam, że odnoszę artystyczny sukces, kiedy prowokuję do egzystencjalnych rozterek. Chcę przeniknąć przez ludzką maskę i zmusić do niepokoju - do tego, aby każdy odkrył sens i znaczenie tego niepokoju".


Na wystawie w Katowicach prezentowany jest wybór prac z różnych okresów twórczości artysty.

Więcej informacji o autorze wraz z szerokim wyborem fotografii można znaleźć na stronie:www.rogerballen.com(w języku angielskim)


Roger BallenSMUTEK ŚMIERCI
Termin: 21.11.2008 - 30.01.2009
Bilety: 5,50 pln, 3 pln
W środy wstęp wolny dla młodzieży i studentów.

Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach
Aleja Wojciecha Korfantego 6, Katowice

słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
12
Nikon Z7 - test aparatu
6 Lis 2018
Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.
18
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - test obiektywu
26 Paź 2018
Czy Samyang AF 14 mm f/2.8 EF okaże się „idealnym partnerem do podróży“ i sprosta oczekiwaniom wymagających fotografów? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Postanowiliśmy więc sprawdzić w praktyce możliwości nowej ultraszerokokątnej stałki z mocowaniem Canon EF.
5
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0