"Dialog-Morfy" Magdy Hueckel i Agaty Serafin podczas Dni Judaizmu

Autor: Marta Sinior

8 Styczeń 2008
Artykuł na: 4-5 minut
Kolejną wystawą fotograficzną prezentowaną w ramach XI Dniowi Judaizmu w Poznaniu jest prezentacja Magdy Hueckel i Agaty Serafin, czyli grupy artystycznej "Hueckelserafin". Wernisaż wystawy "Dialog-Morfy" odbędzie się 9 stycznia 2008 roku w galerii 2piR mieszczącej się w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.

Magda Hueckel i Agata Serafin grupę fotograficzną "hueckelserafin" założyły w 2002 roku w Bratysławie. Absolwentki Akademii sztuk Pięknych w Gdańsku - Wydział Malarstwa i Grafiki, kierunek - Grafika, specjalizacja - Fotografia w pracowni Witolda Węgrzyna. Studiowały także w szwajcarskiej Schule fuer Geschaltung w St. Gallen oraz w Vysokiej Skole Vytvarnych Umieni w Bratysławie. W 2004 roku obroniły dyplomy z grafiki, którego uzupełnieniem był aneks fotograficzny. Do ważniejszych cykli grupy należy zaliczyć: Polki-Polki, Zamiana I, Zamiana II, Zamiana III, Morfy i Klatka oraz Dysfunkcje. Prace "Hueckelserafin" otrzymały nagrodę Prezydenta Miasta Sopotu "Sopocka Muza dla młodych twórców" (Sopot 2005), a 2003 roku Prezydent Sopotu Wojciech Fułka działalność grupy objął patronatem honorowym.

fot. Magda Hueckel i Agata Serafin "Dialog-Morfy"

Poniżej publikujemy tekst towarzyszący wystawie:

"Morfy" i "Klatka" ukazuje moment, w którym na skutek zacieśniających się kontaktów, z dwóch niezależnych i odmiennych jednostek powstaje morfa, nowa osobowość. Zachodzący proces poznawania się i upodobniania (z początku konstruktywny i stymulujący) prowadzi ostatecznie do utraty cech indywidualnych i zagubienia. Morfa to wypadkowa dwóch osób, ich zachowań, poglądów, sposobu postrzegania. Dwie postaci przenikają się, zlewają w jeden twór. W pewnych kwestiach dominuje jedna, w innych bardziej wyrazista staje się druga. Czasem na moment idealnie do siebie pasują. Jednak wszystkie powstałe Morfy są istotami zmiennymi i nietrwałymi, gdyż nigdy nie może dojść do stałego i absolutnego porozumienia między ludźmi w pewnym momencie pojawia się konflikt, a uwikłane osoby zaczynają walczyć o dominację, bądź niezależność i samoistnienie. Uzupełniający cykl pt. Klatka skupia się na drugim etapie istnienia morf - aspekcie utracenia równowagi wewnętrznej towarzyszącej całemu procesowi. Ukazuje zamęt i niepokój, uczucie uwikłania, osaczenia, a w końcu próbę uwolnienia się, wydostania z pułapki. Mimo iż zjawisko powstawania morf wiąże się z wieloma trudnymi i negatywnymi emocjami, w gruncie rzeczy jest fascynujące. Stworzenie morfy wzbogaca o nowe doświadczenia, odczucia, pozwala spojrzeć na świat oczami drugiej osoby.
Praca powstała na podstawie własnych doświadczeń autorek.

Magda Hueckel i Agata Serafin Dialog-Morfy

Termin wystawy: 9-19.01.2008
Otwarcie: 9 stycznia 2008 godzina 18

Galeria 2piR
ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10, Poznań

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
“Przypływ”, najnowsza wystawa w Łazędze Poznańskiej, przybliża widzom rzadko poruszany temat menstruacji oraz menopauzy. Wernisaż 11 maja o godz. 18.00.
4
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
W najbliższy weekend 27-28 kwietnia w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się Godox Show 2024 - wydarzenie, które zjednoczy entuzjastów vlogowania, gamingu, filmowania oraz fotografii....
4
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)