"Ręce do góry" - wystawa Lorenzo Castore w Yours Gallery

Warszawska Yours Gallery zaprasza we wtorek, 6 listopada 2007 roku na otwarcie wystawy cyklu fotografii autorstwa Lorenzo Castore "Ręce do góry". Włoski twórca, znany ze swoich społecznych fotografii, w Warszawie zaprezentuje aż 68 zdjęć z projektu, który powstał w trakcie podróży fotografa po Polsce, Szwajcarii i Włoszech. Cykl "Ręce do góry" artysta rozpoczął w 1999 roku i realizuje go aż do dziś.
Fotografując własne życie Castore opowiada o poczuciu tożsamości dzisiejszych mieszkańców Europy, między innymi z perspektywy historycznej. Nasze życie jest nierozerwalnie związane z otoczeniem, w którym przyszło nam żyć. Jednak tożsamość jednostki to także doświadczenia z przeszłości: bliscy ludzie, kultura i tradycja. Nie sposób wyodrębnić człowieka z kontekstu i historii. Na przykład ja urodziłem się Włochem, ale na moje wykształcenie złożyły się zarówno zasady wpajane mi przez matkę jak i książki, obrazy, muzyka, ludzie, których poznałem oraz miejsca, które zwiedziłem w ciągu całego życia. Moim celem jest odzwierciedlenie różnorodnych napięć, które może odnaleźć w swoim sercu każdy mieszkaniec Europy.

fot. Lorenzo Castore z cyklu "Ręce do góry"

Lorenzo Castore urodził się w 1973 roku we Florencji. W 1981 roku przeniósł się razem ze swoja mamą do Rzymu, gdzie studiował prawo. W 1992 roku Castore mieszkał przez kilka miesięcy w Nowym Jorku, gdzie pracował dla Boba Seligmana. Tam zajął się fotografia uliczną. Po powrocie do Rzymu zaczął uczyć się fotografii. Dziś Castore jest znanym fotografem społecznym. Jego zdjęcia były pokazywane w najważniejszych galeriach i muzeach sztuki współczesnej - w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Genui, Zurychu, Rzymie, Monachium, Luksemburgu, Buenos Aires.

Zdjęcia z cyklu Ręce do góry są czarno białe, a większość z nich wykracza poza fotograficzny kanon poprawności. Często są poruszone, nieostre, wydają się wręcz fotograficzną pomyłką, a jednak nią nie są. Wykonane zostały w trakcie podróży Castore po Polsce, Szwajcarii, Włoszech. W Yours Gallery pokażemy aż 68 z nich.

fot. Lorenzo Castore z cyklu "Ręce do góry"

O to jak o swoim projekcie opowiada Lorenzo Castore:

"Ręce do góry" to projekt, który rozpoczął się w 1999 roku i nad którym ciągle pracuję. Nie wiem kiedy go zakończę i czy kiedykolwiek będzie można uznać go za skończony, ale dojrzałem do tego by pokazać go jako całość. Jego głównym bohaterem jestem ja, moje życie, jednak z bardziej ogólnej perspektywy opowiada on o Europie. O definicji słowa terytorium.

Nasze istnienie tu i teraz jest nierozerwalnie związane z otoczeniem, w którym przyszło nam istnieć. Nie można mówić o pojęciu tożsamości jednostki bez opowiadania o bliskich jej ludziach, tradycji w jakiej wyrosła, kulturze. Nie sposób wyodrębnić człowieka z kontekstu i historii. Na przykład ja jestem Włochem, ale na moje wykształcenie złożyły się zarówno zasady wpajane mi przez matkę jak i książki, obrazy, muzyka, ludzie, których poznałem oraz miejsca, które zwiedziłem. Chcę przedstawić moją osobistą historię w taki sposób by inni mogli potraktować ją jako swoją własną. Moim celem jest odzwierciedlenie różnorodnych napięć, które każdy może odnaleźć w swoim sercu.
Tworząc zdjęcia nie staram się jednak być socjologiem czy antropologiem. Moja twórczość opowiada o rzeczywistości, o bezpośrednim doświadczaniu życia.


fot. Lorenzo Castore z cyklu "Ręce do góry"

Od lat staram się uniezależnić od formy chociaż wiem jak istotna jest dla każdej opowieści. Chcę stworzyć dzieło składające się z różnych zdjęć o podobnej sile oddziaływania. Ma ono zaskakiwać widza, odkrywać przed nim rzeczywistość, lecz nie powinno być zbyt przewidywalne. Forma nie może przyćmić treści. Nie interesują mnie żadne zabiegi estetyczne, chcę być ze sobą szczery, otworzyć się na ludzi i rzeczywistość, uwolnić od ograniczeń narzuconych przez nurty i style, nie poddać dyktatowi robienia ładnych, przemyślanych, a więc i sztucznych zdjęć.

Poznawanie istoty człowieczeństwa poprzez intuicję, osobiste doświadczenia i próby ich zrozumienia jest o wiele ważniejsze niż prezentowanie i podziwianie czyjejś indywidualności. Życie wydaje mi się ciekawsze niż sztuka sama w sobie.
- Lorenzo Castore


Lorenzo Castore Ręce do góry
7.11 - 2.12.2007
wernisaż wystawy: 6 listopada 2007 godzina 19

Yours Gallery
Krakowskie Przedmieście 33, Warszawa
tel.:+48 22 890-95-00

 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0