Viola Kuś "TOP_Model Made in Poland"

Autor: Marta Sinior

22 Wrzesień 2007
Artykuł na: 4-5 minut
"TOP_Model Made in Poland" to tytuł projektu Violi Kuś, który Galeria Bielska BWA zaprezentuje w trakcie międzynarodowego festiwalu folklorystycznego "Tydzień Kultury Beskidzkiej". Artystka odtworzyła w przestrzeni muzeów i skansenów rytuały kobiet z przełomu XIX i XX wieku. Wernisaż i performance Violi Kuś odbędzie się 28 września 2007 roku o godzinie 18.
fot. Viola Kuś "TOP_Model Made in Poland"

Viola Kuś się w 1973 roku w Pleszewie. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

Od 2001 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 2006 roku związana ze Stowarzyszeniem ARTEfakty. Obecnie prowadzi pracownię Obrazowania Fotograficznego w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy. Opiekunka artystyczna i webmaster grupy n@płocie 2000-2004: free.art.pl/naplocie.Brała udział w przeglądach fotografii: "Profile" '00 '04 i prezentacje prac w Tucson Pima Arts Council '04; w projektach internetowych: Ćwicz masaż serca - projekt: Galeria CO2 w Gliwicach prezentuje: co2mailing.art; 16 z 35 Prelekcji o Powszechnej Samoobronie - Billboard oraz w akcjach Tworzywa Alternatywa dla narkotyków i Zło jest dla mas.

Viola Kuś została nagrodzona Grand Prix VIII Konkursu Fotografii Artystycznej Zestaw-2001. Jej prace publikowane były w magazynach takich jak: Foto, International Photojournal Foto8, kwartalniku Fotografia, magazynie artystyczno-literackim Undergrunt, dwumiesięczniku kulturalnym Opcje i magazynie Kultura, piśmie artystycznym Format, magazynie o sztuce ARTeon, ART&Business, Pozytywie oraz Charakterach. Prace Kuś znajdują się w zbiorach Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Zapraszamy na stronę internetową Violi Kuś: free.art.pl/viola_fot/glowna1.htm

fot. Viola Kuś "TOP_Model Made in Poland"

Poniżej zamieszczamy tekst towarzyszący wystawie:

Wystawa jest rodzajem archeologiczno-etnograficznej podróży w przeszłość. W kolejnych 16. fotografowanych scenach, aranżowanych w polskich muzeach i skansenach, artystka odtworzyła minione, często już zapomniane rytuały i zachowania polskiej kobiety wiejskiej przełomu XIX i XX wieku. Obecność artystki - współczesnej kobiety i mieszkanki miasta, w tej szczególnej "czasoprzestrzeni", oraz przejęcie przez nią ról i gestów druhen oraz mężatek "wiejskich" stanowi istotę "Top_model made in Poland".

Celem tych działań była nie tylko chęć zrozumienia sposobu myślenia tych kobiet, ale również sprawdzenie, w jakim stopniu doświadczenie przeszłości i podjęcie pewnego rodzaju "dialogu" z tym, co żeńskie i pierwotne, a współcześnie społecznie określone, determinuje mentalność artystki - to, kim mogłaby być, a kim jest.
Przejmowanie ról żon, matek i panien pozwoliło artystce na krótką chwilę wpisać swoje życie w nieznane modele zachowań i obserwowanie, czy pomimo przejętych schematów możliwe jest zachowanie własnej tożsamości.

W opisie wystawy Viola Kuś napisała: Chcę mówić o różnicach, które określa płeć, o pewnej tradycji bez tworzenia unisexu w każdej sferze życia - w hołdzie tradycji strojnej, zdobnej kobiety - niekoniecznie w konwencji piękna zakreślonego w ramach popkultury naszej ulicy, ale w poszukiwaniu prawdy o samej sobie.

Kuratorem projektu jest Małgorzata Jankowska.

Wystawa TOP_Model Made in Poland prezentowana była w maju br. w Poznaniu podczas V Biennale Fotografii.

Viola Kuś TOP_Model Made in Poland

28 września - 14 października 2007 (sala dolna)

Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11, Bielsko-Biała

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Next77 zaprasza na targi EXPOzycja 2024 w Krakowie
Next77 zaprasza na targi EXPOzycja 2024 w Krakowie
Firma Next77, wyłączny dystrybutor renomowanych marek fotograficznych takich jak Irix, Quadralite, Godox, Hoya, Tokina oraz Cokin, serdecznie zaprasza na Targi Expozycja 2024....
2
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Wystartowała jubileuszowa edycja największego polskiego konkursu fotografii reportażowej. Zgłoszenia do Grand Press Photo 2024 możecie nadsyłać do 4 kwietnia.
8
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Monumentalny projekt projekt „A-Z (Gabloty edukacyjne)” wkracza w swój 18 rok podróży, podczas której autor przemierza kraj w poszukiwaniu nowych wizualnych definicji dla haseł ze...
3
Powiązane artykuły