Współczesna fotografia Hiszpańska - Program Główny Fotofestiwalu

MFF 07. Główna wystawa Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi "All Inclusive/ Wszystko w Cenie" przedstawia prace dziesięciu hiszpańskich fotografów będących reprezentantami nowego pokolenia twórców. Każdy z nich ma własną, unikalną estetykę, ale razem ich zdjęcia składają się na współczesny obraz kraju.
Artyści prezentowani na wystawie głównej Fotofestiwalu należą (za wyjątkiem Juana de la Cruz Megías) do tej samej grupy wiekowej. Wiedzę o fotografii zdobyli w szkołach fotografii, Akademiach Sztuki, na warsztatach, a także po prostu fotografując. Ich prace można znaleźć na targach sztuki i w galeriach, ale również na festiwalach fotograficznych i w zestawieniach portfoliów. Pracują zarówno w technice analogowej, jak i cyfrowej w zależności od projektu. Tak samo chętnie i swobodnie posługują się techniką wideo. Artyści nowego pokolenia są otwarci na media i eksperymentowanie. W zależności od tego, jaki efekt końcowy chcą osiągnąć wybierają do tego sposób obrazowania.

fot. Pedro Álvarez "Uciekinierzy"

Poniżej zamieszczamy materiał organizatorów wystawy:

Życie w dzisiejszej Hiszpanii oscyluje pomiędzy tradycją, a odnową. Z jednej strony prymat wiodą sztywne reguły katolicyzmu, z drugiej zaś wyzwolona młodzież jest gotowa przejąć przywództwo; uniwersytety pod patronatem Opus Dei, a legalizacja małżeństw homoseksualnych. W przeciągu paru lat kraj przekształcił się z narodu emigrantów w jedną z największych europejskich przystani dla imigrantów. Wszystko za sprawą położenia geograficznego - bliskość Afryki, języka dzielonego z Ameryką Łacińską oraz tempa wzrostu gospodarczego, który obudził zapotrzebowanie na wykwalifikowanych rzemieślników z krajów Europy Wschodniej. Rozkwit wybrzeża, disneylendyzacja turystyki i kursy gry w golfa kształtują nowe oblicze Hiszpanii, podobnie jak podmiejskie osiedla domków-bliźniaków, gigantyczne centra handlowe i biurowe, okalające tereny śródmiejskie.

Oczywiście, zjawisko to znajduje swoje odbicie w nowych formach artystycznego wyrazu. Cykl "Szansa na miłość" Marty Soul przedstawia transformację kobiety wschodnioeuropejskiej w stereotypową hiszpańską gospodynię domową; podczas gdy Juan de la Cruz Megías fotografuje autentyczne wesela, przekształcając komercję w długofalowy projekt artystyczny. Obie kolekcje czerpią z wachlarza stereotypów i konwencji dotyczących miłości, szczęścia, życia rodzinnego oraz społecznych oczekiwań. Głęboko zakorzenione tradycje i ich często zagadkowe manifestacje również pełnią istotną rolę w pracy Juana Gonzáleza. Jest to szczególnie widoczne w jego kolekcji kościelnych figur Chrystusa. Wielokrotnie dotykane przez wyznawców, w pewnych miejscach stają się wytarte i jakby zużyte, a zarazem swoiście cenne i magiczne.


fot. Joan Villaplana "Metropolis - scena podziemna"

Projekt "Ta Patetyczna", którego autorem jest Iňaki Domingo, w zbliżony, acz trochę bardziej radykalny sposób wydobywa poezję brzydoty i upadku, usiłując złamać tę estetyczną dychotomię. Podobnie David Jimenez pozbawia nas łatwej przyjemności i natychmiastowego wychwytywania znaczenia. W zamian otwiera przed nami liryczny wszechświat obrazów w "Miejscach Tych i Innych".

W cyklu "Efemeryczne" José Guerrero wiedzie nas do granic miasta jak i tradycyjnej fotografii dokumentalnej. Na tym samym terenie Jorge Yeregui odkrywa "Wartość Ziemi", krytycznie komentując osiedla mieszkaniowe z ich bezładną zabudową miejską i rodzinnymi portretami mieszkańców.

Joan Villaplana stworzył wystawę, która jest również kolekcją portretów lub raczej teatralizacją aktu oczekiwania na podziemnych europejskich stacjach metra. Fotografie dają świadectwo (braku) wzajemnej relacji pasażerów, którzy przypadkiem znaleźli się w tym samym czasie na tym samym peronie. Fotografowani przez Pedro Álvareza korzystają z innego środka transportu - z fal morskich.

Z tych heroicznych, oryginalnych portretów "Eskapistów" buzuje szał surfowania w morzu z natury kapryśnych i niespójnych żywiołów.
Grupa społeczna, na której skupia się Ricardo Casus już dawno pokonała ten problem: by podążać przed siebie, jego "tuningowcy" po prostu wciskają gaz do dechy.

To nowe pokolenie zrodziło się bez świadomości "pierwotnego grzechu odwiecznego hiszpańskiego kompleksu niższości", co autor z rozmysłem zaznacza. Oni zdecydowanie nie są w stanie wyobrazić sobie świata bez Internetu i telefonów komórkowych.


fot. Marta Soul "Szansa na miłość"

Kadr obejmujący krajobraz południowych Pirenejów nie jest już tylko wyprawą w głąb Hiszpańskiej Wioski, ale podróżą ze wszelkimi wygodami, podróżą w krainę symboliki uniwersalnej i klasycznej, wielobarwnej i skromnej, analitycznie ścisłej i swobodnie otwartej. Ci artyści nie traktują fotografii jako zwykłego narzędzia; oni posiedli kunszt techniki fotografowania. Posiadają kontrolę nad retoryką przekazu i są zawsze gotowi do przesuwania granic.

W tym rozumieniu, wystawa ukazuje to, co hiszpańska fotografia może nam dzisiaj zaoferować: nieśmiałą i niezakłamaną estetykę, która uwydatnia krytyczny wymiar wzajemnego oddziaływania tradycji i tak zwanego postępu. Niekiedy jest to krytyka zabarwiona humorystycznie lub nawet ironicznie oraz - co najważniejsze - określa ją szczera pasja dla nośnika jakim jest fotografia.


Kurator wystawy: Moritz Neumüller

Lista artystów biorących udział w wystawie: ;
Juan de la Cruz Megías Wesela;
Juan González Chrystusy;
Inaki Domingo Rozpaczliwa;
David Jimenez Te i inne miejsca;
José Guerrero Efermerydy;
Jorge Yeregui Wartość ziemi;
Joan Villaplana, Metropolis - scena podziemna;
Pedro Álvarez Uciekinierzy;
Ricardo Cases Tuning]
All inclusive. Współczesna fotografia Hiszpańska
17-27 maja 2007
wernisaż: 17 maja 2007 godzina 17

Łódź Art Center
ul. Tymienieckiego 3, Łódź

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
2
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - test obiektywu
28 Sty 2019
Czy Tokina FíRIN to obiektyw, który rozgrzeje serca fotografów systemu Sony E? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Jednak my dogłębnie przyjrzeliśmy się modelowi 20 mm f/2 FE AF.
0