Dawna fotografia tatrzańska do roku 1939 z polskich i słowackich kolekcji

Autor: Marta Sinior

26 Styczeń 2007
Artykuł na: 4-5 minut
Na najnowszej wystawie w Galerii Fotografii B&B w Bielsko-Białej zostaną zaprezentowane fotografie z pierwszej połowy ubiegłego wieku ukazujące piękno Tatr w ujęciu fotografów tatrzańskich. Wynikiem współpracy polsko-slowackiej jest nie tylko zapowiadana ekspozycja, ale również coroczne spotkania sympozjalne i planowana publikacja "Leksykonu fotografów tatrzańskich".

Połączone zestawy polskiej i słowackiej wystawy fotografii tatrzańskich powstały dzięki współpracy muzealników słowackich z polską grupą badawczą (Żakowicz, Gajewski) prowadzącą badania nad zasobami fotografii tatrzańskiej w muzeach polskich i słowackich. Wyjaśnień wymaga również samo pojęcie "fotografii tatrzańskiej", które zrodziło się w momencie, kiedy badania nad fotografią galicyjską objęły fotografów zakopiańskich. Okazało się wtedy, że Zakopane było miejscem krzyżowania się dróg wielu fotografujących Tatry, że zachwyt nad Tatrami wyraża się w twórczości osób niezależnie od miejsca zamieszkania i narodowości, że granica polsko-słowacka w Tatrach nie ma znaczenia dla tematyki tatrzańskiej, że po stronie południowej (czyli obecnie słowackiej) kochają Tatry również wszystkie nacje tak samo namiętnie, etc., etc. Jedynym więc weryfikatorem przynależności do grupy fotografów tatrzańskich został czas; wszystkich, którzy byli autorami fotografii tatrzańskich odnalezionych w kolekcjach czy zreprodukowanych (i dzięki temu ocalałych) w prasie i innych wydawnictwach ośmielamy się zaliczać do fotografów Tatr. Dodatkowym kryterium było posiadania zakładu (atelier) na terenie ziem okalających Tatry (Podhale, Orawa, Ziemia Liptowska, Spisz).

fot. Stanisław Krygowski, 1905 rok

Wystawa, którą pokazujemy Państwu osiągnęła sukces na długo wcześniej przed jej prezentacją: wysiłki badawcze odkrywające niezbadane wcześniej polskie i słowackie zasoby archiwalnych fotografii Tatrzańskich zbliżyły tematykę badawczą i określiły cele blisko- i dalekosiężne: bieżącą wymianę wyników badań (coroczne spotkania sympozjalne), wspólne publikacje wygłoszonych referatów, przygotowanie wystaw, publikacje "Leksykonu fotografów tatrzańskich" (w roku 2007). Tak więc wysiłek badawczy skwitować należy słowami, że dzięki fotografii Tatry nie rozdzielają Polski i Słowacji a łączą te dwa zaprzyjaźnione przez wieki kraje w sposób szczególnie sympatyczny i bez zastrzeżeń. Wystawa osiągnęła również cel nieoczekiwany z artystycznego punktu widzenia. Wartość dokumentalna każdej prezentowanej starej fotografii jest wysoko oceniana przez leśników, geologów i historyków regionów przytatrzańskich. Cieszymy się z tej przydatności wystawy. Szczególne podziękowania za wkład badawczy i organizacyjny należą się Pani Erice Cintulowej, Dyrektor Muzeum w Kieżmarku oraz Pani Danie Rosowej, Vicedyrektor Muzeum w Spisskiej Nowej Wsi wspieranych przez zespół zaprzyjaźnionych słowackich współpracowników. Ze strony polskiej nie sposób pominąć Pana Kazimierza Gajewskiego, którego wysiłek badawczy, autorski i organizacyjny przesądził w dużej mierze o powodzeniu w organizacji wystawy. - tekst Prof. Aleksander Żakowicz

Wśród artystów prezentowanych na wystawie znaleźli się między innymi: Stanisław Bizański, Awit Szubert, Walery Eliasz Radzikowski, Stanisław Krygowski, Mieczysław Karłowicz, Tadeusz Rząca, Borys Wigilew, Stanisław Zdyb, Max Steckel, Gustav Matz i Karoly Divald.

Swoje zbiory udostępnili: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Okręg Śląski ZPAF w Katowicach, Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie, Zespół Zbiorników Wodnych Czorsztyn-Niedzica-Sromowce Wyżne, Muzeum w Kežmarku, Štatny Archiv w Levoči, Muzeum Spiša w Spišskej Novej Vsi, Spišske Muzeum w Levoči, Podtatranskě Muzeum w Poprade, VSkumna Stanica i Muzeum Tatranskeho Narodneho Parku oraz prywatne zbiory Danuty i Czesława Buńda w Bukowinie Tatrzańskiej.

Otwarcie wystawy Dawna fotografia tatrzańska do roku 1939 z polskich i słowackich kolekcji nastapi 2 lutego 2007 roku o godzinie 18 w Galerii Fotografii B&B - Inez Baturo i Andrzej Baturo (Miejski Dom Kultury Włókniarzy, ul. 1 Maja 12) w Bielsko-Białej. Projekt będzie można oglądać do 28 lutego 2007 roku.

Projekt Dawna Fotografia Tatrzańska (Tatry, Podhale, Spisz, Orawa) do roku 1939 z polskich i słowackich kolekcji muzealnych współfinansowany jest przez Unię Europejską.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Wystartowała jubileuszowa edycja największego polskiego konkursu fotografii reportażowej. Zgłoszenia do Grand Press Photo 2024 możecie nadsyłać do 4 kwietnia.
8
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Monumentalny projekt projekt „A-Z (Gabloty edukacyjne)” wkracza w swój 18 rok podróży, podczas której autor przemierza kraj w poszukiwaniu nowych wizualnych definicji dla haseł ze...
3
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina, autorska wystawa i stypendium
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina,...
Ruszył nabór zgłoszeń do organizowanego przez poznański Pix.House konkursu Talent Roku. Laureaci otrzymają możliwość opublikowania własnego zina, wsparcie finansowe na dokończenie...
8
Powiązane artykuły