Wystawa laureatów Nagrody Oskara Barnacka oraz weekend z Leiką

W najbliższy piątek, 6 października 2006 roku w warszawskiej Yours Gallery nastąpi otwarcie wyjątkowej wystawy prezentującej fotografie dwójki tegorocznych laureatów Nagrody Oskara Barnacka - Tomasa Munita i Jamesa Whitlow Delano. Natomiast w dniach 14-15 października 2006 odbędzie się "Weekend z Leiką", w czasie którego będzie można zapoznać się z najnowszymi produktami, po raz pierwszy przedstawionymi podczas zakończonej niedawno Photokiny. Aktualizacja 9.10.2006. Żeby wziąć udział w spotkaniach i warsztatach "Leica weekend", należy wysłać zgłoszenie e-mailem do Yours Gallery.
Weekend z Leiką 14 i 15 października 2006 (sobota-niedziela) o godz. 11.00 odbędzie się spotkanie z Ralfem Hagenauerem. Przedstawiciel Leica Academy wygłosi wykład na temat historii Leiki, a następnie zaprezentuje najnowsze produkty M6 oraz wszystkie obiektywy do systemu M i R.;
Spotkanie i warsztaty. 14 października (sobota) o godz. 13.00 zaplanowano spotkanie z Krzysztofem Millerem - fotografem, który opowie o swoich wrażeniach z testu M8. Uczestnicy spotkania będą mieli sposobność zaprezentowania artyście swoich prac oraz ich skonsultowania.]Zapisy
Żeby wziąć udział w spotkaniach i warsztatach należy wysłać maila na adres gallery@yours.pl o tytule "Leica weekend" z informacją o tym, którego spotkania dotyczy zgłoszenie.

fot. Tomas Munita "Kabul: wychodzenie z cienia"

Tomas Munita pochodzi z Chile. Tegoroczną Nagrodę Oskara Barnacka otrzymał za cykl zatytułowany Kabul: wychodzenie z cienia. Zburzone długoletnimi wojnami miasto powoli powstaje z ruin, na ulicy pojawiają się dzieci, gdzieniegdzie błyskają jakieś kolorowe detale, ludzie się bawią. Lata rządów talibów wycisnęły na tym historycznym mieście swoje piętno. Zakazana była muzyka, zachodnie stroje, zabawa. Nawet balony. Restrykcyjne prawa odwołano, lecz wyrwa w ludzkiej psychice zabliźnia się powoli. Zwłaszcza, że niełatwo odzyskać pełną radość, gdy dokoła są tylko ruiny, a widmo przemocy jest wciąż bliskie. Tomas Munita daje delikatnie do zrozumienia, że nie wszystko jest tak kolorowe, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Na jednym ze zdjęć, zakurzona ręka podnosi z ciemnej podłogi garść naboi do kałasznikowa. Na innym widać pasterza z jedną owcą? i tylko jedną nogą. Ale mimo wszystko pojawia się światło. Twarze rozświetla nieśmiały uśmiech, Kabul wychodzi z cienia.

fot. Tomas Munita "Kabul: wychodzenie z cienia"

Drugim laureatem Oskar Barnack Award 2006 został amerykański fotograf James Whitlow Delano. Wyróżnieniem został uhonorowany jego fotograficzny esej poświęcony swojej "adoptowanej" ojczyźnie - Japonii. Delano przeniósł się do Kraju Kwitnącej Wiśni w 1993 roku. Powoli poznawał ludzi, miejsce, jego styl i energię, magię i ból. Tokio uchwycone obiektywem amerykańskiego artysty odbiega od powierzchownego, znanego nam wizerunku chaotycznej, betonowej dżungli. Każda z jego fotografii opowiada inną historię. Jak choćby ta dziewczyna z papierosem wyzywająco nam się przyglądająca, albo mężczyzna pogrążony w rozmowie telefonicznej, czy dzieci wyglądające przez szybę kolejki meandrującej pomiędzy wieżowcami. Jednocześnie James Whitlow Delano nadaje swoim fotografiom niepowtarzalny klimat. Odbitki są mroczne, lekko rozmyte, jakby pomiędzy fotografem a jego bohaterami była jakaś mgiełka tajemnicy, której nikt nie chce zmącić.

fot. James Whitlow Delano "Mangaland"

Poniżej krótko o historii Nagrody Oskara Barnacka:

Nagroda Oskara Barnacka po raz pierwszy została wręczona w 1979 roku, na stulecie urodzin twórcy najsłynniejszego aparatu fotograficznego świata: Leiki. Oskar Barnack był filmowcem amatorem. Postanowił pewnego dnia skonstruować przyrząd do testowania kadrów filmowych. Robienie próbnych ujęć zwykłą kamerą było niewygodne i przede wszystkim kosztowne (ze względu na ilość taśmy filmowej, jaką zużywa kamera). Niemiecki inżynier stworzył więc projekt poręcznej kamery naświetlającej pojedyncze klatki. Ale potrzebny był jeszcze inwestor. No i dobra optyka. To zapewniła firma Ernsta Leitza specjalizująca się w produkcji mikroskopów. Prototyp Leiki (nazwa marki jest skrótem od Leitz Camera) powstał w 1911 roku, jednak do wprowadzenia jej na rynek trzeba było zaczekać do roku 1925. Pierwsze modele - Leica I, Luxus oraz Compur sprzedawano do 1932 roku. Wyprodukowano łącznie 60 586 tych aparatów.

fot. James Whitlow Delano "Mangaland"

Wernisaż wystawy laureatów Oskar Barnack Award 2006 z udziałem Gero Fürchheima (Leica) i Krzysztofa Millera odbędzie się 6 października 2006 roku o godzinie 19 w Yours Gallery mieszczącej się na Krakowskim Przedmieściu 33 w Warszawie. Ekspozycja czynna będzie do 31 października 2006.

Komentarze
Polecane artykuły
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - zdjęcia przykładowe
8 Sty 2019
Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Sony Fast Hybrid AF - to główne cechy Tokiny FíRIN 20 mm f/2 FE AF. Zobaczcie, jak stałka poradziła sobie w praktyce.
0
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu
31 Gru 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.
1
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - zdjęcia przykładowe
21 Gru 2018
Po 4 latach Tamron pokazał aktualizację obiektywu 15-30 mm, który szczególnie spodobać może się fotografom krajobrazu, architektury i wnętrz. Otrzymujemy lepszą optykę, szybszy autofokus i bardziej wydajną stabilizację, w tej samej cenie co wcześniej. Zobaczcie, jak sprawdza się w praktyce.
0
Nikon Z6 - test aparatu
18 Gru 2018
Sprawdziliśmy czy Nikon Z6 jest w stanie dorównać świetnemu bezlusterkowcowi Sony A7 III.
2
zamknij X
Plebiscyt 2018
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2018
Głosuj!