Katarzyna Widmańska "Anatomia melancholii"

Autor: Marta Sinior

20 Lipiec 2006
Artykuł na: 4-5 minut
"Te zdjęcia krzyczą, mówią, porażają emocjami" - tak o fotografiach Katarzyny Widmańskiej z cyklu "Anatomia melancholii" napisała Anna Wolska, kurator Galerii Obok ZPAF. Wystawa w warszawskiej galerii zostanie otwarta dopiero 26 lipca 2006 roku, ale już teraz chcielibyśmy ją przybliżyć i zachęcić do obejrzenia.

Pod tym poetycko brzmiącym tytułem, kryją się niezwykle sugestywne, wrażliwe i bardzo malarskie fotografie. Autorka - Katarzyna Widmańska, używając fotograficznego medium w sposób przejmujący i bardzo sugestywny wprowadza widza w studium kobiecości.

fot. Katarzyna Widmańska "Anatomia melancholii"

Trudno nie oprzeć się złudzeniu, że używając fotograficznego tworzywa, Kasia dokonuje podróży w głąb siebie, swoich emocji, jaźni, dokonując retrospekcji uczuć, i doznań "przed okiem kamery". Świadczy chociażby o tym zatarcie granicy pomiędzy prywatnością, światem wewnętrznym, a obrazem, który jest dany odbiorcom.

Te zdjęcia krzyczą, mówią, porażają emocjami. To jakby jedna wielka spowiedź, na fotelu u psychoanalityka w trakcie, której, autorka opowiada o własnych lękach, skrytych seksualnych potrzebach, cierpieniu i nadziei.

Widz początkowo jest zażenowany tą otwartością. Kasia sprowadza go do roli podglądacza jej świata. Autorka prowadzi z nim rozmowę w sposób bardzo czytelny.
Odbiorca nie musi dokonywać szczególnych ewolucji intelektualnych. Łatwo odczytuje nastrój, którym emanują poszczególne fotografie. Od smutku, skrywanej radości, przez zadumę, nostalgię, zamyślenie i lęk.

fot. Katarzyna Widmańska "Anatomia melancholii"

Główną dominantą wszystkich kompozycji jest postać kobiety - istoty na poły cielesnej i eterycznej zarazem, emanującej zmysłowością, kojarzącej się momentami z przedstawieniami femme fatale z epoki fin de siecle.

Modelka przybiera różne pozy, promieniuje - kuszącym erotyzmem i łagodnością, seksualnością i pięknem, matczynością i dobrocią, czyli wszystkimi cechami kulturowo przyjętymi za genderowo przypisane płci niewieściej. Pozy pełne są gestów, spojrzeń, czy poza werbalnych układów, momentami kojarzącymi się z typami przedstawień w malarstwie wielkich mistrzów. Autorka przyznaje się zresztą do czerpania inspiracji świadomych i nieświadomych z malarstwa: Tycjana, Vermera czy Rembrandta. Dotyczy to nie tylko sposobu operowania światłem, sposobu gospodarowania przestrzenią kadru, ale i ukazywania emocji przez pozy modelki.

fot. Katarzyna Widmańska "Anatomia melancholii"

Nie sposób nie ulec wrażeniu, że Kasia szukając możliwości pokazania różnych stanów emocjonalnych i napięć, dokonuje przy pomocy środków plastycznych kontemplacji pojęcia kobiecości.
Zdjęcia, mimo że są bardzo malarskie, nie tracą przy tym nic z doskonałości fotograficznego warsztatu. Szeroka skala szarości, delikatne zabarwienia i przejścia tonalne, zwarte i czytelne układy kompozycyjne, wreszcie dobór i szlachetność użytych technik, stanowią niewątpliwie bardzo dobre dopełnienie całości cyklu.
- tekst autorstwa Anny Wolskiej, kuratorki Galerii Obok ZPAF

fot. Katarzyna Widmańska "Anatomia melancholii"

Katarzyna Widmańska urodziła się w 1978 roku w Krakowie. Ukończyła Instytut Sztuki AP w Krakowie, gdzie uzyskała dyplom z rysunku w pracowni prof. Piotra Jargusza.

Widamańska nie uczęszczała do żadnej szkoły fotograficznej, jest fotograficznym samoukiem. Na pytanie o jej stosunek do własnych realizacji, autorka odpowiedziała - od początku mojego fotografowania nie umiałam chodzić i "pstrykać" pociągała mnie natomiast możliwość kreowania rzeczywistości, pokazywania jej po przejściu przez pryzmat własnego "JA" i tak jest nadal. Fotograficzne wizje rodzą się najpierw u mnie w głowie, dopiero potem w miarę możliwości staram się je realizować.

Jej prace publikowane były w takich magazynach jak: Fotografia cyfrowa - listopad 2005, Miasto Kobiet - listopad/grudzień 2005, Photoart - luty 2006. Wystawa w Galerii Obok ZPAF jest trzecią indywidualną prezentacją artystki.

Wernisaż wystawy Katarzyny Widmańskiej {Anatomia melancholii] odbędzie się 26 lipca 2006 roku o godzinie 18.30 w Galerii Obok ZPAF przy Placu Zamkowym 8 w Warszawie. Ekspozycja prezentowana będzie do 11 sierpnia 2006 roku.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Weź udział w Festiwalu Fotoforma. Druga edycja staruje już w czerwcu
Weź udział w Festiwalu Fotoforma. Druga edycja staruje już w czerwcu
Nadchodzi II edycja Festiwalu Fotoforma! Już 13 i 14 czerwca 2024 r. to wyjątkowe wydarzenie ponownie zagości na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. 2 dni inspiracji i edukacji, nowinek...
1
Warsztaty mokrego kolodionu z Marzeną Kolarz - wydarzenia towarzyszące wystawie Czas Naświetlania / Czas Wywoływania
Warsztaty mokrego kolodionu z Marzeną Kolarz - wydarzenia towarzyszące wystawie Czas Naświetlania...
Muzeum Etnograficzne w Krakowie informuje o przedłużeniu wystawy małopolskiej fotografii z przełomu XIX i XX wieku i zaprasza na marcowe spotkania dotyczące techniki mokrego kolodionu...
7
Patryk Bułhak - „Porzucone córki Tygrysa” w galerii Pop-Up Ogrodowa 8
Patryk Bułhak - „Porzucone córki Tygrysa” w galerii Pop-Up Ogrodowa 8
Galeria Pop-Up Ogrodowa 8 zaprasza na wystawę i spotkanie z autorem projektu „Porzucone córki Tygrysa” Patrykiem Bułhakiem. Fotograf zaprezentuje swoją ostatnią książkę i pokaże...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)