Bryan Schutmaat po raz pierwszy w Polsce. Kowalsky Gallery zaprasza na wystawę County Road

Autor: Redakcja Fotopolis

27 Maj 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Na zdjęciach pokazuje ludzi oraz krajobrazy zachodniej części USA w sposób daleki od tego co można zobaczyć w mediach. Z wystawą County Road Bryan Schutmaat zawita do Bochni.

Bryan Schutmaat to amerykański fotograf i artysta wizualny, znany z dokumentowania życia na amerykańskim Zachodzie. Schutmaat urodził się w 1983 roku w Houston, w Teksasie. Uzyskał tytuł licencjata z historii na University of Houston oraz tytuł magistra sztuk pięknych w dziedzinie fotografii na University of Hartford.

Bohaterami jego zdjęć są często samotnicy, outsiderzy oraz ciężko pracujący ludzie, których portretuje z wielką wrażliwością. Jego prace wyróżniają się emocjonalnym i poetyckim podejściem do przedstawiania portretów i krajobrazów, często eksplorując tematy związane z przemijaniem, pamięcią i tożsamością. Schutmaat zdobył duże uznanie za swój projekt "Grays the Mountain Sends" (2013), w którym łączył portrety mieszkańców górskich społeczności z surowymi pejzażami amerykańskiego Zachodu.

fot. Bryan Schutmaat

Schutmaat jest stypendystą Guggenheima, otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, w tym Aperture Portfolio Prize, Aaron Siskind Fellowship. Jego fotografie były wystawiane na całym świecie, w renomowanych galeriach i muzeach, takich jak Houston Center for Photography, Photographic Resource Center w Bostonie, Rijksmuseum, San Francisco Museum of Modern Art. Publikował m.in. w The New York Times, The New Yorker, TIME czy Aesthetica. Jest autorem czterech książek fotograficznych oraz jednym z założycieli wydawnictwa Tresspaser.

fot. Bryan Schutmaat

Projekt County Road to medytacyjne i nostalgiczne zdjęcia, które powstały w trakcie pandemii. Pokazuje wiejskie obszary Teksasu, które autor fotografował podczas wyjazdów z Austin na rodzinną farmę w hrabstwie Leon. Na zdjęciach nie ma ludzi, ale widać ścieranie się sił natury oraz działalności człowieka. Zdjęcia dekodują mainstreamowe mity Zachodu, podążając ścieżką wytyczoną przez Dorotheę Lange i fotografów z ruch Nowej Topografii. To głęboko humanistyczna fotografia zakorzeniona mocno w tradycji amerykańskiej fotografii dokumentalnej.

fot. Bryan Schutmaat

Wystawa w Kowalsky Gallery będzie pierwszą jego wystawą w Polsce. Prezentacja obejmuje 20 monochromatycznych fotografii w formatach 32x43 cm oraz 58x80 cm.

Więcej o autorze można przeczytać na bryanschutmaat.co

Wystawa County Road - terminy

Wernisaż wystawy County Road odbędzie się 31 maja (w piątek) o godzinie 18:00 w Kowalsky Gallery (ul. Kowalska 11, Bochnia). Zdjęcia będzie można oglądać do 07 lipca 2024 r. Wydarzenie na Fb.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
„Pokaż się” na 14. Opolskim Festiwalu Fotografii - zwycięzca zaprezentuje indywidualną wystawę
„Pokaż się” na 14. Opolskim Festiwalu Fotografii - zwycięzca zaprezentuje indywidualną wystawę
Organizator Opolskiego Festiwalu Fotografii zaprasza do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu „Pokaż się”. Autor najlepszego projektu nawiązującego do hasła „nie/codzienność”...
4
Startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie - sztuka Afryki Subsaharyjskiej, interesujące debiuty i wystawy polskich uczelni
Startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie - sztuka Afryki Subsaharyjskiej, interesujące debiuty i...
Już za tydzień startuje kolejna edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie. W programie m.in. największa w Europie prezentacja współczesnej fotografii afrykańskiej, wystawy sekcji Show OFF...
15
Nadchodzi 10. Vintage Photo Festiwal - wielkie nazwiska i pytania o sztuczną inteligencję
Nadchodzi 10. Vintage Photo Festiwal - wielkie nazwiska i pytania o sztuczną inteligencję
12 września w Bydgoszczy startuje kolejna edycja jednego z największych i najstarszych festiwali fotografii analogowej w Europie. W programie m.in. wystawa Sary Moon i Magdaleny...
4