W samym centrum uwagi po raz szósty

Już dzisiaj, 7 kwietnia 2006 roku o godzinie 18 w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie zostanie otwarta szósta odsłona projektu zatytułowanego "W centrum uwagi". Podczas wernisażu zaplanowano performance Xaviera Rodrigueza, pokaz kolekcji różowej mody autorstwa Carli Fernandez, prezentacja różowego cadillaca oraz koncert muzyki elektronicznej. U podstawy prac szóstej ekspozycji projektu tkwi podejście neoromantyczne, natomiast kolorem mocno dominującym jest róż.
fot. Antonio Sanche "Cacho rrosa"

"Nie jestem robotnikiem - jestem romantykiem" - powtarza za Ernestem Jüngerem uczestnik szóstej odsłony w samym centrum uwagi, Tomasz Kozak. Jednym z kluczy do szóstej odsłony może być właśnie paradygmat romantyczny, w który, na różne sposoby i w różnym stopniu, wpisują się postawy biorących udział w tej części projektu artystów - Agnieszki Brzeżańskiej, Maurycego Gomulickiego, Aleksandry Polisiewicz i Tomasza Kozaka. To artyści, którzy rozwijając przywołany w jednej z prac Kozaka jüngerowski cytat, odmawiają bycia "robotnikami w fabryce nowoczesności" i wybierają osobną - i często heretycką - ścieżkę romantycznych indywidualistów. - czytamy w tekście wprowadzającym do wystawy autorstwa Stacha Szabłowskiego - W postawę (neo)romantyczną wpisana jest ironia i skłonność do dygresji, ale także imperatyw buntu posuniętego czasem do granic bluźnierstwa, otwartość na to, co irracjonalne i należące do sfery fantazmatów, a także indywidualizm objawiający się nierzadko w postaci ekstrawagancji. Istotne znaczenie ma także dopuszczenie do głosu czynnika emocjonalnego, który w paradygmacie modernistycznym i postawangardowym bywa na ogół tłumiony, eliminowany, a przynajmniej poddany racjonalizacji i analitycznym rygorom.

fot. Agnieszka Brzeżańska

Obok ducha nowego romantyzmu bohaterów szóstej odsłony łączy strategia poszukiwaczy skarbów, piratów sięgających bez skrupułów po fragmenty cudzych narracji, kolekcjonerów obrazów i tekstów kultury, archeologów, którzy chętnie zajmują się manifestacjami kultury wysokiej, ale z równym zapałem penetrują też jej pokłady niskie, marginalne, zdegradowane, sięgając po kicz, medialny szum, bestiarium popularnej wyobraźni, a nawet skompromitowane, "kloaczne" dyskursy.

W prezentowanych w ramach IV odsłony projektach kluczową rolę odgrywa więc technika found footage oraz praca nad rewizją i reinterpretacją istniejących już tekstów kultury, obiektów, obrazów i narracji. Jedna z prac Agnieszki Brzeżańskiej ? Dharma TV to porządkowany intuicją filmowy kolaż obrazów telewizyjnych. Na przetworzonych materiałach telewizyjnych i internetowych opiera się również dyptyk wideo Aleksandry Polisiewicz składający się na wystawę Dromos. Tomasz Kozak buduje swoją wystawę-esej (...) Ekshumacja pewnej metafory z wybranych wątków dyskursu historycznego, cytatów literackich, fragmentów fabularnych i dokumentalnych filmów, z przywłaszczonych i umieszczonych w nowym kontekście obrazów i konwencji estetycznych. Wystawę Kozaka przenika duch prowokacyjnego rewizjonizmu.


fot. Maurycy Gomulicki "Pink riders"

Podobnie rewizjonistyczne intencje odnaleźć można w projekcie PINK NOT DEAD! Maurycego Gomulickiego. Kiedy jednak Kozak powraca do "przeklętych problemów" i ciemnych zakamarków europejskiej historii i zbiorowej (pod)świadomości, Gomulicki dokonuje rewaloryzacji "wyklętej" estetyki. Projekt PINK NOT DEAD!, w który oprócz autora zaangażowana jest liczna grupa międzynarodowych artystów, to kolekcja (arte)faktów kulturowych, których wspólnym mianownikiem jest kolor różowy - kolor, który, jak pisze artysta, "generalnie kojarzony jest z powierzchownością, zniewieścieniem i kiczem najgorszego sortu". W tych zdegradowanych estetycznie rejonach Gomulicki poszukuje rozkoszy i emocji, które wahają się od niewinności do zmysłowości, od błogostanu do perwersji. Na PINK NOT DEAD! składają się wybrane według "różowego" klucza dzieła sztuki, ale również manifestacje współczesnego folkloru, filmy, popkulturowe fetysze, internetowe odkrycia. Różowa kolekcja ujęta jest w kraby systematyki i typologii, ale u źródeł projektu leży nie dyscyplina lecz głód (estetycznej) przygody i poszukiwanie przyjemności - nawet za cenę zabrnięcia w rejony estetycznie i moralnie ryzykowne. Podobny duch przenika wszystkie projekty VI odsłony - to duch post-neo-romantycznego awanturnictwa, (nad)wrażliwości, otwarcia się na ryzyko i artystyczną przygodę związaną z wejściem na tereny niepewne, tajemnicze, zakazane, objęte tabu - a przez to tym bardziej interesujące i warte eksploracji. - Stach Szabłowski


W projekcie PINK NOT DEAD! Maurycego Gomulickiego, obejmującym fotografię, video, obiekty, instalacje i murale, udział biorą zaproszeni artyści: Genoveva Alvarez (MX), Roberto Baldazzini (IT), Alberto Caro (MX), Jorge Covarrubias (MX), Ivan Edeza (MX), Galia Eibenshutz (MX), Carla Fernandez (MX), Thomas Glassford (US/MX), Ilian Gonzalez (MX), Daniel Guzman (MX), Jeronimo Hagerman (MX), Tomek Kozak (PL), Igor Krenz (PL), Gonzalo Lebrija (MX), Fernando Palomar (MX), Paulina Ołowska (PL), Pedro Reyes (MX), Xavier Rodriguez (MX), Antonio Sanchez (MX), Jadwiga Sawicka (PL), Joanna Ślązak (PL/MX), Althea Tauberger (CA) i Miguel Ventura (US/MX). Kuratorem projketu jest Paweł Polit.

Imprezy towarzyszące:
, wykład towarzyszący wystawie Maurycego Gomulickiego Pink not dead!]
Otwarcie szóstej części ekspozycji zatytułowanej W samym centrum uwagi odbędzie się w piątek, 7 kwietnia 2006 roku o godzinie 18 w CSW przy Alejach Ujazdowskich 6 w Warszawie. Ekspozycja prezentowana będzie do 14 maja 2006 roku.
 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0