Autoportret Lewczyńskiego w Galerii Pustej

8 marca 2006 roku w katowickiej Galerii Putej odbędzie się wernisaż jednego z najważniejszych fotografów powojennej Polski, twórcy ideii archeologii fotografii Jerzego Lewczyńskiego. Na wystawie zobaczymy autoportrety artysty z różnych lat. Nie zabraknie rówież najnowszych prac Lewczyńskiego.
fot. Jerzy Lewczyński "Autoportret"

Poniżej publikujemy fragment tekstu autorstwa Marka Janczyka Otwieram i zamykam oczy. O fotografii Jerzego Lewczyńskiego (Jerzy Lewczyński, Archeologia fotografii. Prace z lat 1941-2005, Września 2005)

(...) Jerzy Lewczynski, z niezwykłą determinacją, graniczącą nierzadko a wręcz z obsesją, odwołuje się w swoich fotograficznych działaniach do wrażliwości i pamięci własnej oraz do pamięci odbiorców, pozostając nieustannie pochylonym nad tajemnicą ludzkiego bytu. W wędrówce przez niezmierzoną przestrzeń egzystencji człowieczej Lewczyński gromadzi fragmenty rzeczywistości, okruchy wspomnień, strzępy wzruszeń, zamykając je w swoich fotografiach niczym w drogocennych relikwiarzach. Dzięki temu powstaje twórczość jednocześnie czytelna i wieloznaczna, czerpiąca z anegdoty i odwołująca się do uniwersaliów, pełna metafor i zagadek, opowiadająca o ludzkim życiu bez zbędnych upiększeń I sentymentalizmu. Owa umiejętność uzyskiwania syntezy jest zresztą jedną z charakterystycznych cech artysty, zarazem lakonicznego i elokwentnego w swoim sposobie narracji, który posługując się oszczędną, czarno-białą fotografią wywołuje wciąż na nowo w umyśle zdumionego odbiorcy lawinę skojarzeń i odniesień. Staranność, z jaką Lewczyński formułuje język osobistej, fotograficznej opowieści zdaje się wyrażać pogląd, iż rolą artysty nie jest oczekiwanie na łut szczęścia czy fotograficzny przypadek, lecz nadawanie obrazom rzeczywistości własnych znaczeń (...)

fot. Jerzy Lewczyński "Autoportret"

Jerzy Lewczyński urodził się w 1924 roku w Tomaszowie Lubelskim. Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Fotografią zaczął zajmować się w czasie II wojny światowej, dokumentując między innymi działania partyzanckie jako członek AK. Swoją twórczość prezentował m.in. na wystawach Fotografia subiektywna (1968), Fotografowie poszukujący (1971), Stany graniczne fotografii (1977), a także w Kolonii: Beksiński-Lewczyński-Schlabs (1959), Polska Fotografia Twórcza - Kolonia (1972: Photokina), Fotografia Polska (1979: USA, Paryż, Londyn, Berlin, Moskwa, Zagrzeb).

Fotografie Lewczyńskiego znajdują się w kolekcjach: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, muzeów w Lozannie, Duchin i innych.


Wernisaż wystawy Jerzego Lewczyńskiego Autoportret odbędzie się 8 marca 2006 roku o godzinie 17 w Galerii Pustej (pl. Sejmu Slaskiego 2) w Katowicach. Fotografie prezentowane będą do 2 kwietnia 2006 roku.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0