Autoportret Lewczyńskiego w Galerii Pustej

8 marca 2006 roku w katowickiej Galerii Putej odbędzie się wernisaż jednego z najważniejszych fotografów powojennej Polski, twórcy ideii archeologii fotografii Jerzego Lewczyńskiego. Na wystawie zobaczymy autoportrety artysty z różnych lat. Nie zabraknie rówież najnowszych prac Lewczyńskiego.
fot. Jerzy Lewczyński "Autoportret"

Poniżej publikujemy fragment tekstu autorstwa Marka Janczyka Otwieram i zamykam oczy. O fotografii Jerzego Lewczyńskiego (Jerzy Lewczyński, Archeologia fotografii. Prace z lat 1941-2005, Września 2005)

(...) Jerzy Lewczynski, z niezwykłą determinacją, graniczącą nierzadko a wręcz z obsesją, odwołuje się w swoich fotograficznych działaniach do wrażliwości i pamięci własnej oraz do pamięci odbiorców, pozostając nieustannie pochylonym nad tajemnicą ludzkiego bytu. W wędrówce przez niezmierzoną przestrzeń egzystencji człowieczej Lewczyński gromadzi fragmenty rzeczywistości, okruchy wspomnień, strzępy wzruszeń, zamykając je w swoich fotografiach niczym w drogocennych relikwiarzach. Dzięki temu powstaje twórczość jednocześnie czytelna i wieloznaczna, czerpiąca z anegdoty i odwołująca się do uniwersaliów, pełna metafor i zagadek, opowiadająca o ludzkim życiu bez zbędnych upiększeń I sentymentalizmu. Owa umiejętność uzyskiwania syntezy jest zresztą jedną z charakterystycznych cech artysty, zarazem lakonicznego i elokwentnego w swoim sposobie narracji, który posługując się oszczędną, czarno-białą fotografią wywołuje wciąż na nowo w umyśle zdumionego odbiorcy lawinę skojarzeń i odniesień. Staranność, z jaką Lewczyński formułuje język osobistej, fotograficznej opowieści zdaje się wyrażać pogląd, iż rolą artysty nie jest oczekiwanie na łut szczęścia czy fotograficzny przypadek, lecz nadawanie obrazom rzeczywistości własnych znaczeń (...)

fot. Jerzy Lewczyński "Autoportret"

Jerzy Lewczyński urodził się w 1924 roku w Tomaszowie Lubelskim. Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Fotografią zaczął zajmować się w czasie II wojny światowej, dokumentując między innymi działania partyzanckie jako członek AK. Swoją twórczość prezentował m.in. na wystawach Fotografia subiektywna (1968), Fotografowie poszukujący (1971), Stany graniczne fotografii (1977), a także w Kolonii: Beksiński-Lewczyński-Schlabs (1959), Polska Fotografia Twórcza - Kolonia (1972: Photokina), Fotografia Polska (1979: USA, Paryż, Londyn, Berlin, Moskwa, Zagrzeb).

Fotografie Lewczyńskiego znajdują się w kolekcjach: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, muzeów w Lozannie, Duchin i innych.


Wernisaż wystawy Jerzego Lewczyńskiego Autoportret odbędzie się 8 marca 2006 roku o godzinie 17 w Galerii Pustej (pl. Sejmu Slaskiego 2) w Katowicach. Fotografie prezentowane będą do 2 kwietnia 2006 roku.

Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7