Autoportret Lewczyńskiego w Galerii Pustej

8 marca 2006 roku w katowickiej Galerii Putej odbędzie się wernisaż jednego z najważniejszych fotografów powojennej Polski, twórcy ideii archeologii fotografii Jerzego Lewczyńskiego. Na wystawie zobaczymy autoportrety artysty z różnych lat. Nie zabraknie rówież najnowszych prac Lewczyńskiego.
fot. Jerzy Lewczyński "Autoportret"

Poniżej publikujemy fragment tekstu autorstwa Marka Janczyka Otwieram i zamykam oczy. O fotografii Jerzego Lewczyńskiego (Jerzy Lewczyński, Archeologia fotografii. Prace z lat 1941-2005, Września 2005)

(...) Jerzy Lewczynski, z niezwykłą determinacją, graniczącą nierzadko a wręcz z obsesją, odwołuje się w swoich fotograficznych działaniach do wrażliwości i pamięci własnej oraz do pamięci odbiorców, pozostając nieustannie pochylonym nad tajemnicą ludzkiego bytu. W wędrówce przez niezmierzoną przestrzeń egzystencji człowieczej Lewczyński gromadzi fragmenty rzeczywistości, okruchy wspomnień, strzępy wzruszeń, zamykając je w swoich fotografiach niczym w drogocennych relikwiarzach. Dzięki temu powstaje twórczość jednocześnie czytelna i wieloznaczna, czerpiąca z anegdoty i odwołująca się do uniwersaliów, pełna metafor i zagadek, opowiadająca o ludzkim życiu bez zbędnych upiększeń I sentymentalizmu. Owa umiejętność uzyskiwania syntezy jest zresztą jedną z charakterystycznych cech artysty, zarazem lakonicznego i elokwentnego w swoim sposobie narracji, który posługując się oszczędną, czarno-białą fotografią wywołuje wciąż na nowo w umyśle zdumionego odbiorcy lawinę skojarzeń i odniesień. Staranność, z jaką Lewczyński formułuje język osobistej, fotograficznej opowieści zdaje się wyrażać pogląd, iż rolą artysty nie jest oczekiwanie na łut szczęścia czy fotograficzny przypadek, lecz nadawanie obrazom rzeczywistości własnych znaczeń (...)

fot. Jerzy Lewczyński "Autoportret"

Jerzy Lewczyński urodził się w 1924 roku w Tomaszowie Lubelskim. Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Fotografią zaczął zajmować się w czasie II wojny światowej, dokumentując między innymi działania partyzanckie jako członek AK. Swoją twórczość prezentował m.in. na wystawach Fotografia subiektywna (1968), Fotografowie poszukujący (1971), Stany graniczne fotografii (1977), a także w Kolonii: Beksiński-Lewczyński-Schlabs (1959), Polska Fotografia Twórcza - Kolonia (1972: Photokina), Fotografia Polska (1979: USA, Paryż, Londyn, Berlin, Moskwa, Zagrzeb).

Fotografie Lewczyńskiego znajdują się w kolekcjach: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, muzeów w Lozannie, Duchin i innych.


Wernisaż wystawy Jerzego Lewczyńskiego Autoportret odbędzie się 8 marca 2006 roku o godzinie 17 w Galerii Pustej (pl. Sejmu Slaskiego 2) w Katowicach. Fotografie prezentowane będą do 2 kwietnia 2006 roku.

Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
17 Lip 2019
W nasze ręce trafił najnowszy FE 35 mm f/1.8 - systemowy obiektyw, którego długo brakowało w ofercie Sony. Zobaczcie na co go stać.
0
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
16 Lip 2019
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4