Autoportret Lewczyńskiego w Galerii Pustej

8 marca 2006 roku w katowickiej Galerii Putej odbędzie się wernisaż jednego z najważniejszych fotografów powojennej Polski, twórcy ideii archeologii fotografii Jerzego Lewczyńskiego. Na wystawie zobaczymy autoportrety artysty z różnych lat. Nie zabraknie rówież najnowszych prac Lewczyńskiego.
fot. Jerzy Lewczyński "Autoportret"

Poniżej publikujemy fragment tekstu autorstwa Marka Janczyka Otwieram i zamykam oczy. O fotografii Jerzego Lewczyńskiego (Jerzy Lewczyński, Archeologia fotografii. Prace z lat 1941-2005, Września 2005)

(...) Jerzy Lewczynski, z niezwykłą determinacją, graniczącą nierzadko a wręcz z obsesją, odwołuje się w swoich fotograficznych działaniach do wrażliwości i pamięci własnej oraz do pamięci odbiorców, pozostając nieustannie pochylonym nad tajemnicą ludzkiego bytu. W wędrówce przez niezmierzoną przestrzeń egzystencji człowieczej Lewczyński gromadzi fragmenty rzeczywistości, okruchy wspomnień, strzępy wzruszeń, zamykając je w swoich fotografiach niczym w drogocennych relikwiarzach. Dzięki temu powstaje twórczość jednocześnie czytelna i wieloznaczna, czerpiąca z anegdoty i odwołująca się do uniwersaliów, pełna metafor i zagadek, opowiadająca o ludzkim życiu bez zbędnych upiększeń I sentymentalizmu. Owa umiejętność uzyskiwania syntezy jest zresztą jedną z charakterystycznych cech artysty, zarazem lakonicznego i elokwentnego w swoim sposobie narracji, który posługując się oszczędną, czarno-białą fotografią wywołuje wciąż na nowo w umyśle zdumionego odbiorcy lawinę skojarzeń i odniesień. Staranność, z jaką Lewczyński formułuje język osobistej, fotograficznej opowieści zdaje się wyrażać pogląd, iż rolą artysty nie jest oczekiwanie na łut szczęścia czy fotograficzny przypadek, lecz nadawanie obrazom rzeczywistości własnych znaczeń (...)

fot. Jerzy Lewczyński "Autoportret"

Jerzy Lewczyński urodził się w 1924 roku w Tomaszowie Lubelskim. Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Fotografią zaczął zajmować się w czasie II wojny światowej, dokumentując między innymi działania partyzanckie jako członek AK. Swoją twórczość prezentował m.in. na wystawach Fotografia subiektywna (1968), Fotografowie poszukujący (1971), Stany graniczne fotografii (1977), a także w Kolonii: Beksiński-Lewczyński-Schlabs (1959), Polska Fotografia Twórcza - Kolonia (1972: Photokina), Fotografia Polska (1979: USA, Paryż, Londyn, Berlin, Moskwa, Zagrzeb).

Fotografie Lewczyńskiego znajdują się w kolekcjach: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, muzeów w Lozannie, Duchin i innych.


Wernisaż wystawy Jerzego Lewczyńskiego Autoportret odbędzie się 8 marca 2006 roku o godzinie 17 w Galerii Pustej (pl. Sejmu Slaskiego 2) w Katowicach. Fotografie prezentowane będą do 2 kwietnia 2006 roku.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8